Pansonic Lumix DMC-GH1 - test

Panasonic GH1 to kolejna propozycja aparatu systemowego z wymienną optyką, który nie jest ani lustrzanką, ani kompaktem. Poza tym GH1 nie jest tylko aparatem fotograficznym, ponieważ udostępnia zaawansowane funkcje wideo. I nie chodzi tylko o nagrywanie filmów w jakości Full HD. Zapraszamy do zapoznania się z testem tej ciekawej konstrukcji.
0
Marcin Falana
29 Lipiec 2009
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

5. Menu

Menu Panasonka GH1 zostało podzielone na pięć części. Poruszamy się po nim przy użyciu zarówno nawigatora jak i przedniego kółka nastaw. Generalnie menu GH1 nie sprawia większych kłopotów, większość przydatnych funkcji możemy zmienić za pomocą szybkiego menu - Q.MENU.

menu nagrywania

W tej części znajdziemy cztery zakładki z funkcjami fotograficznymi.

menu film

Zakładka FILM jak sama nazwa wskazuje pozwala nam na dostosowanie trybu filmowego do naszych potrzeb. To właśnie tu znajdziemy manualne tryby ekspozycji podczas filmowania.

menu własne

W MENU WŁASNYM możemy dostosować aparat - ekran LCD, lampę błyskowej, przyciski i tarcze. Zastanawia mnie tylko nazwa tej części menu - czy nie lepiej gdyby nazywała się menu ustawień?

menu konfiguracji

Zakładka MENU KONFIGURACJI pozwala na dalsze dostosowywanie GH1 do indywidualnych potrzeb użytkownika. Znajdziemy tu funkcje związane z formatowaniem, zegarem, językiem czy sygnałami dźwiękowymi.

menu moje

W tej części menu wyświetlane jest pięć ostatnio zmienianych parametrów, dzięki temu mamy łatwy dostęp do często używanych funkcji.

menu odtwarzania

Ostatnia część menu GH1 odpowiada za odtwarzanie zdjęć, pokaz slajdów itp.

Tryby odtwarzania

Zdjęcia możemy wyświetlać na kilka sposobów:

  • zdjęcia bez informacji
  • zdjęcie z symbolem baterii
  • zdjęcie z informacją i alarmem prześwietleń/niedoświetleń
  • miniaturka z informacją
  • miniaturka z histogramem

Poza tym, za pomocą przedniego pokrętła możemy powiększać i zmniejszać zdjęcia. Podczas zmniejszania/powiększania w prawym dolnym rogu wyświetlany jest prostokąt symbolizujący zdjęcie z zaznaczonym powiększeniem. Po powiększonym zdjęciu poruszamy się za pomocą nawigatora. Do dyspozycji mamy także kalendarz, który pozwala w łatwy sposób odnaleźć zdjęcia zrobione konkretnego dnia.

Podsumowanie

Menu GH1 trzyma przyzwoite standardy, chociaż kilka razy biegałem między zakładkami MENU WŁASNEGO i MENU KONFIGURACJI w poszukiwaniu jakiegoś parametru. Na plus należy zaliczyć MOJE MENU, które zapamiętuje ostatnio używane funkcje i kalendarz, który pozwala na odnajdywanie zdjęć datami.

+ MOJE MENU

+ kalendarz

- podobne MENU WŁASNE i MENU KONFIGURACJI

Spis treści
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Nikon D780 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Nikon D780 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowsza lustrzanka Nikon D780 pretenduje do miana najbardziej uniwersalnego aparatu na rynku. Czy jednak warto przesiadać się na nią z i tak świetnego Nikona D750?...
8
1
Nikon D780 - zdjęcia przykładowe
Nikon D780 - zdjęcia przykładowe
Najnowszego Nikona D780 można by nazwać lustrzankowym wcieleniem modelu Z6. W końcu dzieli z nim lwią część specyfikacji, także matrycę. Czy jednak możemy oczekiwać po nim takiej samej jakości...
20
6
Canon EOS-1D X Mark III - pierwsze wrażenia
Canon EOS-1D X Mark III - pierwsze wrażenia
Najnowszy korpus Canona to zarazem najbardziej zaawansowana lustrzanka w historii. Czy to jednak wystarczy, żeby choć na pewien czas zdystansować konkurencję ze świata...
24
6