Sony Cyber-shot DSC-WX1 - test

Sony Cyber-shot jest wyróżniającym się wśród konkurencji kompaktem. To za sprawą 10,2 MP, nowoczesnej matrycy Exmor R CMOS, która według producenta charakteryzuje się dwukrotnie większą czułością od tradycyjnych matryc CMOS. Kolejnymi atutami nowego Cyber-shota są niewielkie rozmiary, metalowa obudowa, a także jasny, szerokokątny obiektyw Sony G.
0

Autor: Damian Bednarzak

27 Listopad 2009
Artykuł na: 23-28 minut

7. Podsumowanie

Sony WX1 to z pewnością nowatorski aparat. Jego głównym atutem jest bardzo czuła na światło matryca Exmor R CMOS, dzięki której możemy wykonywać zdjęcia przy ograniczonym dostępie światła. Niestety jej potencjał jest tłumiony przez nienajwyższej pod względem ostrości (mimo, iż oznaczony symbolem G) obiektyw. Oczywiście ma on także swoje niezaprzeczalne zalety, takie jak szeroki kąt widzenia (ekw. 24 mm), dla którego dostępne jest światło f/2.4.

Kolejnym plusem dla WX1 są obecne w nim tryby: Z ręki o zmierzchu oraz Korekcja drgań, umożliwiające wykonanie nieporuszonego zdjęcia z ręki, przy ekstremalnie trudnych (jak na kompakt) warunkach oświetleniowych. Nie można również zapomnieć o genialnym trybie Rozległa panorama, w którym to aparat sam wykonuje serię zdjęć i łączy ją w jedną całość.

Do tego dodajmy szybki tryb seryjny 10 kl/s oraz możliwość rejestracji sekwencji wideo w rozdzielczości HD. Użytkownicy chcący korzystać z aparatu na imprezach mogą pomyśleć o zakupie akcesorium w postaci stacji dokującej Part-shot, która automatycznie znajduje i fotografuje uczestników imprezy.

Wśród wad, prócz wspomnianej wpadki z ostrością na brzegach kadru, można wymienić przeciętne odwzorowanie barw i delikatnych przejść tonalnych.

Sony DSC-WX1 uzyskał w swojej klasie 57%

Poniżej przedstawiamy najważniejsze plusy i minusy:

+ wysokoczuła matryca Exmor R CMOS

+ szerokokątny i jasny obiektyw Sony G

+ nowatorskie tryby ekspozycji do pracy w trudnych warunkach oświetleniowych

+ tryb Rozległa panorama

+ szybki tryb seryjny 10 kl/s

+ świetna jakość wykonania oraz użytych materiałów

+ nagrywanie filmów HD

- niska ostrość na brzegach kadru

- przeciętne odwzorowanie barw

- brak trybu manualnego

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon Z6 II i Z7 II - pierwsze wrażenia
Nikon Z6 II i Z7 II - pierwsze wrażenia
Najnowsze korpusy Nikona obiecują wiele, ale z pozoru nie wnoszą rewolucji w temacie bezlusterkowej pełnej klatki. Jak wypadają w rzeczywistości? Nowe puszki trafiły w...
24
3
Leica S3 - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe
Leica S3 - pierwsze wnioski i zdjęcia przykładowe
W nasze ręce, na jeden dzień, wpadł pierwszy w Polsce egzemplarz średnioformatowej lustrzanki z 64-milionowym sensorem o proporcjach 3:2. Czy po dwóch latach od...
18
3
Panasonic Lumix S5 - pierwsze wrażenia i wnioski
Panasonic Lumix S5 - pierwsze wrażenia i wnioski
Najmniejszy bezlusterkowiec w systemie Lumix S rozwija jeszcze koncepcję uniwersalnej pełnej klatki. Aparatu projektowanego z myślą o nowej grupie „twórców kontentu”,...
9
19