Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Rozdzielczość

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
10
Cena / Jakość:
7
Optyka:
9.5
Budowa:
9.5
Marka:
Sony
Nasza ocena:

96%

Ofertę systemu Sony E wzbogacił ostatnio najszerszy na świecie pełnoklatkowy zoom ze światłem f/2.8. Czy dostarczana jakość uzasadnia niebotyczną cenę? Sprawdziliśmy to w naszym teście.

2

Autor: Maciej Luśtyk

31 Lipiec 2020
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Rozdzielczość

Na osi poziomej wykresu MTF50 umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr. Za przyzwoite wyniki uznajemy te powyżej 22-24 lp/mm. Zdjęcia wykonywaliśmy w formacie RAW z uwzględnieniem wszystkich przysłon. Pomiary realizowane są dla skrajnych wartości ogniskowych oferowanych przez zoom.

Przejdźmy wreszcie do sedna i zobaczmy czy szkło Sony rzeczywiście lepiej radzi sobie w zakresie rozdzielczości, która w przypadku tego rodzaju szkieł jest w końcu sprawą kluczową. Producent obiecuje doskonałość w całym zakresie przysłon i ogniskowych. Czy rzeczywiście szkło jest tak ostre by uzasadnić cenę 15 tys. złotych?

Cóż, możemy tylko powiedzieć, że producent nie oszukiwał. Obiektyw jest ostry jak brzytwa, nawet przy nominalnej wartości przysłony i szerokim kącie. Co prawda rozmycie występujące na brzegach kadru na przysłonie f/2.8 jest nieco większe niż w konkurencyjnej Sigmie, ale trzeba też pamiętać, że mamy tu do czynienia z o 2 mm krótszą ogniskową. Mimo wszystko, praktycznie w całym zakresie przysłon i ogniskowych szkło, zarówno w centrum, jak i na brzegach kadru szkło Sony prezentuje wyższe wyniki w zakresie rozdzielczości.

Sony FE 12-24 mm f/2.8 GM, jak większość współczesnych obiektywów został zoptymalizowany pod kątem pracy na szeroko otwartej przysłonie, gdzie wyniki dla centrum kadru oscylują na poziomie rekordowych 58 pl/mm (dla ogniskowej 12 mm). Na brzegach jest nieco gorzej (około 32 pl/mm) ale to i tak wynik powyżej granicy akceptowalności. Wraz z domykaniem przysłony rozdzielczość w centrum nieco spada, ale obiektyw ma dla nas bardzo miłą niespodziankę przy przysłonie f/8, gdzie optyka zaoferuje nam maksimum swoich możliwości, oferując wyraźny skok rozdzielczości i najbardziej wyrównane rezultaty jeśli chodzi o jej stosunek między środkiem a brzegami kadru, co na pewno docenią osoby fotografujące architekturę, wnętrza czy krajobrazy.

Doskonale obiektyw spisuje się także przy ogniskowej 24 mm, gdzie obserwujemy bardzo wyrównane wyniki w zakresie przysłon f/2.8-f/8 (około 52 pl/mm dla centrum i 40-42 pl/mm na brzegach). Za wartość graniczną powinniśmy uznać przysłonę f/11, powyżej której obserwujemy już postępujący spadek rozdzielczości zarówno w centrum, jak i na brzegach kadru.

Ogólnie rzecz biorąc, nowe szkło wypada wybitnie i jak do tej pory prezentuje najwyższe wyniki ze wszystkich testowanych przez nas obiektywów szerokokątnych. Cieszy zwłaszcza świetna optymalizacja dla przysłony f/8. Wpływ na dobre rezultaty ma także fakt, że obiektyw testowany był na 60-megapikselowym korpusie Sony A7R IV, ale i tak w bezpośrednim porównaniu z konkurencyjną Sigmą (którą też testowaliśmy na wymienionym powyżej korpusie) otrzymujemy wyniki lepsze o około 10 pl/mm, niezależnie od parametrów.

Rozdzielczość w praktyce:

12 mm, f/2.8

12 mm, f/4

12 mm, f/5.6

12 mm, f/8

12 mm, f/11

12 mm, f/16

12 mm, f/22

24 mm, f/2.8

24 mm, f/4

24 mm, f/5.6

24 mm, f/8

24 mm, f/11

24 mm, f/16

24 mm, f/22
Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Tamron 70-300 mm f/4.5-6.3 Di III RXD - zdjęcia przykładowe i pierwsze wnioski
Najnowszy pełnoklatkowy zoom Tamrona z mocowaniem Sony E, to konstrukcja na pewno lekka i uniwersalna. A jak wypada pod względem optycznym? W nasze ręce trafił już...
3
1
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S - zdjęcia przykładowe
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S - zdjęcia przykładowe
Nikon Nikkor Z 14-24 mm f/2.8 S to najnowszy szerokokątny zoom do bezlusterkowców Nikon Z. Prezentujemy zdjęcia przykładowe wykonane tym obiektywem w połączeniu z najnowszym aparatem Nikon Z6...
6
1
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Samyang AF 35 mm f/1.8 FE - zdjęcia przykładowe
Najnowsza 35-tka Samyanga proponuje alternatywę dla natywnego obiektywu Sony w dużo niższej cenie. Czy przypłacimy to jakością obrazu? Zobaczcie zdjęcia...
14
3
Powiązane artykuły