Fujinon XF 18 mm f/2 R - test obiektywu

Fujinon XF 18 mm f/2 R to pierwszy szerokokątny obiektyw przeznaczony do bezlusterkowca Fujifilm X-Pro1. Na matrycy APS-C daje ekwiwalent 28mm o jasności f/2. Zapraszamy do lektury naszego testu oraz do zapoznania się z naszą procedurą zgodną ze standardami DxO.
0
Patryk Wiśniewski
20 Lipiec 2012
Artykuł na: 2-3 minuty

9. Aberracja chromatyczna

Testowany obiektyw trzeba pochwalić za wyniki jakie otrzymaliśmy dla aberracji chromatycznej. W całym zakresie ogniskowych i przesłon jest ona na bardzo dobrym poziomie i nie powinna przeszkadzać fotografującemu. Warto zaznaczyć, że o ile w przypadku oglądania zdjęć na komputerze, oczywiście zaobserwujemy ją bez problemu przy powiększeniu 1:1 jednak na odbitce w formacie 20x30 cm będzie widoczna tylko dla wyjątkowo wprawnego oka.

Na osi poziomej umieściliśmy przysłony, na osi pionowej podane są piksele. Jak widać na załączonym wykresie aberracja daje o sobie znać przede wszystkim od przysłony f/8. Maksymalną wartość zanotowaliśmy dla przysłony f/16 - 1.9 piksela co według naszych kryteriów jest bardzo dobrym wynikiem.
wykres przedstawiający średnią oraz maksymalną aberrację chromatyczną na kadrze w pikselach

rozłożenie aberracji chromatycznej na pikselach przy przysłonie f/2

rozłożenie aberracji chromatycznej na odbitce 20x30 cm przy przysłonie f/2

rozłożenie aberracji chromatycznej na pikselach przy przysłonie f/4

rozłożenie aberracji chromatycznej na odbitce 20x30 cm przy przysłonie f/4


Dodaj ocenę i odbierz darmowy numer DCP
Digital Camera Polska
Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
37
4
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
Ciekawi jak w praktyce wypada Canon RF 85 mm f/1.2L USM? Zobaczcie zdjęcia przykładowe i oceńcie, czy ten obiektyw może być jednym z powodów do przesiadki na bezlusterkowy system producenta.
21
6
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
23
5