Menu i tryby odtwarzania

Panasonic GF1 to kolejna propozycja aparatu systemowego z wymienną optyką, który nie jest lustrzanką, ani kompaktem. Lumix GF1 to trzeci aparat Panasonica, który współpracuje z systemem Mikro Cztery Trzecie. Po takich konstrukcjach jak G1 i GH1 oczekiwania były duże. W teście sprawdzimy jak jest w praktyce.

Autor: Marcin Falana

2 Październik 2009
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

5. Menu i tryby odtwarzania

Menu Panasonica GF1 zostało podzielone na pięć części. Po menu możemy się poruszać przy użyciu zarówno nawigatora jak i kółka nastaw. Generalnie menu nie sprawia większych kłopotów, chociaż kilka razy biegałem między menu własnym i menu konfiguracji w poszukiwaniu funkcji formatowania karty pamięci.

menu nagrywania

W menu nagrywania znajdziemy cztery zakładki z funkcjami fotograficznymi. Z ważniejszych parametrów możemy zmieniać tryby lampy błyskowej, pomiar światła, tryby filmu, bracketing i samowyzwalacz. Większość funkcji jest jednak dostępna w szybkim meny ekranowym - Q. Menu więc niezbyt często zaglądałem do tej części menu.

menu film

Zakładka film jak sama nazwa wskazuje pozwala nam na dostosowanie trybu filmowego do naszych potrzeb. Możemy dostosować jakość nagrywania, tryb pomiaru światła i pomiar ostrości.

menu własne

W menu własnym możemy dostosować aparat - ekran LCD, wyświetlanie parametrów, przyciski i tarcze. Zastanawia mnie tylko nazwa tej części menu - czy nie lepiej gdyby nazywała się menu ustawień?

menu konfiguracji

Zakładka menu konfiguracji pozwala na dalsze dostosowywanie GH1 do indywidualnych potrzeb użytkownika. Znajdziemy tu funkcje związane z formatowaniem, zegarem, językiem czy sygnałami dźwiękowymi.

moje menu

W tej części menu wyświetlane jest pięć ostatnio zmienianych parametrów, dzięki temu mamy łatwy dostęp do często używanych funkcji.

Odtwarzanie

Zdjęcie możemy wyświetlić na ekranie na cztery sposoby. Do dyspozycji mamy tylko zdjęcie, zdjęcie z informacjami lub z histogramem (histogramem RGB). Do dyspozycji mamy także alarm prześwietleń i niedoświetleń, musimy go jednak uruchomić w menu aparatu.

Za pomocą tarczy możemy powiększać do 16x i zmniejszać zdjęcia, i wyświetlać miniaturki oraz kalendarz.

Podsumowanie

Menu Panasonic GF1 trzyma przyzwoite standardy. Na plus można zaliczyć moje menu, które zapamiętuje ostatnio używane funkcje i wyświetlanie kalendarza podczas odtwarzania. Minus należy się natomiast za niejasne rozgraniczenie między menu własnym i konfiguracji.

+ moje menu

+ kalendarz w trybie odtwarzania

- niejasne rozgraniczenie między menu własnym i konfiguracji

Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
21
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
38
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)