Fujinon XF 18 mm f/2 R - test obiektywu

Fujinon XF 18 mm f/2 R to pierwszy szerokokątny obiektyw przeznaczony do bezlusterkowca Fujifilm X-Pro1. Na matrycy APS-C daje ekwiwalent 28mm o jasności f/2. Zapraszamy do lektury naszego testu oraz do zapoznania się z naszą procedurą zgodną ze standardami DxO.
0
Patryk Wiśniewski
20 Lipiec 2012
Artykuł na: 23-28 minut

9. Aberracja chromatyczna

Testowany obiektyw trzeba pochwalić za wyniki jakie otrzymaliśmy dla aberracji chromatycznej. W całym zakresie ogniskowych i przesłon jest ona na bardzo dobrym poziomie i nie powinna przeszkadzać fotografującemu. Warto zaznaczyć, że o ile w przypadku oglądania zdjęć na komputerze, oczywiście zaobserwujemy ją bez problemu przy powiększeniu 1:1 jednak na odbitce w formacie 20x30 cm będzie widoczna tylko dla wyjątkowo wprawnego oka.

Na osi poziomej umieściliśmy przysłony, na osi pionowej podane są piksele. Jak widać na załączonym wykresie aberracja daje o sobie znać przede wszystkim od przysłony f/8. Maksymalną wartość zanotowaliśmy dla przysłony f/16 - 1.9 piksela co według naszych kryteriów jest bardzo dobrym wynikiem.
wykres przedstawiający średnią oraz maksymalną aberrację chromatyczną na kadrze w pikselach

rozłożenie aberracji chromatycznej na pikselach przy przysłonie f/2

rozłożenie aberracji chromatycznej na odbitce 20x30 cm przy przysłonie f/2

rozłożenie aberracji chromatycznej na pikselach przy przysłonie f/4

rozłożenie aberracji chromatycznej na odbitce 20x30 cm przy przysłonie f/4


Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Canon RF 15-35 mm f/2.8L IS USM - zdjęcia przykładowe
Pierwszy obiektyw z reporterskiej "świętej trójcy" systemu R trafił już na rynek. Zobaczcie, jak radzi sobie w praktyce.
13
2
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - test obiektywu
Nowa stałka Tamrona ma być ukoronowaniem linii Superior Performance i pretendentem do miana najlepszego obiektywu 35 mm na rynku. Sprawdzamy jak naprawdę radzi sobie klejnot w koronie japońskiego...
18
4
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD - zdjęcia przykładowe
Optyka z najnowszymi rozwiązaniami, najwyższa jakość i plastyka obrazu, ultraszybki autofokus i odporna budowa - taki ma być najnowszy Tamron SP 35 mm f/1.4 Di USD. Czy rzeczywiście to jedna z...
13
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)