Pentax K-3 II - Osiągi matrycy

Pół roku temu Pentax zaprezentował najnowszą, flagową lustrzankę APS-C, wyposażoną w 24-megapikselowy przetwornik obrazu, usprawniony autofokus, szybki tryb seryjny i stabilizację matrycy. Otrzymujemy też tryb Pixel Shift Resolution, który pozwala na wykonywanie zdjęć wysokiej rozdzielczości, wykorzystując przesunięcie matrycy. Zobaczcie jak aparat sprawdził się w praktyce.

Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00
Wynik testu
Jakość obrazu:
7
Ergonomia:
8
Cena / Jakość:
7
Wydajność:
6
Funkcjonalność:
7
Nasza ocena
75%
Spis treści
Pentax K-3 II - test aparatu Specyfikacja Budowa, ergonomia i użytkowania Osiągi Filmowanie Jakość zdjęć Osiągi matrycy Porównanie z… Podsumowanie i ocena Zdjęcia przykładowe

 


W porozumieniu z DxOMark.com publikujemy dane dotyczące osiągów matrycy testowanego aparatu. Oprogramowanie stosowane przez DxO pozwala na rzetelną ocenę pracy sensora.

DxOMark skupia się na testowaniu matryc. Należy pamiętać, że prezentowane niżej wyniki nie mówią zbyt wiele o aparacie jako kompletnej całości - jego ergonomii, funkcjach czy choćby systemie przetwarzana obrazu (którego efektem jest zazwyczaj plik JPEG). Na ten rozdział testu powinny zwrócić przede wszystkim osoby często korzystające z plików RAW.

Rzeczywista czułość matrycy
W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że czułość ISO z jaką ustawimy w aparacie nie zawsze odpowiada rzeczywistej czułości matrycy na światło. Nie trudno zgadnąć, że producent przeważnie "naciąga" wyniki w górę, co może doprowadzić do sytuacji, że np. zamiast ISO 3200, tak naprawdę dysponujemy czułością ISO 1750. Poniższy wykres prezentuje rzeczywistą (zmierzoną) czułość matrycy oraz wyidealizowaną linię odniesienia. Należy zaznaczyć, że nie jest to zjawisko negatywne, jeżeli wpływa pozytywnie na jakość obrazu. Jednak programowe wzmacnianie czułości sensora ma swoje granice.

Stosunek sygnału do szumu
Stosunek szumu do sygnału określa czystość wychodzącego sygnału i możliwości matrycy do jego reprodukcji. Na skali logarytmicznej jest wyrażony w decybelach.

Zakres dynamiczny
Zakres dynamiczny matrycy to stosunek między najjaśniejszym i najciemniejszym obszarem jaki może zarejestrować sensor. Stosunek ten jest wyrażony w Ev lub przysłonach f-stop.

Zakres tonalny
Zakres tonalny to faktyczna liczba odróżnialnych stopni szarości jakie jest w stanie zarejestrować matryca.

 

Spis treści
Pentax K-3 II - test aparatu Specyfikacja Budowa, ergonomia i użytkowania Osiągi Filmowanie Jakość zdjęć Osiągi matrycy Porównanie z… Podsumowanie i ocena Zdjęcia przykładowe
Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: lustrzanka
logo logo
Magazyny
Zamów