Ustawianie ostrości

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
8
Cena / Jakość:
7
Optyka:
7
Budowa:
8
Marka:
Tamron
Nasza ocena:

84%

Stabilizowany układ optyczny, precyzyjny autofokus, podwójny moduł mikroprocesorów zwiększających wydajność i szybkość pracy, a także uszczelniony tubus - oto najważniejsze cechy  testowanego Tamrona 100-400 mm f/4.5-6.3 Di VC USD.

Autor: Michał Chrzanowski

3 Marzec 2018
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

Ustawianie ostrości

Ultrazoom Tamrona to także całkiem wydajna technologia kryjąca się za systemem automatycznego ostrzenia. We wnętrzu znajdziemy pierścieniowy silnik ultradźwiękowy Ultrasonic Silent Drive (USD), który zapewnia wyjątkowo ciche przeostrzanie. Uzupełniają go także dwa mikroprocesory o wysokiej wydajności oraz nowe algorytmy poprawiające precyzję ostrzenia.

Nie można zapomnieć także o systemie wewnętrznego ogniskowania, którego zadaniem jest przesuwanie soczewek skupiających (środkowych i tylnych) oraz unieruchomienie większych elementów umieszczonych z przodu obiektywu. Dzięki temu na przedni element jesteśmy w stanie dokręcić filtry o średnicy 67 mm.

Na tubusie znajdziemy przełącznik AF/MF z pozycją Limit pośrodku. Ta funkcja aktywuje wcześniej zdefiniowany zakres ogniskowania, w którym obiektyw będzie automatycznie ustawiał ostrości. Do tego będziemy jednak potrzebować stacji Tap-in Console. To dzięki niej ustawimy wybrany przez siebie przedział ogniskowania - przykładowo od 1.5 metra (minimalna odległości ostrzenia) do 3 metrów lub od 5 metrów do nieskończoności. Warto także wspomnieć, że napęd AF nie ma klasycznych połączeń mechanicznych. Otrzymujemy więc możliwość ręcznego doostrzenia kadru bez konieczności przełączania obiektywu w tryb MF.

Jak w takim razie spisał się model 100-400 mm f/4.5-6.3 Di VC USD w kontekście szybkości i precyzji przeostrzania? Na tle swoich największych rywali, Tamron poradził sobie dobrze. Przeostrzenie z planu dalekiego na bliski zajęło dokładnie pół sekund. Z kolei ustawianie ostrości na obiekty znajdujące się w podobnej płaszczyźnie trwało około 0.3-0.4 sekundy. Nieco dłużej natomiast przebiegało przeostrzanie na najdłuższej ogniskowej (około 0.7 sekundy) oraz w trudniejszym i bardziej wymagającym oświetleniu, gdzie obiektyw się gubił, a poprawna ostrość była ustawiana po upływie jednej sekundy.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Fujifilm GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ten obiektyw to dla średniego formatu przepustka do świata dzikiej przyrody i sportu. Sprawdzamy, jak Fujifilm GF 500 mm f/5.6 R LM OIS WR i GFX 100S II radzą sobie w praktyce.
36
Tamron 50-300 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 50-300 mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Następca modelu Tamron 70-300 mm, kompaktowego tele dla pełnoklatkowych aparatów Sony, zwiększa zakres tylko o 20 mm. Być może jednak jest to 20 mm, które zmienia wszystko.
27
Canon RF 35 mm f/1.4L VCM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon RF 35 mm f/1.4L VCM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Canon prezentuje długo wyczekiwany obiektyw RF 35 mm f/1.4L. Bardziej poręczny od lustrzankowego poprzednika, wyposażony w nowy napęd AF oraz pierścień przysłony skierowany jest zarówno do...
39
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)