Temat miesiąca

Fotografia wakacyjna

Zanim wyruszysz, czyli jak przygotować się na wakacyjną fotowyprawę!

Autor: Maciej Zieliński

5 Czerwiec 2018
Artykuł na: 23-28 minut

Czego nie może zabraknąć w Twojej fotograficznej torbie? Jak wybrać optykę i zadbać o bezpieczeństwo? Podpowiadamy jak przygotować się na wakacyjne fotografowanie!

Twój e-bilet jest już wydrukowany, rezerwacja hotelu potwierdzona, taksówka zamówiona, a sąsiedzi będą karmić rybki. Jesteś gotowy i masz ochotę na niczym nie przerywaną, wypełnioną zabawą, rozpaloną słońcem przygodę. Do tego masz wszystkie niezbędne umiejętności, aby powrócić do domu ze zdjęciami, które oddadzą prawdziwą esencję wybranego przez Ciebie na wakacje miejsca. W naszym zabieganym świecie, wszystkim wiecznie brakuje czasu, dlatego warto go wykorzystać jak najlepiej. Niektóre okazje drugi raz się nie zdarzają, więc upewnij się, że jesteś właściwie przygotowany i masz odpowiedni sprzęt na taką wyprawę. Sprawdź, czy Twoje szczepienia są aktualne, przyczep do bagażu etykiety ze swoimi danymi i zrób kopię dokumentów podróżnych, ubezpieczenia, paszportu i wiz. Siłą rzeczy, im gorzej będziesz przygotowany, tym większe są szanse wystąpienia jakichś nieprzewidzianych problemów, warto więc poświęcić czas na przetestowanie aparatu, zorganizowanie zapasowych akumulatorów i dodatkowych nośników pamięci.

Nieszczęścia zdarzają się przeważnie wtedy, gdy próbuje się iść na skróty, zatem właściwe przygotowanie jest kluczem do radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Podobnie jak w przypadku wielu innych rzeczy, odpowiednie przygotowanie stanowi gwarancję udanej wyprawy fotograficznej. Przeznaczenie czasu na uporządkowanie swojego sprzętu i zrobienie porządnego rozeznania przed spakowaniem torby i wyruszeniem z domu będzie inwestycją, która zwróci się z nawiązką. Da Ci to pewność, że niezależnie od niespodziewanych wypadków, które przydarzą Ci się w trakcie podróży, będziesz wiedział, jak sobie poradzić.

Rodzaj wyprawy, na jaką zamierzasz wyruszyć, ma decydujący wpływ na to, jaki sprzęt będzie Ci potrzebny. Możesz spróbować stworzyć listę, opisującą szczegółowo wszystkie zdjęcia, które chciałbyś przywieźć z wyjazdu. Taki swoisty rodzaj inżynierii wstecznej, polegający na analizie fotografii, jakie spodziewasz się wykonać, pozwoli Ci określić rodzaj obiektywów i akcesoriów, których zabranie ze sobą może przyczynić się do tego, że zarejestrujesz pożądane ujęcia.

Niezależnie od rodzaju posiadanego aparatu, poczujesz się znacznie pewniej, jeśli zaznajomisz się z jego obsługą jeszcze przed dotarciem na miejsce. Poświęć czas na zapoznanie się z rozmieszczeniem i działaniem przycisków oraz pokręteł, z których masz zamiar korzystać. Przeczytaj instrukcję obsługi i dowiedz się, do czego służą poszczególne funkcje aparatu. Jeśli wybierasz się w daleką podróż do krajów o bardzo zimnym klimacie, rozważ zabranie ze sobą optyki odpornej na niesprzyjające warunki atmosferyczne lub nawet wodoodpornej. Drugi korpus będzie nie tylko aparatem zapasowym, ale pozwoli Ci także korzystać z obiektywów o zróżnicowanym zakresie długości ogniskowych, bez konieczności wymiany szkieł. Zapasowy aparat nie musi być wcale jakimś drogim modelem, a zakup używanej, starszej wersji Twojego podstawowego korpusu może mieć sens, bo oba aparaty wykorzystywać będą ten sam typ mocowania.

Jaki obiektyw? Wybierz mądrze!

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem optyki, to najlepszy na początek wydaje się średniej klasy uniwersalny zoom oraz obiektyw stałoogniskowy. Jasna „pięćdziesiątka” lub jej odpowiednik będzie lekki i sprawdzi się w niemal każdej sytuacji. Niemal wszyscy producenci oferują niedrogie obiektywy 35 mm lub 50 mm, których główną zaletą jest bardzo duży maksymalny otwór względny. Purystom, którzy lubią mieć wszystko przy sobie, przypominany, że nie trzeba zabierać ze sobą w podróż wszystkich posiadanych szkieł.

Czasami mniej znaczy więcej, a jeden obiektyw pozwala się lepiej skoncentrować i bardzo szybko przyzwyczaić do jego konkretnej ogniskowej, dzięki czemu instynktownie będziesz wiedział, gdzie powinieneś się ustawić, aby uzyskać najlepszą perspektywę. Niektórzy znani profesjonalni fotografowie pracowali, używając głównie jednego szkła o ogniskowej 50 mm, mającego duży maksymalny otwór przysłony, a zarejestrowane nimi obrazy miały spójny styl, który nadawał zdjęciom zgromadzonym w ich portfolio miły dla oka, charakterystyczny wygląd.

Jeśli masz miejsce w torbie na więcej szkieł (oraz kondycję, by dźwigać je przez cały dzień), to szerokokątny obiektyw o ogniskowej z przedziału od 15 do 35 mm powinien być Twoim kolejnym wyborem. Idealnie nadaje się do robienia zdjęć krajobrazów i miejskich pejzaży, targowisk, fotografii ulicznej, portretów środowiskowych i wielu typowych scen, ponieważ szeroki kąt widzenia umożliwia uchwycenie w kadrze większej ilości informacji i zapewnia uniwersalność zastosowań.

Idąc dalej w górę, teleobiektyw o ogniskowej gdzieś z przedziału pomiędzy 85 a 200 mm to doskonały wybór, jeżeli masz zamiar zrobić dużo zdjęć portretowych oraz ogólnie, gdy chcesz mieć większą szansę selektywnego wykorzystania głębi ostrości. Teleobiektyw pozwala skierować uwagę na określoną część kadru, wyodrębnić istotny szczegół i zacieśnić perspektywę. Stanowi wspaniałe uzupełnienie zestawu szkieł, jeśli chcesz podejść do wykonywania zdjęć w sposób bardziej twórczy. Jeżeli natomiast wybierasz się na safari lub zamierzasz fotografować przede wszystkim dzikie zwierzęta, to wskazane będzie sięgnięcie po optykę o jeszcze dłuższej ogniskowej. Obiektywy 300 mm lub jeszcze dłuższe są w zasadzie niezbędne do wykonywania wielu rodzajów zdjęć dzikiej przyrody. Niestety, zawsze są one duże, nieporęczne i drogie, dlatego spróbuj pomyśleć o wypożyczeniu specjalistycznego szkła po dotarciu na miejsce, aby nie obciążać zbytnio swojego bagażu, podróżując z jednego kontynentu na drugi.

Niezależnie od tego, które ze szkieł wydaje Ci się najbardziej odpowiednie, nie powinieneś brać pod uwagę jedynie długości ogniskowej. Ogromny wpływ na fotografowanie ma także maksymalny otwór względny obiektywu

Jeśli zaś planujesz weekendowy wypad do któregoś z miast europejskich z zamiarem fotografowania architektury, możesz zastanowić się, czy nie zabrać ze sobą obiektywu typu tilt-shift. Choć wydają się one optyką wyjątkowo specjalistyczną, to świetnie nadają się również do tworzenia zwracających uwagę portretów. Są to jednak przeważnie szkła manualne, przez co trudne w obsłudze - dlatego warto wcześniej nieco poćwiczyć posługiwanie się nimi. Niezależnie od tego, które ze szkieł wydaje Ci się najbardziej odpowiednie, nie powinieneś brać pod uwagę jedynie długości ogniskowej.

Duży wpływ na to, co w praktyce będziesz mógł uchwycić, ma bowiem także maksymalny otwór względny obiektywu. Ogólnie rzecz biorąc, średnica otworu przysłony ma znaczenie - im jest ona większa, tym niewątpliwie lepiej. Większe otwory mają mniejszą wartość liczbową „f”, a maksymalny otwór przysłony, wynoszący f/1,2 lub f/2,8, zapewnia znacznie większą swobodę pracy, niż otwory rzędu f/4 lub f/5,6. Niezależnie od tego, czy jesteś we wnętrzu gotyckiej katedry w Paryżu, zwiedzasz świątynię w odległym Butanie, czy też spacerujesz wąskimi uliczkami targowiska w Bombaju, bardzo szybko zauważysz, że miejsca te charakteryzują się niskim poziomem oświetlenia. Możliwość fotografowania z ręki przy słabym świetle może mieć olbrzymie znaczenie dla tego, czy uda Ci się zrobić wspaniałe zdjęcie czy bezpowrotnie stracisz swoją szansę. W związku z tym, że obiektyw typu superzoom oferuje zakres ogniskowych z przedziału od 18 do 300 mm, może się on wydawać czymś nieocenionym, jednak okupione jest to małym maksymalnym otworem względnym - zazwyczaj f/3,5 - 5,6.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

 

Wybierając obiektyw, dobrze jest pomyśleć również o tym, w jaki sposób masz zamiar go transportować. Warto rozważyć zabranie dwóch toreb - jednej sztuki jako bagażu podręcznego i drugiej, do noszenia sprzętu już po dotarciu na miejsce. Torba podręczna powinna spełniać wszelkie wymogi linii lotniczych oraz być w stanie pomieścić sprzęt fotograficzny, komputer, urządzenia mobilne i wszelkie akcesoria. Nie wolno ulegać pokusie umieszczenia w bagażu głównym jakichkolwiek ważnych lub drogich elementów wyposażenia. Ryzyko jego uszkodzenia, lub niestety kradzieży, jest wysoce prawdopodobne, zaś dźwięk dzwoniącego szkła w Twojej walizce nie będzie szczęśliwym początkiem podróży.

Poszukiwania torby lekkiej, wytrzymałej i specjalnie zaprojektowanej w taki sposób, aby umożliwić przewóz sprzętu na pokładzie samolotu, możesz zacząć od przejrzenia oferty firmy Think Tank Photo oraz produktów Lowepro.

Świat jest ogólnie bardzo gościnnym i przyjaznym miejscem, nie powinieneś więc wyruszać na fotograficzną eskapadę z poczuciem niepokoju i pełen obaw. Pozytywne doświadczenia często przewyższają odosobnione, nieprzyjemne sytuacje, ale nie bierz wszystkiego za dobrą monetę i podejmij wszelkie kroki w celu zapewnienia sobie i swojemu sprzętowi maksymalnego bezpieczeństwa. Kilka firm oferuje akcesoria podróżne ułatwiające dbanie o bezpieczeństwo, a produkty Pacsafe są jednymi z najlepszych. Odporne na przecięcie torby, paski oraz portfele są akcesoriami zapewniającymi spokój i stanowią dodatkowy element zwiększający Twoje bezpieczeństwo.

 

Pamiętaj o tym, aby trzymać paszport, karty kredytowe oraz kopie dokumentów ubezpieczeniowych i telefony alarmowe w bezpiecznym portfelu, umieszczonym na brzuchu oraz schowanym pod koszulą, i mieć drugi portfel na drobne pieniądze, których nie będzie Ci żal, gdy zostanie on rozcięty lub wyciągnięty z kieszeni. Ostatecznie, wszelkie zabezpieczenia zwiększają Twój spokój, ale nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Działaj z rozwagą, ufaj instynktowi i unikaj zachowań, które mogą zwrócić na Ciebie niepożądaną uwagę. Najlepszą metodą oceny jest zadanie sobie pytania: „Czy mogę to zrobić w swoim kraju?”. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało doskonałe poradniki i informatory, a nawet specjalną aplikację, które można znaleźć na stronie www.msz.gov.pl. Dobrze jest znaleźć czas, by zapoznać się z nimi i zastosować w praktyce zawarte w nich rady, jeszcze przed wyruszeniem w domu.

Zbierz swój sprzęt, odłącz komputer i poukładaj wszystko, co masz zamiar zabrać ze sobą na łóżku lub w rogu pokoju. Używając tylko tego, co zgromadziłeś, wyjdź na zewnątrz i zrób kilka zdjęć - po kolei za pomocą każdego aparatu i obiektywu znajdującego się w torbie. Zmieniaj jedną po drugiej karty pamięci, zapisując na każdej po kilka ujęć. Wymieniaj akumulatory oraz baterie i upewnij się, że w żadnym z ogniw nie brakuje energii. Następnie przeprowadź proces importowania, tworzenia kopii zapasowych i przetwarzania plików, sprawdzając, czy wszystkie niezbędne akcesoria działają jak należy. Jeśli zapomniałeś o jakimś ważnym kablu lub odkryjesz, że karta jest uszkodzona, to o wiele lepiej jest zidentyfikować potencjalny problem w domu, gdzie można jeszcze łatwo mu zaradzić.

Czego potrzebujesz, by chronić swój sprzęt:
Zabierz sprzęt na pokład
Osoby, które często latają, wiedzą, że choć linie lotnicze ograniczają wagę bagażu, to pasażerowie mają prawo mieć sprzęt na sobie. W trakcie podróży noś aparat na szyi i kup solidny pasek fotograficzny, albo załóż luźną wojskową kamizelkę z na tyle dużymi kieszeniami, aby mógł się w nich zmieścić teleobiektyw.
Pasek do aparatu
Producenci chcą nas zamienić w chodzące reklamy swoich produktów, ale duże loga informują wszystkich, że mamy drogi aparat. Bardziej dyskretnym i praktycznym rozwiązaniem jest używanie akcesoriów niezależnych producentów umożliwiające noszenie sprzętu w mniej widoczny i bardziej komfortowy sposób
Niepozorna torba na aparat
Idealna torba na aparat to taka, która pozwala ścisnąć lustrzankę i obiektywy w opakowaniu o jak najmniejszej objętości i w magiczny sposób zredukować ich wagę o 95 procent. Niestety, Mary Poppins nie produkuje toreb fotograficznych, zatem musisz sam poszukać wyrobu pozwalającego równomiernie rozłożyć ciężar, a do tego wyglądającego zwyczajnie i niepozornie
<!-- koniec 3

Reaserch to podstawa

Kiedy już sprawdzisz, przetestujesz i zapakujesz sprzęt do odpowiedniej, bezpiecznej torby, poświęć trochę czasu na zbadanie celu swojej podróży, zwracając szczególną uwagę na to, co można tam sfotografować. Jakie znajdują się tam najczęściej uwieczniane na zdjęciach atrakcje oraz jakie elementy kultury czynią dane miejsce wyjątkowym? Dobrze jest być elastycznym już po przyjeździe, ale posiadanie ogólnego planu zapewni Ci dobry start. Istnieje wiele doskonałych źródeł wiadomości w Internecie, więc nie powinieneś mieć żadnych problemów z zebraniem kolekcji map, informacji turystycznych i propozycji wycieczek. Zacznij od odwiedzenia takich serwisów, jak Lonely Planet, Wikipedia i strony lokalnego punktu informacji turystycznej. Zapoznaj się z miejscowymi atrakcjami turystycznymi odwiedzanego obszaru, wpisując jego nazwę w wyszukiwarkach takich serwisów, jak Flickr czy 500px, aby zobaczyć, w jaki sposób były one już fotografowane, i poszukać dobrych punktów widokowych. Dzięki temu dowiesz się, co udało się uchwycić innym fotografom, a tym samym będziesz mógł się zastanowić, co zrobić, by Twoje zdjęcia mogły się wyróżnić.

Godziny wschodu i zachodu Słońca mają istotne znaczenie dla fotografów, należy więc sprawdzić, kiedy następuje świt i zmierzch w danej lokalizacji jeszcze przed rozpoczęciem podróży - pozwoli Ci to uniknąć frustrującego rozczarowania. Jeśli wybierasz się w podróż z osobami nie będącymi fotografami, które mogą mieć inne oczekiwania, spróbuj zaplanować kilka dni, kiedy Ty będziesz mógł swobodnie robić zdjęcia, a pozostali uczestnicy wyjazdu oddadzą się swoim ulubionym przyjemnościom. Możliwość doświadczenia innych atrakcji nie związanych tylko i wyłącznie z fotografowaniem, będzie dla nich z pewnością źródłem wielkiej radości już po powrocie do domu.

Warto rozważyć również rejestrowanie przebiegu podróży na urządzeniu GPS, za pomocą którego można później nanieść trasę na mapę i dodać współrzędne geograficzne do metadanych swoich zdjęć. Taką możliwość dają na przykład odbiorniki firmy Garmin. Zapisywanie codziennych wycieczek ułatwia później przypomnienie sobie odwiedzonych miejsc. Nieocenione mogą się też okazać krótkie notatki lub nagrania głosowe - nawet plastikowy portfel do gromadzenia paragonów, biletów i pocztówek może stanowić wsparcie naszej pamięci po powrocie do domu.

Jeśli chodzi o planowanie podróży, nic nie jest w stanie zastąpić dobrego, staromodnego ołówka i papierowej listy kontrolnej

W końcu, choć mówimy właśnie o sprytnych rozwiązaniach technicznych i serwisach internetowych, to jeśli chodzi o planowanie podróży, nic nie jest w stanie zastąpić dobrego, staromodnego ołówka i papierowej listy kontrolnej. Mając ją stale pod ręką, należy dodawać do niej - gdy tylko sobie o czymś przypomnisz - wszelkie rzeczy do zrobienia i sprawdzenia, co może być też dla Ciebie źródłem małej satysfakcji, ponieważ będziesz mógł na bieżąco obserwować, na jakim etapie są Twoje przygotowania i kiedy dobrniesz do ich szczęśliwego końca. Prawdą jest, że podróżowanie poszerza nasze horyzonty i niezależnie od celu podróży, rozsądne zaplanowanie wyprawy pozwoli Ci zarejestrować niecodzienne i atrakcyjne fotografie oraz da Ci poczucie i pewność, że jesteś przygotowany na wszelkie nieprzewidziane ewentualności.

Niezbędnik podróżnika

 1. Komputer
  Mały notebook lub MacBook Air pozwoli Ci archiwizować, tworzyć kopie zapasowe i opisywać zdjęcia w podróży.
 2. Czytnik kart pamięci
  Jeśli nie masz zapasowego, to Twój czytnik kart z pewnością Cię zawiedzie, gdy będziesz go najbardziej potrzebował.
 3. Osłona przeciwdeszczowa
  Zabezpiecz swój sprzęt przed deszczem za pomocą pokrowca
 4. Filtry
  Jeżeli planujesz fotografować krajobrazy, spakuj zestaw filtrów gradientowych, polaryzator i neutralny szary połówkowy.
 5. Karty pamięci
  Zabranie ze sobą kilku kart o mniejszej pojemności jest lepszym rozwiązaniem, niż jednej lub dwóch pozwalających zapisać więcej zdjęć, bowiem gdy jedna z nich przestanie działać, kłopot będzie mniejszy.
 6. Statyw
  Weź mały, ale solidny statyw. BeFree Manfrotto ma 40 cm długości po złożeniu, ale można zamocować na nim zestaw ważący 4 kg.
 7. Drugi aparat
  Zapasowy korpus lub aparat kompaktowy może być bardzo przydatny, gdy Twój główny sprzęt przestanie działać.
 8. Akumulatory
  Zabierz ze sobą co najmniej kilka kompletów. Nigdy nie można mieć ich zbyt wiele, ale często ma się ich zbyt mało.
 9. Ładowarki do akumulatorów
  Zabierz zapasową. Znalezienie zamiennika w odległym miejscu może być trudne.
 10. Woreczek pochłaniający wilgoć
  Unikaj wilgoci posługując się żelem krzemionkowym i nie zostawiaj sprzętu w pobliżu klimatyzatora przed wyjściem w teren o dużej wilgotności.
 11. Zestaw do czyszczenia
  Unikaj gromadzenia się kurzu i pyłu, używając solidnego pędzla z gumową gruszką i akcesoriów do czyszczenia optyki.
 12. Woreczki do mrożenia żywności
  Chroń delikatne urządzenia elektroniczne przed wilgocią, przechowując je w hermetycznych torebkach do mrożenia żywności.
 13. Gumki
  Gumki do włosów świetnie się nadają do wiązania luźnych kabli USB i do ładowarki.
 14. Taśma klejąca
  Zabierz ze sobą rolkę i nacięte wstępnie paski przyklejone do torby, gotowe do użycia w przypadku jakiejś awarii.
 15. Aquapac
  Ten pokrowiec chroni aparat przed wilgocią. Ponadto unosi się na wodzie, zatem nie stracisz aparatu, kiedy wypadnie Ci on z łódki.
Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i kwartalnika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)