Sony Cyber-shot DSC-WX1 - test

Sony Cyber-shot jest wyróżniającym się wśród konkurencji kompaktem. To za sprawą 10,2 MP, nowoczesnej matrycy Exmor R CMOS, która według producenta charakteryzuje się dwukrotnie większą czułością od tradycyjnych matryc CMOS. Kolejnymi atutami nowego Cyber-shota są niewielkie rozmiary, metalowa obudowa, a także jasny, szerokokątny obiektyw Sony G.
0
Damian Bednarzak
27 Listopad 2009
Artykuł na: 23-28 minut


5. Fotografowanie

Szybkość działania
W Sony WX1 znajdziemy, znany z zaawansowanych aparatów Sony, procesor Bionz. Ma on zapewniać szybkie działanie oraz niezłą wydajność podczas obróbki zdjęć. W praktyce wygląda to tak, że pierwsze zdjęcie zostanie wykonane w 2,3 sekundy po włączeniu aparatu - czyli w porównaniu z konkurencja nowy Sony nie wyróżnia się zanadto. Czas przejścia do trybu odtwarzania również jest na średnim poziomie i wynosi 1,2 sekundy. Na szczęście WX1 cechuje się szybką reakcja na wciśnięcie spustu migawki, co z pewnością pomoże uwiecznić dynamiczne sceny.

Jeśli chodzi o szybkość 5-krotnego obiektywu to WX1 osiąga tutaj bardzo dobre wyniki. Czas potrzebny na zmianę skrajnych ogniskowych wynosi około 1,8 sekundy. Układ AF również spisuje się nieźle, czas ustawiania ostrości w każdych warunkach nie trwa dłużej niż sekunda.

Wspomnieć należy również o szybkim trybie seryjnym, do którego możemy dostać się poprzez dedykowany przycisk na górnej ściance obudowy. Bardzo duża szybkość, wynosząca 10 kl/s jest zachwana dla dokładnie 10 zdjęć JPEG w pełnej rozdzielczości, jak łatwo wywnioskować czas trwania takiej serii wynosi 1 sek. Podczas tak szybkiej serii nie działa autofokus, lecz należy pamiętać, że kompakty z małymi matrycami charakteryzują się bardzo dużą głębią ostrości, najczęściej pokrywającą cały kadr.

Tryby ekspozycji
Mimo iż WX1 nie został wyposażony w tryb manualny, to lista pozostałych możliwych trybów pracy jest bardzo długa. I nie mamy tutaj na myśli czasem w ogóle nie przydatnych trybów tematycznych, tylko te bardziej zaawansowane i faktycznie zwiększające możliwości aparatu. Zacznijmy jednak po kolei.

Podstawowymi trybami pracy są P - Program, iA oraz Easy. Pierwszy z nich pozwala na największą kontrolę nad aparatem, wybierany będzie zatem przez bardziej ambitnych miłośników fotografii. Dwa pozostałe to inteligentny auto oraz najmniej wymagający od użytkownika Easy - łatwy.


Chyba najciekawszym trybem pracy jest tryb robienia panoramy Rozległa panorama, spotkaliśmy się z nim już w modelu HX1. Zasada działania jest identyczna i polega na naciśnięciu spustu migawki i płynnemu przesunięciu aparatu. W ten niezwykle prosty sposób jesteśmy w stanie stworzyć zarówno panoramy poziome jak i pionowe - orientację aparatu wybieramy w menu. Szkoda, iż rozdzielczość tak stworzonej panoramy jest ograniczona - długość krótszego boku wynosi 1080 pikseli.
przykładowa panorama, plik do pobrania w pełnej rozdzielczości znajdziecie na ostatniej stronie testu


Kolejnymi bardzo interesującymi trybami są bliźniacze Z ręki o zmierzchu oraz Korekcja drgań. Używamy ich w warunkach bardzo słabego oświetlenia, gdy nie mamy, bądź nie możemy użyć statywu. Wówczas aparat wykonuje serię sześciu klatek, po czym na ich podstawie tworzy jedno nieporuszone zdjęcie. W trybie korekcji drgań mamy dostępne dodatkowe opcje, takie jak ustawienie sposoby pomiaru światła oraz balansu bieli. Podsumowując, obecność tak zaawansowanych trybów ekspozycji jest na pewno dużym plusem, jednak jeśli tylko możemy, starajmy się korzystać ze statywu i niższych czułości ISO.
zdjęcie wykonane w trybie Korekcja drgań, do pobrania na ostatniej stronie


Pomiar światła
Sony WX1, tak jak większość kompaktów, wyposażony jest w trzy, podstawowe tryby pomiaru światła: matrycowy, centralnie ważony oraz punktowy. Jest to wystarczająca ilość, by uzyskać zamierzone efekty. Podczas codziennego fotografowania pomiar światła spisywał się bardzo dobrze, w zasadzie w niemal 100% można ufać pomiarowi matrycowemu.
pomiar światła


Pomiar ostrości
Do dyspozycji mamy trzy rodzaje pomiaru ostrości: automatyczny wybór, punkt centralny lub punkt wybrany przez użytkownika. Ponadto mamy ciekawie działający tryb detekcji twarzy, w którym możemy ustawić priorytet dorosłego lub dziecka. Migawka może być wyzwalana automatycznie, po wykryciu uśmiechu w kadrze, dodatkowo możemy zdefiniować czułość detekcji uśmiechu.
pomiar ostrości


Autobracketing
WX1 umożliwia wykonie serii trzech zdjęć ze zdefiniowaną różnicą ekspozycji. Aby dostać się do ustawień bracketingu, musimy wejść do menu, do wyboru mamy krok korekty ekspozycji równy 1/3, 2/3 oraz 1 EV. Tak jak wspominaliśmy, wszystkie opcje menu są wyczerpująco opisane.
autobracketing


Balans bieli
Z pewnością użytkownicy nowego Sony najczęściej będą korzystać z automatycznego balansu bieli. Działa on poprawnie i w większości sytuacji możemy mu zaufać. Ponadto do dyspozycji mamy 7 trybów zdefiniowanych: światło dzienne, chmury, świetlówki (3 rodzaje), żarówki, lampa błyskowa oraz jeden manualny. Wg nas warto korzystać z automatycznego i manualnego WB, gdyż w trudnych warunkach niemal niemożliwe jest dobranie odpowiedniej temperatury barwowej przez wybranie ustawienia zdefiniowanego.
ustawienia balansu bieli


W świetle jarzeniowym, automatyczny balans bieli dał wynik niemal identyczny z ustawieniem manualnym.
u góry ustawienie ręczne, na dole balans bieli automatyczny


Filmowanie
Jak przystało na nowoczesny kompakt, WX1 oferuje nagrywanie filmów HD 720p z szybkością 30 kl/s. Dostępne są również mniejsze rozdzielczości, także w proporcjach 3:2 (640x480). Filmy nagrywane są z dźwiękiem, podczas rejestracji możemy korzystać z zooma optycznego.

Podsumowanie działu
Sony WX1 zachwyca dużą ilością nowatorskich trybów pracy. Dzięki nim możemy w łatwy sposób wykonać panoramę oraz zdjęcie w trudnych warunkach oświetleniowych. Na uwagę zwraca również szybki tryb seryjny, którym nie powstydziła by się niejedna lustrzanka.

+ nowatorskie tryby ekspozycji
+ szybki tryb seryjny 10 kl/s
+ dobrze działający pomiar światła i balans bieli

- brak trybu manualnego
- wolne uruchamianie
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 to odważna kontynuacja "dalmierzowej" serii aparatów systemu X. Oprócz specyficznej konstrukcji odchylanego ekranu aparat otrzymał jednak także zupełnie nowe wnętrze. Zobaczcie...
16
12
Fujifilm X-A7 - pierwsze wrażenia
Fujifilm X-A7 - pierwsze wrażenia
Najnowszy przedstawiciel podstawowej linii bezlusterkowców systemu Fuji X stara się zaakcentować swoje filmowe aspiracje, które dotąd nie były mocną stroną tej serii aparatów japońskiego...
7
0
Sony A9 II - pierwsze wrażenia
Sony A9 II - pierwsze wrażenia
Czy druga generacja A9 to na pewno niewielka aktualizacja, czy może jednak znaczący krok do świata zawodowych fotoreporterów? Po sesji w ośrodku sportowym, mamy już...
11
4