Panasonic Lumix GF1 - test

Panasonic GF1 to kolejna propozycja aparatu systemowego z wymienną optyką, który nie jest lustrzanką, ani kompaktem. Lumix GF1 to trzeci aparat Panasonica, który współpracuje z systemem Mikro Cztery Trzecie. Po takich konstrukcjach jak G1 i GH1 oczekiwania były duże. W teście sprawdzimy jak jest w praktyce.
0
Marcin Falana
2 Październik 2009
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

4. Budowa i obsługa

Optyka i sensor
GF1 jest trzecim aparatem Panasonika i czwartym na rynku (Olympus E-P1) w systemie Mikro 4/3. Po zdjęciu obiektywu widzimy matrycę o wielkości standardowej dla systemu Mikro 4/3. Podobnie jak w systemie 4/3 przelicznik ogniskowej na mały obrazek wynosi x2. Bagnet GF1 jest wykonany solidnie i pozwala na komfortowe mocowanie obiektywów.
bagnet i matryca

Wraz z wprowadzenie modelu GF1 Panasonic wprowadził do sprzedaży nowy obiektyw 20 mm f/1.7 Pancake. Natomiast w przyszłym roku ma się pojawić drugi obiektyw tego typu o ogniskowej 14 mm f/2.8 oraz obiektywy 8 mm f/3.5 fisheye i 100-300 mm f/4.5-5.6. Wraz ze szkłami, które są już dostępne: 14 - 45 mm f/3.5-5.6 O.I.S., 45 - 200 mm f/4.0-5.6 O.I.S., 7-14 mm f/4 i obiektywem do filmowania 14-140 mm f/4.0-4.6 O.I.S. HD tworzy to całkiem pokaźny system. Dodatkowo możemy korzystać ze szkieł Olympusa z systemy Mikro Cztery Trzecie i systemu 4/3 po zastosowaniu przejściówki oraz ze szkieł Leica M i R także przez przejściówkę.


Naszą największą uwagę przykuła jasność nowego obiektywu 20 mm f/1.7 Pancake. Dzięki przysłonie f/1.7 możemy nie tylko skrócić ekspozycję w sytuacjach gdy jest mało światła, ale możemy też osiągnąć minimalną głębię ostrości. Dzięki czemu uzyskujemy ładnie rozmyte tło, na którym nasze obiekty są wyraźniej widoczne.
od lewej f/1.7, f/5.6


Wizjer
Lumix GF1 nie oferuje wbudowanego wizjera. Opcjonalnie możemy go wyposażyć w wizjer elektroniczny LVF1 o rozdzielczości 202 tys. punktów. Współpracuje on ze wszystkimi obiektywami i wyświetla większość informacji widocznych normalnie na ekranie LCD. Dodatkowo mamy możliwość podniesienia go do pionu. Na samym wizjerze znalazł się przycisk przełączający obraz między ekranem LCD, a wizjerem.
odchylany wizjer

Niestety wizjer nie zachwyca jakością obrazu - prezentuje raczej jakość przeciętnego superzooma. W niczym nie przypomina konstrukcji znanej z modeli G1/GH1. Jest jednak w ofercie i z powodzeniem może służyć wszystkim przyzwyczajonym do fotografowania z aparatem przy oku.

Monitor
Panasonic GF1 został wyposażony w 3-calowy monitor LCD o rozdzielczości 460 tys. punktów. Co ciekawe monitor ma proporcje obrazu 3:2 więc gdy fotografujemy w dedykowanym formacie 4:3 zdjęcia są wyświetlane z czarnymi paskami po bokach.

Wyświetlany obraz robi bardzo dobre wrażenie, jest jasny i bogaty w szczegóły. W porównaniu z wyświetlaczami o rozdzielczości 230 tys. punktów, co jest obecnie standardem, jest dużo lepiej. Różnica jest widoczna na pierwszy rzut oka.
wyświetlanie informacji podczas fotografowania

Podczas fotografowania możemy wyświetlać kadr bez informacji, jedynie po wciśnięciu spustu migawki widoczna jest drabinka ekspozycji, tryb fotografowania i parametry ekspozycji. Gdy wciśniemy przycisk DISPLAY na ekranie pojawi się informacja z rozmieszczeniem parametrów takim jak w szybkim menu - Q. Menu.

Lampa błyskowa
Panasonic pomimo niewielkich rozmiarów zdołał w modelu GF1 zmieścić lampę błyskową. Po wciśnięciu przycisku zwalniającego wyskakuje ona w dość spektakularny sposób. Lampa umieszczona jest dość wysoko nad korpusem, jak na konstrukcje tego rodzaju.
lampa błyskowa

Lampa o liczbie przewodniej 6 nie oświetli nam dużego pomieszczenia ale pozwoli na ciekawe kadry z bliższej odległości i doświetlenie pierwszego planu.
zdjęcie z lampą błyskową

Jeżeli chodzi o tryby działania to do dyspozycji mamy wyzwalanie lampy na pierwszą lub drugą kurtynę, redukcję czerwonych oczu i korektę błysku w zakresie +/- 2EV.

Zasilanie i pamięć
Akumulator i karta pamięci znajdują się pod otwieraną na sprężynce klapką, która odskakuje dając łatwy dostęp do gniazda.

Lumix GF1 został wyposażony w akumulator litowo-jonowy o pojemności 1250 mAh. Na jednym ładowaniu jesteśmy w stanie wykonać ponad 330 zdjęć co trzeba zaliczyć do bardzo dobrych rezultatów.

GF1 obsługuje karty pamięci typu SD i ich szybszą odmianę SDHC.

Złącza
Na lewej ściance pod odchylaną na sprężynce klapką umieszczono gniazdo złącz. Dzięki sprężynce klapka wygodnie odskakuje i daje łatwy dostęp do wnętrza. Lumix GF1 oferuje złącza: HDMI, Video Out i USB 2.0. Dzięki złączu HDMI możemy go łatwo podłączyć do telewizora LCD.
złącza


Podsumowanie
Panasonicowi GF1 właściwie niczego nie brakuje. Wyposażono go w doskonały ekran LCD o rozdzielczości 460 tys. punktów (czym GF1 ucieka zdecydowanie konkurencji). Poza tym znajdziemy w nim wbudowana lampę błyskową, która przecież od czasu do czasu jednak się przydaje. Kolejnymi elementami, które można zaliczyć do plusów jest wydajny akumulator, filtr ultradźwiękowy czyszczący matrycę i złącze HDMI.

Watro także wspomnieć o tym, że system Mikro Cztery Trzecie wzbogaca się o kolejne obiektywy - Lumix G 20mm f/1,7 ASPH - i rokuje dobrze na przyszłość.

+ ekran LCD o rozdzielczości 460 tys. punktów
+ akumulator
+ wbudowana lampa błyskowa
+ system czyszczenia matrycy
+ złącze HDMI
+ solidne mocowanie obiektywów
+ nowe obiektywy systemu Mikro 4/3

Spis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q2 na ulicach Londynu - test autorski
Leica Q2 na ulicach Londynu - test autorski
Szybka i kompaktowa Leica Q to dziś jeden z ulubionych aparatów fotografów ulicznych. W drugiej generacji udoskonalono...
22
2
Nikon Z50 - pierwsze wrażenia
Nikon Z50 - pierwsze wrażenia
Po pełnej klatce przyszła pora na APS-C. Nikon pozbywa się lustra z korpusów średniej półki, a nowy Z50 ma być odpowiednikiem linii D7000 z mniejszym i lżejszym...
11
0
Sony A6400 - test aparatu
Sony A6400 - test aparatu
Następca modelu A6300 ma być doskonałym aparatem dla wymagającego amatora i pierwszym wyborem vlogera. Ciągle jednak pod pewnymi względami ustępuje obecnemu od dwóch...
6
2
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)