Pansonic Lumix DMC-GH1 - test

Panasonic GH1 to kolejna propozycja aparatu systemowego z wymienną optyką, który nie jest ani lustrzanką, ani kompaktem. Poza tym GH1 nie jest tylko aparatem fotograficznym, ponieważ udostępnia zaawansowane funkcje wideo. I nie chodzi tylko o nagrywanie filmów w jakości Full HD. Zapraszamy do zapoznania się z testem tej ciekawej konstrukcji.
0
Marcin Falana
29 Lipiec 2009
Artykuł na: 29-37 minut
Spis treści

5. Menu
Menu Panasonka GH1 zostało podzielone na pięć części. Poruszamy się po nim przy użyciu zarówno nawigatora jak i przedniego kółka nastaw. Generalnie menu GH1 nie sprawia większych kłopotów, większość przydatnych funkcji możemy zmienić za pomocą szybkiego menu - Q.MENU.
menu nagrywania

W tej części znajdziemy cztery zakładki z funkcjami fotograficznymi.
menu film

Zakładka FILM jak sama nazwa wskazuje pozwala nam na dostosowanie trybu filmowego do naszych potrzeb. To właśnie tu znajdziemy manualne tryby ekspozycji podczas filmowania.
menu własne

W MENU WŁASNYM możemy dostosować aparat - ekran LCD, lampę błyskowej, przyciski i tarcze. Zastanawia mnie tylko nazwa tej części menu - czy nie lepiej gdyby nazywała się menu ustawień?
menu konfiguracji

Zakładka MENU KONFIGURACJI pozwala na dalsze dostosowywanie GH1 do indywidualnych potrzeb użytkownika. Znajdziemy tu funkcje związane z formatowaniem, zegarem, językiem czy sygnałami dźwiękowymi.
menu moje

W tej części menu wyświetlane jest pięć ostatnio zmienianych parametrów, dzięki temu mamy łatwy dostęp do często używanych funkcji.
menu odtwarzania

Ostatnia część menu GH1 odpowiada za odtwarzanie zdjęć, pokaz slajdów itp.

Tryby odtwarzania
Zdjęcia możemy wyświetlać na kilka sposobów:
  • zdjęcia bez informacji
  • zdjęcie z symbolem baterii
  • zdjęcie z informacją i alarmem prześwietleń/niedoświetleń
  • miniaturka z informacją
  • miniaturka z histogramem
Poza tym, za pomocą przedniego pokrętła możemy powiększać i zmniejszać zdjęcia. Podczas zmniejszania/powiększania w prawym dolnym rogu wyświetlany jest prostokąt symbolizujący zdjęcie z zaznaczonym powiększeniem. Po powiększonym zdjęciu poruszamy się za pomocą nawigatora. Do dyspozycji mamy także kalendarz, który pozwala w łatwy sposób odnaleźć zdjęcia zrobione konkretnego dnia.


Podsumowanie
Menu GH1 trzyma przyzwoite standardy, chociaż kilka razy biegałem między zakładkami MENU WŁASNEGO i MENU KONFIGURACJI w poszukiwaniu jakiegoś parametru. Na plus należy zaliczyć MOJE MENU, które zapamiętuje ostatnio używane funkcje i kalendarz, który pozwala na odnajdywanie zdjęć datami.

+ MOJE MENU
+ kalendarz

- podobne MENU WŁASNE i MENU KONFIGURACJI

Spis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
W Alpach z Olympusem OM-D E-M5 Mark III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
W Alpach z Olympusem OM-D E-M5 Mark III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy korpus Olympus OM-D E-M5 Mark III mieliśmy już okazję przetestować w terenie. Czy rzeczywiście zasługuje na miano aparatu najlepiej ucieleśniającego ideę...
0
0
Leica Q2 na ulicach Londynu - test autorski
Leica Q2 na ulicach Londynu - test autorski
Szybka i kompaktowa Leica Q to dziś jeden z ulubionych aparatów fotografów ulicznych. W drugiej generacji udoskonalono...
23
2
Nikon Z50 - pierwsze wrażenia
Nikon Z50 - pierwsze wrażenia
Po pełnej klatce przyszła pora na APS-C. Nikon pozbywa się lustra z korpusów średniej półki, a nowy Z50 ma być odpowiednikiem linii D7000 z mniejszym i lżejszym...
11
0