Stabilizacja

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
7
Optyka:
7
Budowa:
8
Marka:
Tamron
Nasza ocena:

84%

Stabilizowany układ optyczny, precyzyjny autofokus, podwójny moduł mikroprocesorów zwiększających wydajność i szybkość pracy, a także uszczelniony tubus - oto najważniejsze cechy  testowanego Tamrona 100-400 mm f/4.5-6.3 Di VC USD.

Autor: Michał Chrzanowski

3 Marzec 2018
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Stabilizacja

Tamron dołożył wszelkich starań, by system stabilizacji obrazu był jak najbardziej efektywny i pomocny. - Udoskonaliliśmy nasz oryginalny system VC (Vibration Compensation) ulepszonym algorytmem sterowania oraz niezależnym i dedykowanym mikroprocesorem MPU. Razem zapewniają poziom stabilizacji obrazu wynoszący 4 stopnie - obiecuje producent.

Do tego na tubusie znajdziemy przełącznik, dzięki któremu wybierzemy jeden ze zdefiniowanych wariantów: mode 1 to tryb standardowy, który zachowuje balans między stabilnością obrazu w wizjerze i efektem stabilizacji na zdjęciu, natomiast mode 2 to tryb, który powinniśmy wybrać wyłącznie do panoramowania

Skuteczna redukcja drgań - przy tak długich ogniskowych - jest kluczową cechą ultrazooma. Nie tylko kompensuje wszelkie poruszenia (aparatu i obiektywu), lecz także minimalizuje efekt drgania kadru widzianego w wizjerze - obraz delikatnie pływa gwarantując znacznie lepsze panowanie nad kompozycją.

Pod tym względem Tamron 100-400 mm f/4.5-6.3 Di VC USD to prawdziwa rewelacja. W praktyce - przy włączonej stabilizacji - na ogniskowej 100 mm byliśmy w stanie wykonać 100% nieporuszonych zdjęć z czasem naświetlania wynoszącym 1/30 sekundy. Jednak nawet na 1/15 s, a nawet na 1/8 s udało nam się uzyskać ostre kadry - wydajność stabilizacji wyniosła odpowiednio 70% i 40%. Natomiast, na najdłuższej ogniskowej 400 mm wyraźnymi zdjęciami mogliśmy się cieszyć na 1/60! Są to więc rewelacyjne rezultaty, stawiające Tamrona na czele stawki w segmencie ultrazoomów.

Poniżej prezentujemy wykres, który przedstawia odsetek ostrych zdjęć dla danego czasu naświetlania przy włączonej i wyłączonej stabilizacji obrazu. W przedziale, w którym działa system, skuteczność stabilizacji wynosi ponad 3 EV.

stabilizacja on/off - ogniskowa 100 mm, czas naświetlania 1/30 sekundy

stabilizacja on/off - ogniskowa 400 mm, czas naświetlania 1/60 sekundy
Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tamron 50-400 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe (RAW)
Tamron 50-400 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia testowe (RAW)
Najnowszy superzoom z mocowaniem Sony FE to przedłużony klasyk 100-400 mm. Obiektyw ma być kompaktową i uniwersalną propozycją dla wymagających amatorów. Pierwszy w Polsce egzemplarz zabraliśmy...
64
Nikon Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S - zdjęcia przykładowe [RAW]
Jeden z najbardziej obiecujących teleobiektywów wchodzi na rynek. Jak Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S spisuje się w praktyce? Obejrzyjcie pierwsze zdjęcia testowe. Udostępniamy także RAW-y.
39
Canon RF 16 mm f/2.8 STM - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe (RAW)
Canon RF 16 mm f/2.8 STM - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe (RAW)
Kompaktowy Canon RF 16 mm f/2.8 STM to jedno z najtańszych szkieł w systemie RF i jeden z najtańszych systemowych obiektywów szerokokątnych w ogóle. Czy w tej cenie...
32
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)