Autofokus

Wyniki testu:
Optyka:
9.5
Budowa:
9.5
Nasza ocena:

96%

Ofertę systemu Sony E wzbogacił ostatnio najszerszy na świecie pełnoklatkowy zoom ze światłem f/2.8. Czy dostarczana jakość uzasadnia niebotyczną cenę? Sprawdziliśmy to w naszym teście.

2

Autor: Maciej Luśtyk

31 Lipiec 2020
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Autofokus

Kwestia, którą Sony FE 12-24 mm f/2.8 GM wyprzedza konkurencję jest na pewno zaawansowanie silnika AF, a właściwie czterech siniki. Nowe szkło wyposażone zostało w cztery szybkie i ciche silniki liniowe eXtreme Dynamic (po dwa na przednią i tylną grupę soczewek), które gwarantować mają nieskrępowaną pracę zarówno podczas fotografowania, jak i filmowania.

I rzeczywiście, w praktyce szkło ostrzy niemal momentalnie, przynajmniej na tyle, na ile pozwalają na to korpusy Sony. W trybie pojedynczym, przeostrzenie przez cały zakres trwa około 0,25 sekundy, co w przypadku bezlusterkowców producenta jest właściwie wynikiem nieprzekraczalnym. Podobnie sprawa ma się w przypadku ustawiania ostrości w jednej płaszczyźnie, gdzie aparat będzie potrzebował na to około 0,2 s. Warto przy tym nadmienić, że konkurencyjna Sigma oferuje wyniki około dwukrotnie gorsze.

Schemat rozmieszczenia silników AF obiektywu 12-24 mm f/2.8 GM

W praktyce szkło ostrzy cicho, pewnie i precyzyjnie, a ruch soczewek jest niewielki i mało wyczuwalny. Nie obserwujemy też problemów z "dosuwaniem" soczewek. Niewielką zadyszkę obiektyw łapie tylko niekiedy podczas fotografowania w dużym zbliżeniu, gdzie niekiedy ustawienie ostrości wymaga kilku prób, ale jest to prawdopodobnie spowodowane system AF w aparacie a nie silnikami obiektywu. Generalnie jednak obiektyw ostrzy szybko i przyjemnie, niezależnie od sytuacji.

Jak zwykle w przypadku nowszych aparatów i obiektywów systemu E, doskonałe wrażenie robi ostrzenie w trybie ciągłym, które okazuje się szybsze niż w trybie pojedynczym S-AF. Szkło, nawet mimo dużych soczewek bezbłędnie nadąża za system AF aparatu i dobrze będzie radzić sobie np. podczas filmowania z włączonym systemem wykrywania oka.

Systemowi AF trudno więc cokolwiek zarzucić. Co chyba najważniejsze, obiektyw lepiej sprawdzi się od Sigmy w ewentualnych zastosowaniach reporterskich, ale warto pamiętać, że w przypadku krajobrazu czy fotografii architektury autofokus będzie sprawą drugorzędną.

Spis treści

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma C 100-400 mm f/5-6.3 DG DN OS - zdjęcia przykładowe
Sigma C 100-400 mm f/5-6.3 DG DN OS - zdjęcia przykładowe
Najnowszy tele-zoom Sigmy ma być spełnieniem marzeń użytkowników bezlusterkowców, którym zależy na obiektywie o dużym zakresie, ale w przystępnej cenie. Zobaczcie, jak nowa pozycja w ofercie...
13
0
Tamron 28-200 mm f/2.8-5.6 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
Tamron 28-200 mm f/2.8-5.6 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
Najnowszy uniwersalny zoom Tamrona ma zadatki na jedną z najbardziej popularnych konstrukcji tego roku. Czy równie ciekawy, jak na papierze okazuje się w praktyce?...
30
0
Sony FE 12-24 mm f/2.8 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Sony FE 12-24 mm f/2.8 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy superszerokokątny zoom do systemy Sony E zapowiada się na jeden z najdoskonalszych obiektywów tego typu, jakie kiedykolwiek powstały. Konstrukcji mieliśmy okazji przyjrzeć się już przed...
18
2
Powiązane artykuły