Panasonic Lumix GF1 - test

Panasonic GF1 to kolejna propozycja aparatu systemowego z wymienną optyką, który nie jest lustrzanką, ani kompaktem. Lumix GF1 to trzeci aparat Panasonica, który współpracuje z systemem Mikro Cztery Trzecie. Po takich konstrukcjach jak G1 i GH1 oczekiwania były duże. W teście sprawdzimy jak jest w praktyce.
0
Marcin Falana
2 Październik 2009
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu Panasonica GF1 zostało podzielone na pięć części. Po menu możemy się poruszać przy użyciu zarówno nawigatora jak i kółka nastaw. Generalnie menu nie sprawia większych kłopotów, chociaż kilka razy biegałem między menu własnym i menu konfiguracji w poszukiwaniu funkcji formatowania karty pamięci.

menu nagrywania

W menu nagrywania znajdziemy cztery zakładki z funkcjami fotograficznymi. Z ważniejszych parametrów możemy zmieniać tryby lampy błyskowej, pomiar światła, tryby filmu, bracketing i samowyzwalacz. Większość funkcji jest jednak dostępna w szybkim meny ekranowym - Q. Menu więc niezbyt często zaglądałem do tej części menu.

menu film

Zakładka film jak sama nazwa wskazuje pozwala nam na dostosowanie trybu filmowego do naszych potrzeb. Możemy dostosować jakość nagrywania, tryb pomiaru światła i pomiar ostrości.

menu własne

W menu własnym możemy dostosować aparat - ekran LCD, wyświetlanie parametrów, przyciski i tarcze. Zastanawia mnie tylko nazwa tej części menu - czy nie lepiej gdyby nazywała się menu ustawień?

menu konfiguracji

Zakładka menu konfiguracji pozwala na dalsze dostosowywanie GH1 do indywidualnych potrzeb użytkownika. Znajdziemy tu funkcje związane z formatowaniem, zegarem, językiem czy sygnałami dźwiękowymi.

moje menu

W tej części menu wyświetlane jest pięć ostatnio zmienianych parametrów, dzięki temu mamy łatwy dostęp do często używanych funkcji.

Odtwarzanie

Zdjęcie możemy wyświetlić na ekranie na cztery sposoby. Do dyspozycji mamy tylko zdjęcie, zdjęcie z informacjami lub z histogramem (histogramem RGB). Do dyspozycji mamy także alarm prześwietleń i niedoświetleń, musimy go jednak uruchomić w menu aparatu.

Za pomocą tarczy możemy powiększać do 16x i zmniejszać zdjęcia, i wyświetlać miniaturki oraz kalendarz.

Podsumowanie

Menu Panasonic GF1 trzyma przyzwoite standardy. Na plus można zaliczyć moje menu, które zapamiętuje ostatnio używane funkcje i wyświetlanie kalendarza podczas odtwarzania. Minus należy się natomiast za niejasne rozgraniczenie między menu własnym i konfiguracji.

+ moje menu

+ kalendarz w trybie odtwarzania

- niejasne rozgraniczenie między menu własnym i konfiguracji

Spis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon Z50 - test aparatu
Nikon Z50 - test aparatu
To pierwszy bezlusterkowiec Nikona z matrycą APS-C. Mały, lekki, a jednocześnie intuicyjny i funkcjonalny ma zaspokoić potrzeby średniozaawansowanych miłośników...
18
13
Nikon D780 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Nikon D780 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowsza lustrzanka Nikon D780 pretenduje do miana najbardziej uniwersalnego aparatu na rynku. Czy jednak warto przesiadać się na nią z i tak świetnego Nikona D750?...
9
1
Nikon D780 - zdjęcia przykładowe
Nikon D780 - zdjęcia przykładowe
Najnowszego Nikona D780 można by nazwać lustrzankowym wcieleniem modelu Z6. W końcu dzieli z nim lwią część specyfikacji, także matrycę. Czy jednak możemy oczekiwać po nim takiej samej jakości...
20
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)