Rozmycie

Wyniki testu:
Optyka:
9.5
Budowa:
9.5
Nasza ocena:

96%

Ofertę systemu Sony E wzbogacił ostatnio najszerszy na świecie pełnoklatkowy zoom ze światłem f/2.8. Czy dostarczana jakość uzasadnia niebotyczną cenę? Sprawdziliśmy to w naszym teście.

2

Autor: Maciej Luśtyk

31 Lipiec 2020
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Rozmycie

Wartość BxU dostarczana przez DxO Analyzer opisuje jak ostry dla ludzkiego oka jest obraz planu fotograficznego. Bierze ona pod uwagę nie tylko ostrość obiektywu ale także jakość sensora i procesy obróbki obrazu w aparacie. Skala BxU jest dość prosta: 0 oznacza drastyczne przejście pomiędzy czernią i bielą, co w kryteriach obrazu jest zbyt ostre. 1 oznacza idealny obraz. Gdy rozmycie staje się bardziej widoczne, jego rozmiar określamy w pikselach. Ponieważ jednak liczba pikseli znajdująca się na określonym obszarze jest związana z rozdzielczością sensora i jego rozmiarem, skala BxU nie zawsze odpowiada temu, jak będziemy postrzegać zdjęcie w rzeczywistości. Dlatego wartości BxU są także określane na odbitkach o rozmiarze 20 x 30 cm.

Jak już wspomnieliśmy, obiektyw Sony FE 12-24 mm f/2.8 GM obarczony jest delikatnym rozmyciem brzegów kadru przy ogniskowej 12 mm i szeroko otwartej przysłonie, co dobrze pokazują wykresy BxU dla matrycy. W przypadku konkurencyjnej Sigmy problem ten był mniej widoczny, ale kolejny raz musimy zwrócić w tym wypadku uwagę na krótszą ogniskową obiektywu Sony.

Wartości dla matrycy:

 • poniżej 0-3 - obraz zbyt ostry
 • 3-6 - obraz ostry
 • 6-8 - delikatne rozmycie
 • 8-14 - rozmycie widoczne
 • powyżej 15 - rozmycie nie do przyjęcia

Wykres dla ogniskowej 12 mm

Wykres dla ogniskowej 24 mm

Warto też brać pod uwagę, że wartości dla matrycy nie oddają tego, jak w rzeczywistości będziemy odbierać zdjęcie oglądając je w rozmiarach ekranowych, lub na odbitce. Ten stan rzeczy dużo lepiej opisują wykresy znormalizowane dla wydruku 20 x 30 cm, oglądanego z odległości 30 mm. Jak widzimy, w rzeczywistości rozmycie brzegów pozostanie praktycznie niezauważalne. Wyjątkiem będą bardzo duże wydruki oglądane z bliska, ale w obecnej rzeczywistości raczej nie będzie to częste.

Wartości dla odbitki 20 x 30 cm:

 • poniżej 5 - obraz zbyt ostry
 • 5-15 - obraz ostry
 • 15-30 - delikatne rozmycie
 • 30-40 - rozmycie widoczne
 • 40-50 - rozmycie jest denerwujące
 • powyżej 50 - rozmycie nie do przyjęcia

Wykres dla ogniskowej 12 mm

Wykres dla ogniskowej 24 mm

Przede wszystkim należy jednak zauważyć, że wspomniana kwestia dotyczy właściwie wyłącznie ogniskowej 12 mm i przysłony f/2.8. Domknięcie do f/4 w dużej mierze niweluje problem, a przy f/5.6 rozmycie brzegów będzie już praktycznie niezauważalne.

A jak prezentuje się sam charakter rozmycia nieostrości? Jak wiemy, jedną z podstawowych cech optyki GM jest właśnie wyjątkowo przyjemny charakter bokeh, który w wypadku modelu 12-24 mm kształtowany ma być w dużej mierze przez soczewkę XA. Cóż, wygląda to bardzo dobrze. Rozmycie jest miękkie i kremowe, a bokeh ma kształt idealnych okręgów. Zapewne niewiele osób będzie wykorzystywać obiektyw do fotografowania detali, ale warto wiedzieć, że i w tym wypadku szkło nas nie zawiedzie.

Rozmycie w praktyce:

12 mm, f/2.8

24 mm, f/2.8

12 mm, f/4

24 mm, f/4
Spis treści

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma C 100-400 mm f/5-6.3 DG DN OS - zdjęcia przykładowe
Sigma C 100-400 mm f/5-6.3 DG DN OS - zdjęcia przykładowe
Najnowszy tele-zoom Sigmy ma być spełnieniem marzeń użytkowników bezlusterkowców, którym zależy na obiektywie o dużym zakresie, ale w przystępnej cenie. Zobaczcie, jak nowa pozycja w ofercie...
13
0
Tamron 28-200 mm f/2.8-5.6 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
Tamron 28-200 mm f/2.8-5.6 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
Najnowszy uniwersalny zoom Tamrona ma zadatki na jedną z najbardziej popularnych konstrukcji tego roku. Czy równie ciekawy, jak na papierze okazuje się w praktyce?...
30
0
Sony FE 12-24 mm f/2.8 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Sony FE 12-24 mm f/2.8 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy superszerokokątny zoom do systemy Sony E zapowiada się na jeden z najdoskonalszych obiektywów tego typu, jakie kiedykolwiek powstały. Konstrukcji mieliśmy okazji przyjrzeć się już przed...
18
2
Powiązane artykuły