Budowa i obsługa

Olympus E-420 to najmniejsza i najlżejsza cyfrowa lustrzanka na rynku. W połączeniu z nowym obiektywem Zuiko Digital 25 mm f/2.8 Pancake tworzy unikalny zestaw o naprawdę kompaktowych wymiarach. Olympus nawiązuje w ten sposób do znakomitej serii lustrzanek klasycznych OM. Jeżeli dodamy do tego Live View czyli cyfrowy podgląd na żywo z ustawianiem ostrości na 2,7-calowym ekranie LCD, za pomocą detekcji kontrastu - to otrzymamy ciekawe połączenie lustrzanki z kompaktem.

Autor: Marcin Falana

19 Kwiecień 2008
Artykuł na: 38-48 minut
Spis treści

4. Budowa i obsługa

Optyka i sensor

Olympus konsekwentnie stosuje system 4/3 rozszerzając ofertę dedykowanych obiektywów Zuiko Digital. Wraz z modelem E-420 Olympus wprowadził na rynek obiektyw Zuiko Digital 25mm f/2.8 Pancake, który po przeliczeniu daje ogniskową 50mm. Wymiana obiektywów nie przysparza żadnych problemów. Aby odpiąć obiektyw od korpusu naciskamy przycisk zwalniający blokadę i przekręcamy obiektyw w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Właściwe ułożenie obiektywu podczas zakładania zapewnia oznaczenie pozycji czerwonymi punktami umieszczonymi na obiektywie i tarczy bagnetu.

Obiektyw Zuiko Digital 25mm f/2.8 Pancake robi bardzo dobre wrażenie. Jest super płaski, a zamiast standardowego plastikowego dekielka producent wyposażył go w metalową zakrętkę.

Obiektyw Zuiko Digital 25 mm f/2.8 Pancake dość dobrze radzi sobie z rozdzielczością i ostrością obrazu od f/4 do f/11. Słabiej wypada przy maksymalnym otworze przysłony oraz przysłonach powyżej f/16. Obiektyw charakteryzuje się dość wysoką abberacją chromatyczną, szczególnie na krańcach kadru.

f/2.8
f/5.6
f/11
f/16
porównanie ostrości na skraju kadru od góry f/2,8, f/5.6, f/8, f/16

Sensor Live MOS o rozmiarach 17,3 x 13,0 mm ma rozdzielczość 11,8 Mp z czego 10 Mp efektywnych. Aparat zapisuje zdjęcia z maksymalną rozdzielczością 3648 x 2736 pikseli. Dostępny zakres czułości wynosi od ISO 100 do ISO 1600. Jak przystało na aparaty Olympusa matrycę wyposażono w filtr ultradźwiękowy usuwający kurz.

Wizjer

Pierwsze co rzuca się w oczy to wystający okular. Może wygląda to trochę dziwnie jednak sprzyja wygodnemu obserwowaniu fotografowanej sceny na matówce. Po prawej stronie wizjera umieszczono pokrętło dioptrażu. Korekty możemy dokonać w zakresie -3 do +1 dioptrii.

okular wizjera z widoczną tarczą regulacji ostrości widzenia

Na niewymiennej matówce typu Neo Lumi-Micron wyświetlają są informacje:

  • ramka AF
  • blokada AE
  • symbol potwierdzający AF
  • tryb pomiaru ekspozycji
  • prędkość migawki
  • wartość przysłony
  • balans bieli
  • wartość korekcji ekspozycji
  • symbol lampy błyskowej
  • wskaźnik stanu baterii
  • tryb zapisu
  • liczba zdjęć jaką można zapisać

Pole widzenia wynosi około 95% rzeczywistej wielkości kadru.

Monitor

E-420 wyposażono w 2,7-calowy monitor LCD HyperCrystal II. Co ciekawe jest to największy wyświetlacz montowany w lustrzankach Olympusa. Rozdzielczość na poziomie 230 tys. punktów zapewnia przyjemny kontrast i naturalne odwzorowanie kolorów. Pracując w trybie podglądu na żywo możemy obserwować na monitorze efekty zmian parametrów ekspozycji, balansu bieli itp.

Lampa błyskowa

Olympus E-420 jak większość lustrzanek amatorskich jest wyposażony we wbudowaną lampę błyskową o liczbie przewodniej 12. Niestety lampa nie unosi się zbyt wysoko, co skutkuje cieniem, gdy fotografujemy z osłonką przeciwsłoneczną, czy też jakimś dłuższym obiektywem. Korekty błysku możemy dokonać w zakresie +/- 2 EV. E-420 umożliwia zdalne wyzwalanie oraz sterowanie zewnętrznymi, dedykowanymi lampami błyskowymi za pomocą wbudowanej lampy.

E-420 z wysuniętą lampą błyskową

Poniżej przedstawiamy listę trybów pracy wbudowanej lampy błyskowej:

  • Auto
  • Redukcja czerwonych oczu
  • Synchronizacja z długimi czasami naświetlania
  • Synchronizacja z długimi czasami naświetlania na drugą kurtynę migawki
  • Błysk dopełniający
  • Synch

Zasilanie

E-420 wyposażono w baterię BLS1 o pojemności 1150 mAh. Bateria tego typu jest konsekwentnie stosowana przez Olympusa w serii aparatów E-400. Pozwala na wykonanie około 300 zdjęć. Gdy używaliśmy systemu podglądu na żywo Live Viev to uzyskaliśmy wynik około 200 zdjęć. Ładowanie akumulatora trwa około 2,5 godziny.

Komora baterii znajduje się tradycyjne w gripie. Jest zamykana dość delikatną klapką z blokadą. Żeby otworzyć klapkę musimy zwolnić blokadę i jednocześnie wysunąć klapkę. Akumulator jest chroniony przed wypadnięciem przez odchylany ząbek. I tu pojawia się problem - po odchyleniu ząbka bateria wysuwa się zaledwie na pół centymetra i nie ma jak jej złapać. Żeby ją wyjąć musimy powtórzyć czynność kilka razy albo potrząsnąć aparatem. Ponieważ bateria ma przekrój prostokąta łatwo się pomylić i włożyć ją odwrotnie. Zabezpieczenie przed niewłaściwym włożeniem znalazło się tuż nad stykami W związku z tym prawie cała bateria chowa się w komorze zanim się zorientujemy, że włożyliśmy ją niewłaściwie. Zapewne jest to kwestia przyzwyczajenia, jednak jest to trochę irytujące.

E-420 bateria i komora baterii

Pamięć

E-420 oferuje podwójne gniazdo dla kart CompactFlash i xD. Aż dwa gniazda kart pamięci w najmniejszej lustrzance na rynku, czy to nie za dużo? Zdecydowanie nie, biorąc pod uwagę małą popularność kart xD nie dziwi umieszczenie gniazda kart CF. Olympus nie rezygnuje z formatu kart xD, który powstał w 2002 roku w wyniku porozumienia Olympusa, Toshiby i Fujifilm, jednocześnie daje możliwość korzystania z popularniejszych kart CF.

gniazdo kart CF i xD

Aparat umożliwia przegrywanie zawartości jednej karty na drugą, służy do tego przycisk napędu.

Podsumowanie działu

W dziale budowa i obsługa najpoważniejszą wadą jest fatalny sposób wymiany akumulatora. Do zalet należy zaliczyć filtr ultradźwiękowy czyszczący matrycę, dwa gniazda kart pamięci i duży wyświetlacz LCD.

+ ultradźwiękowe czyszczenie matrycy

+ dwa gniazda kart pamięci

+ duży wyświetlacz LCD

+ super płaski obiektyw Pancake

- fatalne rozwiązanie sposobu wymiany baterii

Spis treści
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Leica SL3 - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Ta sama niemiecka precyzja, ale teraz z 60 Mp na pokładzie, szybszym autofokusem i odchylanym wyświetlaczem. Sprawdziliśmy, jak Leica SL3 spisuje się w praktyce.
24
Canon EOS R8 - test aparatu
Canon EOS R8 - test aparatu
Najnowsza kompaktowa pełna klatka Canona przełamuje schemat tego, co może oferować aparat dla amatorów. Specyfikacja zapożyczona z wyższego modelu R6 Mark II i przystępna cena...
41
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Fujifilm X100VI - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Szósta generacja jednego z najbardziej oryginalnych aparatów na rynku wprowadza do serii stabilizowaną matrycę o wysokiej rozdzielczości 40 Mp. To nowe możliwości kadrowania i pracy ze...
41
Powiązane artykuły