Panasonic Lumix GF1 - test

Panasonic GF1 to kolejna propozycja aparatu systemowego z wymienną optyką, który nie jest lustrzanką, ani kompaktem. Lumix GF1 to trzeci aparat Panasonica, który współpracuje z systemem Mikro Cztery Trzecie. Po takich konstrukcjach jak G1 i GH1 oczekiwania były duże. W teście sprawdzimy jak jest w praktyce.
0
Marcin Falana
2 Październik 2009
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu Panasonica GF1 zostało podzielone na pięć części. Po menu możemy się poruszać przy użyciu zarówno nawigatora jak i kółka nastaw. Generalnie menu nie sprawia większych kłopotów, chociaż kilka razy biegałem między menu własnym i menu konfiguracji w poszukiwaniu funkcji formatowania karty pamięci.
menu nagrywania

W menu nagrywania znajdziemy cztery zakładki z funkcjami fotograficznymi. Z ważniejszych parametrów możemy zmieniać tryby lampy błyskowej, pomiar światła, tryby filmu, bracketing i samowyzwalacz. Większość funkcji jest jednak dostępna w szybkim meny ekranowym - Q. Menu więc niezbyt często zaglądałem do tej części menu.
menu film

Zakładka film jak sama nazwa wskazuje pozwala nam na dostosowanie trybu filmowego do naszych potrzeb. Możemy dostosować jakość nagrywania, tryb pomiaru światła i pomiar ostrości.
menu własne

W menu własnym możemy dostosować aparat - ekran LCD, wyświetlanie parametrów, przyciski i tarcze. Zastanawia mnie tylko nazwa tej części menu - czy nie lepiej gdyby nazywała się menu ustawień?
menu konfiguracji

Zakładka menu konfiguracji pozwala na dalsze dostosowywanie GH1 do indywidualnych potrzeb użytkownika. Znajdziemy tu funkcje związane z formatowaniem, zegarem, językiem czy sygnałami dźwiękowymi.
moje menu

W tej części menu wyświetlane jest pięć ostatnio zmienianych parametrów, dzięki temu mamy łatwy dostęp do często używanych funkcji.

Odtwarzanie
Zdjęcie możemy wyświetlić na ekranie na cztery sposoby. Do dyspozycji mamy tylko zdjęcie, zdjęcie z informacjami lub z histogramem (histogramem RGB). Do dyspozycji mamy także alarm prześwietleń i niedoświetleń, musimy go jednak uruchomić w menu aparatu.

Za pomocą tarczy możemy powiększać do 16x i zmniejszać zdjęcia, i wyświetlać miniaturki oraz kalendarz.


Podsumowanie
Menu Panasonic GF1 trzyma przyzwoite standardy. Na plus można zaliczyć moje menu, które zapamiętuje ostatnio używane funkcje i wyświetlanie kalendarza podczas odtwarzania. Minus należy się natomiast za niejasne rozgraniczenie między menu własnym i konfiguracji.

+ moje menu
+ kalendarz w trybie odtwarzania

- niejasne rozgraniczenie między menu własnym i konfiguracji


Spis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon Z50 - zdjęcia przykładowe
Nikon Z50 - zdjęcia przykładowe
W nasze ręce wpadł już produkcyjny model najnowszego bezlusterkowca APS-C Nikona. Zobaczcie jak radzi sobie w praktyce.
8
13
Leica SL2 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Leica SL2 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Druga generacja modelu SL, wprowadzająca usprawnienia niemal na każdej płaszczyźnie, ma być klejnotem w koronie systemu L-Mount, będąc przy okazji cieszącym oko,...
10
27
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 - zdjęcia przykładowe
Fujifilm X-Pro3 to odważna kontynuacja "dalmierzowej" serii aparatów systemu X. Oprócz specyficznej konstrukcji odchylanego ekranu aparat otrzymał jednak także zupełnie nowe wnętrze. Zobaczcie...
16
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)