Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Canon PowerShot G1 X Mark III - Jakość zdjęć (Laboratorium DxO)

Wyniki testu:
Jakość obrazu:
6
Ergonomia:
7.5
Cena / Jakość:
5
Wydajność:
5.5
Funkcjonalność:
6.5
Marka:
Canon
Nasza ocena:

78%

Matryca APS-C, stabilizowany zoom, szybki autofocus - to tylko kilka rozwiązań, które zamknięto w niewielkim body. Sprawdźmy, czy G1 X Mark III to kompakt na jaki czekaliśmy.

5

Autor: Michał Chrzanowski

2 Styczeń 2018
Artykuł na: 49-60 minut
Spis treści

Największą zaletą nowego G1 X Mark III ma być ponadprzeciętna jakość obrazu. Pomoże w tym większa niż u poprzednika, 24-megapikselowa matryca formatu APS-C, która - jak podkreśla producent - ma być podobna do tej wykorzystanej w lustrzance Canon EOS 80D. Otrzymamy więc zdjęcia w rozmiarze 6000 x 4000 pikseli, co pozwoli na wykonanie odbitki w wysokiej jakości (300 dpi) w rozmiarze nawet 50 x 30 cm. Co więcej, zastosowany sensor jest wpierany najnowszą generacją procesora DIGIC 7, który powinien poprawić poziom zaszumienia obrazu podczas pracy z wyższymi czułościami.

Reprodukcja szczegółów

Nie możemy narzekać ogólną reprodukcją szczegółów. Canon niemal w całym zakresie czułości matrycy zapewnia dobrą wyrazistość detali. Sukcesywny spadek jakości zaobserwujemy już od ISO 200, ale aż do ISO 3200 możemy być spokojni o szczegółowość zdjęć. Bez trudu zauważymy nawet najmniejsze elementy kadru. Powyżej tej wartości detale już mocno zanikają.

Natomiast ciekawie prezentuje się kwestia systemowego odszumiania. Zazwyczaj radzimy je wyłączyć, ponieważ w żaden sposób nie poprawia jakości zdjęć. Ale w przypadku modelu G1 X Mark III jest zupełnie inaczej. Przy redukcji zakłóceń ustawionej na standard aparat w przedziale ISO 800 - 3200 zarejestruje nieco więcej detali. Jednak w przypadku najwyższych czułości (ISO 6400-25 600) lepszą szczegółowość otrzymamy przy wyłączonym systemie.

Reprodukcja szczegółów (odszumianie minimalne / odszumianie standardowe)

Zaszumienie obrazu

Canon w kwestii szumów nie zachwyca. Ziarno pojawi się już przy ISO 800. Na szczęście nie będzie ono dokuczliwie. Nieco więcej cyfrowych artefaktów zauważymy w przedziale ISO 1600-3200, ale wciąż detale będą odpowiednio wyeksponowane. Przy ISO 6400 szumy przybiorą już postać kolorowych plam, które zauważymy zwłaszcza w szarościach i nieostrościach kadru. Natomiast na najwyższych czułościach matrycy obraz będzie już mocno zaszumiony, zaś kolory nie będą odpowiednio nasycone i odwzorowane.

Zaszumienie poszczególnych czułości (odszumianie minimalne / odszumianie standardowe)

Zakres dynamiczny

G1 X Mark III zapewnia bardzo przeciętny zakres dynamiczny - nawet na tle konkurencji. Wprawdzie dla ISO 100 aparat gwarantuje 12 EV, jednak dynamika szybko spada i już przy ISO 800 osiąga zaledwie 10 EV, co jak na sensor APS-C, jest słabym wynikiem.

Balans bieli

Canona pochwalić musimy za wyjątkowo precyzyjny pomiar balansu bieli, który poprawnie dobierał kolorystykę do panujących warunków i oświetlenia. Oczywiście największe trudności G1 X Mark III miał ze światłem żarowym, ale odchylenia 9-11 jednostek na skali Lab to nadal dobry wynik.

Zobacz wszystkie zdjęcia (8)

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Spis treści

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Leica SL2-S - pierwsze wrażenia i wnioski
Rok po premierze modelu SL2 na rynek trafia jego tańsza i bardziej uniwersalna wersja. Sensor o mniejszej rozdzielczości i dużo wydajniejszy bufor mają tworzyć tandem,...
6
8
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S - pierwsze zdjęcia przykładowe
Leica SL2-S to szybsza i tańsza wersja zaprezentowanego przed rokiem modelu SL2. Co oferuje 24-milionowy sensor CMOS BSI, który umieszczono w tym pancernym...
9
0
Canon EOS R6 - test aparatu
Canon EOS R6 - test aparatu
Choć to EOS R5 zgarnął całą uwagę fotografów podczas lipcowych premier, dużo ciekawszym i bardziej praktycznym aparatem może okazać się mniej zaawansowany model EOS R6. Czy to wreszcie...
9
20
Powiązane artykuły