Sony Cyber-shot DSC-WX1 - test

Sony Cyber-shot jest wyróżniającym się wśród konkurencji kompaktem. To za sprawą 10,2 MP, nowoczesnej matrycy Exmor R CMOS, która według producenta charakteryzuje się dwukrotnie większą czułością od tradycyjnych matryc CMOS. Kolejnymi atutami nowego Cyber-shota są niewielkie rozmiary, metalowa obudowa, a także jasny, szerokokątny obiektyw Sony G.
0
Damian Bednarzak
27 Listopad 2009
Artykuł na: 23-28 minut

6. Jakość zdjęć
Przypominamy, że w modelu WX1 zastosowano wysokoczułą matrycę Exmor R CMOS. To dzięki niej minimalna czułość wynosi ISO 160 (dla porównania w aparatach konkurencji ISO80/100) oraz dzięki zmodyfikowanej konstrukcji matryca ta odznacza się dwa razy większą czułością w stosunku do konwencjonalnych sensorów. Nowego Sony należy pochwalić za mniejsze (choć nadal za duże) upakowanie elementów światłoczułych: 10 MP na matrycy wielkości 1/2.4", dzięki czemu radzi sobie lepiej z szumami niż inne aparaty z miniaturowymi matrycami. Jeśli jednak skonfrontować go z Canonem G11 (10 MP na większej matrycy 1/1.7") to walka będzie mniej więcej wyrównana.
ISO 160

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

ISO 3200


Dzięki niskoszumiącej matrycy Exmor R CMOS zdjęcia do ISO 400 włącznie wyglądają bardzo ładnie i charakteryzują się jedynie znikomym szumem. Jeśli chodzi o wyższe czułości, to do ISO 1600 możemy pokusić się o wydruki małego formatu, np. 10x15, a to dzięki temu, iż szum nie tworzy brzydkich, kolorowych skupisk.

Reprodukcja szczegółów
Mała wielkość matrycy oraz obiektywu nie wróży dobrze reprodukcji szczegółów. W praktyce jednak rozdzielczość w centrum kadru osiąga naprawdę przyzwoity poziom. O wiele gorzej wygląda sytuacja ma brzegu kadru, tam obraz jest widocznie nieostry i mydlany. Poniżej wycinki 1:1 z centrum kadru:
ISO 160

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

ISO 3200


Oraz z brzegu kadru:
ISO 800

ISO 1600


Reprodukcja kolorów
Reprodukcja kolorów nie jest mocną stroną WX1. O ile barwy podstawowe są w miarę prawidłowo odwzorowywane, to brakuje delikatnych przejść tonalnych, np. odpowiadających barwom skóry. Zauważamy nieznaczną przewagę nasycenia barwy czerwonej, a zbyt łagodne zieleni.
fragment tablicy Gretaga

Podsumowanie działu
W kategorii jakości zdjęć, WX1 zdobywa dużego plusa za niski poziom szumów dla czułości do ISO 800 włącznie. Minusem niestety jest słaba ostrość zdjęć na brzegach kadru oraz przeciętne odwzorowanie delikatnych przejść tonalnych.

+ niski poziom szumów do ISO 800 włącznie

- słaba ostrość na brzegach kadru
- przeciętna reprodukcja kolorów

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon Z50 - zdjęcia przykładowe
Nikon Z50 - zdjęcia przykładowe
W nasze ręce wpadł już produkcyjny model najnowszego bezlusterkowca APS-C Nikona. Zobaczcie jak radzi sobie w praktyce.
8
13
Leica SL2 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Leica SL2 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Druga generacja modelu SL, wprowadzająca usprawnienia niemal na każdej płaszczyźnie, ma być klejnotem w koronie systemu L-Mount, będąc przy okazji cieszącym oko,...
10
27
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 to odważna kontynuacja "dalmierzowej" serii aparatów systemu X. Oprócz specyficznej konstrukcji odchylanego ekranu aparat otrzymał jednak także zupełnie nowe wnętrze. Zobaczcie...
16
12