Temat miesiąca

Fotografia wakacyjna

Jak zrobić udane zdjęcia na wakacjach z rodziną?

Autor: Krzysztof Basel

4 Lipiec 2018
Artykuł na: 9-16 minut

Niektórzy twierdzą, że nie da się połączyć wakacji z rodziną z wartościowymi zdjęciami. Są jedna sposoby, aby nie tylko spędzić wartościowy czas z ukochanymi, ale też zrobić zdjęcia, z których będziesz zadowolony.

Dobrze zaplanuj czas i wykorzystaj możliwości na zdjęcia

Planowanie to podstawa. Pomyśl, jak możesz połączyć spędzenie jakościowego czasu z rodziną z chwilami na udane, ciekawe zdjęcia. To możliwe, ale trzeba tak zaplanować wyjazd, aby być w stanie połączyć np. ciekawe spacery czy podróże z fotografowaniem.

Przejrzyj mapy, poczytaj przewodniki, poszukaj w Internecie ciekawych lokacji do fotografowania albo prześledź historię miejsc, do których jedziesz. Wybierz miejsca, sytuacje, wydarzenia, które będą nie tylko interesujące ze względu na zdjęcia, ale też mogę się spodobać Twojej rodzinie.

Carvoeiro, Portugalia. To jedno z najpiękniejszych niedużych miejscowości i plaż w nadmorskim regionie Algarve. Tak zaplanowałem wizytę w tym miejscu, aby załapać się na niebieską godzinę i przy okazji spaceru zrobić kilka zdjęć krajobrazowych.

Później porozmawiaj z rodziną, zachęć ich do swojego pomysłu i zapewnij o pełnej uwadze, aby nie czuli, że przez Twoją fotograficzną pasję tracą wspólnie spędzony czas. Zdjęcia w czasie wakacji z rodziną nie mają być sposobem na ucieczkę. Mają pomóc udokumentować waszą wspólną przygodę. Ważne, aby wszyscy w rodzinie o tym wiedzieli i to wspierali. Pamiętaj też, że czasami podróże w miejsca, w których chcesz wykonać np. zdjęcia krajobrazowe w czasie złotej godziny czy wschodu słońca, mogą okazać się dla rodziny inspirującym urozmaiceniem wyjazdu.

Wakacyjne wyjazdy to także weekendowe, lokalne podróże po Polsce. Tu również masz pole do popisu. Na zdjęciu powyżej sfotografowałem wrocławski Rynek z wieży widokowej Kościoła Garnizonowego p.w. św. Elżbiety. Moment przejścia z dnia do nocy to nie tylko idealny czas na zdjęcia, ale także zwiedzanie.

Bez planowania, zastanowienia się i szczerej rozmowy będziesz zapewne biegać z aparatem na szyi i robić zdjęcia z przypadku, a żona czy mąż będą się tylko denerwować, że nie poświęcasz im odpowiednio dużo uwagi. A co, jeśli w czasie wakacji nie interesują Cię krajobrazy, przyroda czy życie lokalne?

Fotografuj życie rodziny. Uchwyć chwile, a nie sztuczne pozy

Zaplanuj sobie przygotowanie reportażu z wakacji, w którym swoimi zdjęciami opowiesz historię wyjazdu. Od pakowania, poprzez lot samolotem, wakacyjne przygody aż po smutek powrotu. Skup się na prawdziwych, niepozowanych emocjach członków twojej rodziny. Pokaż, jak są podekscytowani podróżą.

Bądź naturalny, fotografuj szczere emocje, wyczekuj pięknych chwil.

Znasz ich najlepiej, spędzasz z nimi każdy dzień, a w dodatku wszyscy Cię dobrze znają i Ci ufają. Jeśli fotografujesz swoją rodzinę na co dzień, to nie powinni na Ciebie zwracać uwagi. Trudno o lepsze warunku do zdjęć dokumentujących życie.

Rób relacje w Instagram Stories i je zachowaj, aby opowiadać swoją historię na bieżąco

Przyjeżdżasz z wakacji i pierwsze, co robisz po powrocie to zgrywanie zdjęć. Często to kilkaset a nawet kilka tysięcy plików RAW, które potem segregujesz, organizujesz i obrabiasz przez kolejne tygodnie czy miesiące, a rodzina i znajomi proszę o jakieś fajne zdjęcia. Skądś znasz tę historię?

Sam zmagałem się z podobnym problemem. Do czasu, aż pojawiła się opcja Stories w aplikacji Instagram. Nie tylko mogę publikować na bieżąco zdjęcia z najciekawszych chwil, ale też na koniec pokazać znajomym czy rodzinie zapisaną relację, czyli 1-2 minutowe fotograficzne opowiadanie z wakacji. Dodatkowo mogę sam mogę sobie szybko przypomnieć najciekawsze chwile, gdy akurat zatęsknię za wakacyjnym luzem.

Fragmenty mojej relacji z wakacji

Instagram Stories to fantastyczne narzędzie do opowiada prostych, krótkich historii za pomocą zdjęć i filmów. Normalnie materiały znikają po 24 godzinach od dodania, chyba, że zapiszesz całą relację na swoim koncie. Możesz pozwolić sobie tam na więcej luzu, nonszalancji, wrzucać zdjęcia mniej oficjalne, pokazujące zwykłe życie. Jak w każdym cyklu, nie wszystkie klatki muszą być świetne - niektóre po prostu dobrze oddają chwile, budują atmosferę i tworzą ciągłość twojego opowiadania pod tyłem „Moje wakacje z rodziną”. Zdjęcia można tagować, dodać plakietki z lokalizacją czy śmieszne dodatki, jak GIFy. Tak się dzisiaj opowiada historie w Internecie. Niektórzy mogą nie akceptować trywialności tej formy przekazu, ale moim zdaniem można to narzędzie wykorzystać we właściwy sposób i tworzyć wysokiej jakości opowiadania wizualne smartfonem, który przecież cały czas masz przy sobie.

Zrób portrety rodziny

Lepiej czujesz się w fotografii pozowanej? Zorganizuj sesje portretową swojej rodziny. Na wakacjach wszyscy są razem, na dworze jest piękna pogoda, a dookoła niecodzienne, ciekawe krajobrazy. Wykorzystaj to.

Urocze, zabytkowe centrum Faro w Portugalii to idealne miejsce na lifestylowe, rodzinne zdjęcia, które będą świetną pamiątką - nie tylko do oglądania na ekranie komputera, ale też do wydrukowania

Jeśli podróżujesz w większym gronie, razem z innym fotografem, poproś go, aby wykonał Wam zdjęcia, a później Ty zrób zdjęcie jego rodzinie. Jeśli letnie wakacje spędzacie sami, to też nic straconego - możesz fotografować swoją drugą połówkę, dzieci, psa, a może grupę przyjaciół, którzy są Ci najbliżsi. Bądźcie naturalni, pokażcie, jak się czujecie. Pozujcie na tle charakterystycznego tła, aby zaakcentować to, gdzie jesteście. Dobra rada: nie fotografuj w samo południe, kiedy światło jest bardzo ostre. A jeśli już to szukaj cienia, gdzie kontrast jest mniejszy. Dobrą porą jest ranek albo popołudnie, a najlepiej złota godzina. Warto też zabrać ze sobą małą, lekką, składaną blendę, która pomoże lepiej doświetlić portrety. Taki dodatek kosztuje 20 - 50 zł, prawie nic nie waży i zajmie tyle miejsca, co czasopismo.

Spokojne, leniwe spacery po plaży, lesie, mieście, wsi czy górach też są dobrym momentem do robienia zdjęć portretowych. Po prostu czekaj na dobre światło, ciekawe tło i zatrzymaj się na chwilę, aby zrobić zdjęcia. Połączysz czas spędzony z rodziną ze swoją drugą pasją.

Wakacje to idealny moment do robienia portretów ukochanej osobie

Swój obiektyw warto także wymierzyć w dzieci. Wakacje to dla wielu jedyny moment, aby spędzić z nimi tak dużo czasu. Spróbuj uchwycić je w kadrze, aby mięć wspaniałą pamiątkę na przyszłość. W przypadku naprawdę małych kilkulatków, dobrym pomysłem jest fotografowanie ich kiedy śpią. Są wtedy spokojne, możesz dobrze zaplanować kadr, a maluchy wyglądają wtedy niezwykle słodko i uroczo.

Bardzo dobrym przykładem na to, jak robić zdjęcia rodzinie w czasie wakacji na polskiej wsi, są sielankowe portrety Izabeli Urbaniak. Jej słynne zdjęcia pokazują wakacyjną beztroskę, którą autorka zapamiętała z dzieciństwa. Teraz sama zabiera dzieci na wieś, gdzie biegają po łąkach, bawią się wśród kur, pływają nad jeziorem. Te zwykłe chwili na jej czarno-białych zdjęciach wyglądają wspaniale.

Zajmij się fotografowaniem przyrody czy krajobrazów

Wszystko zależy, gdzie jedziecie i jakie okoliczności przyrody tam na Was czekają. W okolicach Faro w Portugalii, gdzie często spędzam wakacje, jest rezerwat przyrody, a swoje siedliska ma wiele wspaniałych ptaków. Po raz pierwszy od lat udało mi się poświęci trochę czasu, aby uchwycić kilka pięknych ptaków. Innym pomysłem jest fotografia makro.

Szczudłak zwyczajny uchwycony długim teleobiektywem w czasie spaceru na mokradłach w Faro

Miłośnicy zdjęć kwiatów czy liści z bardzo bliska mogą być zachwyceni możliwością uchwycenia lokalnej, jakże innej flory i fauny. Spędzacie wakacje w górach? To dobra okazja, aby wstać rano albo zabrać rodzinę na romantyczny zachód słońca na tle gór i przy okazji ustawić aparat na statywie. W wielu przypadkach, wycieczkę na zdjęcia, można połączyć z ciekawym spacerem razem z rodziną, połączonym z lekcją przyrody. Ty będziesz mieć zdjęcia, a rodzina fajną zabawę, obserwując naturę.

Carvoeiro w Portugalii ponownie, tylko tym razem uchwycone z drugiej strony i w trakcie dnia. Do zrobienia tego typu krajobrazów nie potrzeba nawet statywu. Wystarczy zaplanować spacer w odpowiednim miejscu.

Oczywiście, zapewne nie uda Ci się uzyskać tylu dobrych zdjęć, co w przypadku wyjazdu typowo fotograficznego, gdzie cały czas poświęcasz tylko na to. Mimo to warto próbować, ponieważ tego typu obrazy są nie tylko świetną pamiątką, ale przy odpowiednim planowaniu i warunkach, mogą również okazać się wartościowymi klatkami wzbogacającymi portfolio.

Sagres w Portugalii. I znów przykład miejsca, które jest kapitalne nie tylko do fotografowania, ale też zobaczenia razem z rodziną.

Pokaż lokalny charakter

Każde miejsce, czy jest to klimatyczna Lizbona czy malutka wieś daleko od dużych miast, ma swój charakter. Jeśli spędzasz tam czas z rodziną to miej na uwadze, by przy okazji spacerów czy kolacji w restauracji, pokazać na zdjęciach specyficzny, lokalny klimat danego miejsca. Skieruj swój obiektyw nie tylko na ludzi, ulice, detale architektury, ale też - a w moim przypadku przede wszystkim - na lokalne jedzenie. Szukaj ciekawych wzorów, różnorodności, drobiazgów, których wiele osób nie dostrzega.

Budapeszt, Węgry. Dunaj, żółty tramwaj i lokalna restauracja to klasyczne elementy życia  stolicy Węgier. Warto je pokazać na naszych zdjęcia z wakacji, aby materiał był kompletny i ciekawy.

Chiny, to miejsce, gdzie jedzenie jest religią. Gotuje się wszędzie, o każdej porze dnia, a zamiast zapytać „Jak się masz”, pyta się „Czy już jadłeś”. W biednych rejonach jedzenie sprzedaje się w nietypowych z naszego punktu widzenia miejscach.

Podnieś drona

Wakacje to idealny czas na latanie dronem, jeśli go oczywiście masz. Dron potrafi pokazać świat z zupełnie innej perspektywy, można go też wykorzystać do robienia nietypowych zdjęć rodzinnych czy selfie. Może on nawet zmienić zwykłe plażowanie w niebywałą zabawę (szczególnie, jak zobaczą go okoliczne ptaki).

Ile można fotografować na plaży? Jak masz drona, możesz urozmaicić swoje zdjęcia i nawet zwykły pobyt na plaży pokazać z zupełnie inne perspektywy. Na zdjęciu - plażowe selfie z góry.

Wakacje z rodziną to świetny czas na zdjęcia

Jak widzisz, dzięki odrobinie planowania, pomysłowości, pasji do zdjęć i miłości do rodziny, naprawdę można wykonać wartościowe fotografie, z których będziecie zadowoleni. Ty oraz Twoja rodzina.

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Basel

Dziennikarz, fotograf, wydawca. Od lat związany z mediami foto. Kocha szczery fotoreportaż, fotografię uliczną, zdjęcia pokazujące prawdziwe życie. Miłośnik dobrego jedzenia i mocnej kawy, podróży z małymi aparatami, muzyki świata i technologicznych nowości.

Komentarze
Powiązane artykuły