Pansonic Lumix DMC-GH1 - test

Panasonic GH1 to kolejna propozycja aparatu systemowego z wymienną optyką, który nie jest ani lustrzanką, ani kompaktem. Poza tym GH1 nie jest tylko aparatem fotograficznym, ponieważ udostępnia zaawansowane funkcje wideo. I nie chodzi tylko o nagrywanie filmów w jakości Full HD. Zapraszamy do zapoznania się z testem tej ciekawej konstrukcji.

5. Menu
Menu Panasonka GH1 zostało podzielone na pięć części. Poruszamy się po nim przy użyciu zarówno nawigatora jak i przedniego kółka nastaw. Generalnie menu GH1 nie sprawia większych kłopotów, większość przydatnych funkcji możemy zmienić za pomocą szybkiego menu - Q.MENU.
menu nagrywania

W tej części znajdziemy cztery zakładki z funkcjami fotograficznymi.
menu film

Zakładka FILM jak sama nazwa wskazuje pozwala nam na dostosowanie trybu filmowego do naszych potrzeb. To właśnie tu znajdziemy manualne tryby ekspozycji podczas filmowania.
menu własne

W MENU WŁASNYM możemy dostosować aparat - ekran LCD, lampę błyskowej, przyciski i tarcze. Zastanawia mnie tylko nazwa tej części menu - czy nie lepiej gdyby nazywała się menu ustawień?
menu konfiguracji

Zakładka MENU KONFIGURACJI pozwala na dalsze dostosowywanie GH1 do indywidualnych potrzeb użytkownika. Znajdziemy tu funkcje związane z formatowaniem, zegarem, językiem czy sygnałami dźwiękowymi.
menu moje

W tej części menu wyświetlane jest pięć ostatnio zmienianych parametrów, dzięki temu mamy łatwy dostęp do często używanych funkcji.
menu odtwarzania

Ostatnia część menu GH1 odpowiada za odtwarzanie zdjęć, pokaz slajdów itp.

Tryby odtwarzania
Zdjęcia możemy wyświetlać na kilka sposobów:
  • zdjęcia bez informacji
  • zdjęcie z symbolem baterii
  • zdjęcie z informacją i alarmem prześwietleń/niedoświetleń
  • miniaturka z informacją
  • miniaturka z histogramem
Poza tym, za pomocą przedniego pokrętła możemy powiększać i zmniejszać zdjęcia. Podczas zmniejszania/powiększania w prawym dolnym rogu wyświetlany jest prostokąt symbolizujący zdjęcie z zaznaczonym powiększeniem. Po powiększonym zdjęciu poruszamy się za pomocą nawigatora. Do dyspozycji mamy także kalendarz, który pozwala w łatwy sposób odnaleźć zdjęcia zrobione konkretnego dnia.


Podsumowanie
Menu GH1 trzyma przyzwoite standardy, chociaż kilka razy biegałem między zakładkami MENU WŁASNEGO i MENU KONFIGURACJI w poszukiwaniu jakiegoś parametru. Na plus należy zaliczyć MOJE MENU, które zapamiętuje ostatnio używane funkcje i kalendarz, który pozwala na odnajdywanie zdjęć datami.

+ MOJE MENU
+ kalendarz

- podobne MENU WŁASNE i MENU KONFIGURACJI

Komentarze
Polecane artykuły
Capture One Pro 12 pod lupą House of Retouching
3 Maj 2019
Capture One Pro 12 pojawił się na rynku już jakiś czas temu. Czy inżynierom udało się stworzyć kolejne narzędzia, które wycisną ostatnie soki z plików RAW i czy wypracowali nowe sposoby na przyśpieszenie pracy? A może pojawiły się bardziej zaawansowane opcje retuszu?
0
Panasonic Lumix G90 - pierwszy wybór, nie tylko dla fotografa
1 Maj 2019
Najnowszy Panasonic Lumix G90 to najlepsze cechy poprzednika i jeszcze bardziej zaawansowany tryb wideo, zbliżający go do topowych filmujących modeli z serii Lumix.
0
Łukasz Bożycki: pierwsza zima z Olympusem OM-D E-M1X
6 Kwi 2019
Fotografia przyrodnicza to pasmo niepowodzeń, które od czasu do czasu przerywane jest drobnym sukcesem. W dużym stopniu zależy on od możliwości i znajomości naszego sprzętu.
2
Okiem zawodowca: Lumix S1 i S1R
28 Mar 2019
Fotografka National Geographic, kreatywny portrecista, utytułowany fotoreporter publikujący w prasie... Zobaczcie, co o nowych pełnoklatkowych korpusach Panasonic mówią profesjonalni fotografowie.
0