Podsumowanie

E-P3 to najświeższa propozycja Olympusa w systemie Mikro 4/3. W porównaniu z poprzednikiem wprowadzono wiele istotnych zmian. Aparat ma teraz wbudowaną lampę błyskową, poprawiony autofokus i dotykowy wyświetlacz OLED. Nie zmieniono liczby megapikseli, ale nowa konstrukcja matrycy i nowy procesor TruePic VI obiecują lepszą jakość obrazu. Zapraszamy do testu.
Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00
Spis treści
Olympus E-P3 - test Specyfikacja Ergonomia i funkcje przycisków Budowa i obsługa Menu i tryby odtwarzania Fotografowanie Jakość zdjęć Osiągi matrycy Podsumowanie Zdjęcia do pobrania

9. Podsumowanie

Nowy PEN to solidna konstrukcja wykonana z dobrych materiałów. W stosunku do E-P2 dodano dobrze działającą lampę błyskową, dotykowy ekran OLED oraz nowy procesor TruePic VI.

Przyspieszony autofokus robi dobre wrażenie i jest dużym krokiem w stronę amatorskich lustrzanek. Menu aparatu jest dobrze zaprojektowane. Aparat można dosyć elastycznie dostosować do własnego stylu pracy dzięki mnogości elementów sterujących. Ekran OLED wbudowany w E-P3 to wyraźny krok na przód w zakresie wyrazistości i klarowności - mimo pojawiania się przebarwień podczas obserwowania obrazu pod dużymi kątami - prezentuje się bardzo dobrze na tyle konkurencji. Tempo pracy aparatu pozwala na swobodne fotografowanie. Reakcja na przyciski i przechodzenie do podglądu zdjęć jest niemal natychmiastowa. Obsługę usprawnia także dotykowy wyświetlacz.

E-P3 nie jest jednak aparatem idealnym. PEN nie posiada wbudowanego wizjera, daje natomiast możliwość zastosowania wizjera opcjonalnego. E-P3 korzysta z bagnetu standardu Micro 4/3, dzięki czemu uzyskujemy dostęp do dużej gamy obiektywów. Porównując go z konkurencją taką jak Panasonic Lumix G3, Olympus wypada delikatnie gorzej jeśli chodzi o jakość obrazu i szybkość pracy autofokusa. Przyrównując jakość zdjęć z amatorskimi lustrzankami aparat wypada dobrze do ISO 800. Jednak powyżej tej czułości jakość wyraźnie spada i aparat nie może nawiązać walki z lustrami takimi jak 600D czy D3100. Wysoka cena nowego PEN-a nie zachęca do zakupu.

Olympus to godna polecenia konstrukcja. Jednak trudno będzie mu konkurować z tańszymi i porównywalnie dobrymi konkurentami w klasie bezlusterkowców i lustrzanek entry-level.

+ dobra jakość wykonania

+ dotykowy wyświetlacz OLED

+ wbudowana lampa błyskowa

+ przyjemna ergonomia

+ elastyczne sterowanie

+ wymienne uchwyty

+ bardzo szybki autofokus

+ dobrze działający AWB

+ niski szum do ISO 800

- zbyt luźny pierścień nastaw

- jaskrawa niebieska dioda przy włączniku aparatu

- łatwo o przypadkowe wykonanie zdjęcia, gdy włączona jest opcja wyzwalania migawki dotykiem

- brak wizjera

- zmiana kolorystyki wyświetlacza w zależności od kąta patrzenia

- tendencja do gubienia ostrości przy filmowaniu

- wysokie szumy powyżej ISO 800

- duża utrata szczegółów i kolorów powyżej ISO 800

- agresywne odwzorowanie czerwieni

Olympus PEN E-P3 otrzymał 69%

Na następnej stronie udostępniamy zdjęcia do pobrania.

Spis treści
Olympus E-P3 - test Specyfikacja Ergonomia i funkcje przycisków Budowa i obsługa Menu i tryby odtwarzania Fotografowanie Jakość zdjęć Osiągi matrycy Podsumowanie Zdjęcia do pobrania
Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: test
logo logo
Magazyny
Zamów