Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Samsung Galaxy S6 - Tryb fotografowania i użytkowanie Samsunga S6

Mieliśmy okazję przetestować nowy flagowy smartfon ze stajni Samsunga. Model Galaxy S6 wyposażono w super jasny obiektyw o świetle f/1.9 i optyczną stabilizację obrazu. Zobaczcie jak aparat najnowszego modelu w rodzinie Galaxy poradził sobie w naszym teście.

2

Autor: Maciej Luśtyk

30 Kwiecień 2015
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

 

Do trybu fotografowania, tak jak w większości urządzeń z Androidem, przechodzimy poprzez wciśnięcie ikonki aparatu na pulpicie, lub przeciągnięcie podobnej ikonki na ekranie startowym. Warto nadmienić, że aparat możemy w każdej sytuacji błyskawicznie uruchomić, także gdy telefon jest uśpiony, poprzez dwukrotne wciśnięcie przycisku funkcyjnego Home z przodu obudowy. To bardzo wygodne rozwiązanie, które w założeniu ma umożliwić nam natychmiastową reakcję w przypadku gdy dzieje się coś wartego sfotografowania. Piszemy „w założeniu” gdyż często, w przypadku gdy telefon przez dłuższy czas pozostawał w stanie czuwania, po włączeniu aparatu musimy czekać dobrych kilka sekund aż system autofokusa zacznie działać i ustawi ostrość na fotografowany obiekt. Niestety ma to miejsce również w przypadku fotografowania dobrze oświetlonych scen.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Aplikacja aparatu jest zaprojektowana bardzo schludnie i umożliwia szybki dostęp do najważniejszych funkcji. Aparat umożliwia pracę w dwóch głównych trybach, automatycznym i profesjonalnym, umożliwiającym szerszą kontrolę nad parametrami fotografowania. Ikonki funkcji wyświetlane są w postaci białych ikonek po obu stronach ekranu. Po lewej stronie znajduje się panel ustawień aparatu (ustawienia rozdzielczości, lampa błyskowa, samowyzwalacz, tryb HDR, filtry artystyczne, sposób pomiaru światła), który możemy zwinąć, natomiast po prawej stronie znajdziemy funkcje odpowiadające za parametry ekspozycji.

W trybie profesjonalnym możemy manualnie kontrolować głębię ostrości, balans bieli, czułość oraz sterować kompensacją ekspozycji. Do wyboru mamy też rozbudowane menu stylów, w którym możemy dostosować charakter obrazu do fotografowanej sceny. Warto dodać, że dla każdego z ustawień możemy jeszcze dostroić parametry temperatury barwowej, tinty, kontrastu, nasycenia, luminacji i kompensacji cieni, co znacznie zwiększa nasze możliwości kontroli nad obrazem. Dodatkowo wszystkie ustawienia możemy zapisać do 3 oddzielnych trybów użytkownika. Pewne zastrzeżenia mamy do suwaka kompensacji ekspozycji, którego poruszanie nie zawsze daje efekty.

Dodatkowo dłuższe przytrzymania palca na punkcie ostrości powoduje pojawienie się pierścienia punktu pomiaru światła, który możemy dowolnie umiejscowić w przestrzeni kadru. To bardzo ciekawe rozwiązanie, którego pozazdrościć mogą nawet niektóre bardziej zaawansowane aparaty.

Niestety na tym kończą się możliwości naszej ingerencji w parametry ekspozycji w trybie „profesjonalnym”. Brakuje nam funkcji sterowania czasem naświetlania i wartościami przysłony, o których wiemy, że są obsługiwane przez aparat w systemie Android 5. Prawdopodobnie dostęp do tych funkcji możemy zyskać używając innych aplikacji sterujących aparatem, jednak w momencie gdy producenci smartfonów prześcigają się na polu jakości oferowanych aparatów, takie braki bolą tym bardziej.

Migawkę zwalniamy za pomocą okrągłej ikonki aparatu, która w zależności od pozycji telefonu jest wyświetlana u dołu ekranu (położenie pionowe) lub po prawej stronie (położenie poziome). Migawkę możemy zwolnić także poprzez użycie przycisków głośności po lewej stronie aparatu. Dobrym rozwiązaniem jest to, że dłuższe przytrzymanie guzików uruchamia tryb seryjny, w którym możemy wykonać około 10 zdjęć pełnej rozdzielczości na sekundę. Niestety nie możemy oprzeć się wrażeniu, że wygodniej byłoby spustem migawki gdyby przyciski umiejscowione były po prawej stronie telefonu. Większość osób przy robieniu zdjęć przechyla telefon w lewo, tym samym przycisk spustu migawki ląduje pod lewym kciukiem. Oczywiście telefon obrócić możemy też w prawą stronę, tak aby zwalniać migawkę prawym palcem wskazującym, niestety w tym wypadku pracy kciuk bezwiednie umiejscawiamy pod przyciskiem włączenia telefonu, którego wciśniecie powoduje przejście w stan czuwania.

Użyteczną funkcją Samsunga Galaxy S6 jest wyświetlanie parametrów fotografowania w poziomie i pionie. Dzięki takiemu rozwiązaniu robienie zdjęć staje się przyjemnością, ponieważ ekran oraz wyświetlane na nim informacje dostosowują się do położenia aparatu.

Funkcja filtrów artystycznych oferuje miniatury z podglądem na żywo, dzięki czemu szybko i wygodnie wybierzemy interesujące nas ustawienia.

Pochwalić należy fenomenalny tryb Makro, który umożliwia ostrzenie od około 6 cm, a za sprawą jasnego obiektywu o świetle f/1.9 uzyskamy bardzo ładne rozmycie i okrągłe bokeh.

Oprócz trybu Auto i trybu Profesjonalnego, możemy również fotografować w trybie Wyboru pola ostrości, który jest zasadniczo trybem manualnym z możliwością manualnego ustawiania ostrości na wybrany punkt, a także wykonywać panoramy. W przypadku panoram możemy swobodnie regulować ich długość poprzez kąt obrotu jaki wykonujemy. Maksymalnie możemy wykonać panoramę obejmującą nieco więcej niż 360 stopni.

Warto dodać, że aplikacja aparatu umożliwia pobieranie dodatkowych funkcji za pośrednictwem serwisu Samsunga. Na razie opcjonalnych aplikacji nie ma zbyt wiele, z pewnością jednak z czasem ich oferta będzie rozbudowywana. Znajdziemy wśród nich wtyczki pozwalające na: wykonywanie panoram sferycznych, robienie zdjęć jednocześnie za pomocą obu aparatów, upiększające zdjęcia portretowe i zdjęcia potraw czy tworzenie animowanych gifów. Jesteśmy bardzo ciekawi jakie możliwości pojawią się w przyszłości.

Ciekawie prezentuje się również funkcja HDR, która radzi sobie naprawdę dobrze i wydobywa wiele informacji z przepaleń oraz cieni. Dostępna jest ona zarówno podczas pracy z tylnym i przednim aparatem. Denerwujące jest jedynie, że nie możemy z niej korzystać w trybie profesjonalnym, a jedynie w trybie Auto.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Aparatem możemy sterować również za pomocą komend głosowych. Wypowiadając słowa „Smile”, „Cheese”, „Capture” lub „Shoot” spowodujemy zwolnienie migawki i wykonanie zdjęcia. Funkcja ta wywołuje dużo uśmiechów i jest pomocna w przypadku wykonywania autoportretów.

Galaxy S6 został wyposażony w optyczną stabilizację obrazu, jednak nie mogliśmy jej przetestować w naszym studiu, gdyż aparat nie umożliwia jej wyłączenia, ani sterowania czasem naświetlania. Trzeba jednak powiedzieć, że radzi sobie bardzo dobrze i umożliwi wykonywanie nie poruszonych zdjęć, nawet w gorszym oświetleniu, a przede wszystkim doskonale wytłumia poruszenia spowodowane

Aparat został wyposażony w szerokokątny obiektyw o ekwiwalencie 28 mm i umożliwia wykonywanie zdjęć w maksymalnej rozdzielczości 16 Mp (5312 x 2988), w formacie 16:9. Format panoramiczny w połączeniu z szerokim kątem widzenia obiektywu powoduje, że choć aparat świetnie sprawdza się w przypadku fotografowania większej ilości osób, to w przypadku innego rodzaju zdjęć, jego pole widzenia często okazuje się zbyt duże.

Filmowanie

Samsung Galaxy S6 umożliwia filmowanie w maksymalnej rozdzielczości 4K (3840 x 2160) z prędkością 30 kl/s. Dodatkowo możemy filmować z prędkością 60 kl/s z w jakości FullHD 1080p, a dla fanów sportów ekstremalnych i szybkiej akcji została oddana możliwość nagrywania filmów w zwolnionym tempie 120 kl/s w rozdzielczości HD 720p. Podczas nagrywania filmów, za pomocą dotyku możemy sterować cyfrowym zoomem, który działa bardzo płynnie i szybko. To samo możemy powiedzieć o systemie autofokusa, który w trybie filmowym radzi sobie naprawdę znakomicie, szybko przeostrzając, nawet w gorszym oświetleniu. W przypadku pracy w mocno zaciemnionych miejscach możemy liczyć, na wsparcie bardzo jasnej diody LED, która świeci ciągłym światłem i w pomieszczeniach oferuje mocne doświetlenie na odległość około 5 metrów.

kliknij, aby pobrać film przykładowy w jakości 4K.

kliknij, aby pobrać film przykładowy w jakości 1080p 60kl/s

kliknij, any pobrać film 120 kl/s 720p

Przednia kamera

Producent wyposażył telefon w przedni aparat o rozdzielczości 5 Mp, który oferuje bardzo dobrą jakość obrazu i pozwoli na wykonanie doskonałego selfie w każdych warunkach. Pomoże w tym też szerokokątny obiektyw o świetle f/2.2 i autofokus z wykrywaniem twarzy. Ponadto korzystając z aparatu to autoportretów możemy skorzystać z trybu Autoportret Panoramiczny, który pozwoli nam na wykonanie grupowego selfie, choć łatwiej chyba zwyczajnie obrócić aparat do poziomu. Ciekawym rozwiązaniem dla osób zarażonych wirusem selfie będzie tryb zdjęć z interwałem, w którym aparat będzie wykonywał zdjęcia w krótkich odstępach czasowych, co pozwoli na zmianę pozycji i późniejsze wygodne wybranie kadru na którym prezentujemy się najlepiej. W trybie autoportretów znajdziemy też opcję wygładzania cery oraz opcję HDR, która zadba o to żeby nasze selfie były doskonale naświetlone.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Lampa błyskowa

Flash, w który został wyposażony Samsung Galaxy S6 działa nad wyraz dobrze. Błyska bardzo mocno i jak już wspomnieliśmy jego skuteczność w pomieszczeniach to około 3-4 metrów, co jest wynikiem porównywalnym z niektórymi aparatami kompaktowymi.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Jak widzimy na wykresie, przy użyciu flasha różnica między środkiem, a brzegami kadru wynosi 63%, co przekłada się na około 0,7 EV i stanowi dość przeciętny wynik, jednak różnica ta nie będzie bardzo widoczna na zdjęciach.

Podsumowanie tej cześci:

+ szybkość działania

+ w zależności od pozycji telefonu menu fotografowania dostosowuje swoje położenie

+ doskonałą jakość obrazu

+ zaawansowane funkcje fotograficzne w trybie manualnym

+ możliwość szczegółowego dostrojenia parametrów obrazu w trybie profesjonalnym

+ bardzo dobrze działający tryb HDR

+ przedni aparat 8 Mp

+ filmy 4K

+ filmy w zwolnionym tempie 120 kl/s w rozdzielczości 720p

+ optyczna stabilizacja obrazu

+ wydajna lampa błyskowa

+ ostrzeni od 4 cm w trybie makro

+ plastyczne rozmycie dzięki obiektywowi f/1.9

+ możliwość precyzyjnego ustawienia punktu pomiaru światła

+ możliwość pobrania aplikacji rozszerzających funkcje aparatu

+ 10 klatek na sekundę w trybie seryjnym

+ sterowanie głosem

- długi czas oczekiwania na system AF po włączeniu aplikacji

- brak możliwości sterowania czasem naświetlania w trybie profesjonalnym

- brak funkcji HDR w trybie profesjonalnym

Spis treści

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
Sony Xperia 1 II - zdjęcia przykładowe
Sony Xperia 1 II - zdjęcia przykładowe
Najnowsza flagowa Xperia to telefon, którym producent wracać ma do boju o miano najlepszego fotograficznego smartfona. Mieliśmy już okazję sprawdzić, jak radzi sobie w...
14
4
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3...
5
2
Huawei P20 Pro - test
Huawei P20 Pro - test
Huawei P20 Pro, który jako pierwszy na rynku wyposażony został w 3 moduły aparatów i “sztuczną inteligencję”, na nowo definiować ma pojęcie fotograficznego smartfona....
18
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (19)