10 cech idealnego aparatu na wakacje. Sprawdź zanim kupisz

Autor: Redakcja Fotopolis

3 Lipiec 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Wszystkim zależy na jakościowych zdjęciach z wakacji. Warto więc wyposażyć się w aparat dobry, ale w rozsądnej cenie. Radzimy, na jakie cechy zwracać uwagę, by podjąć dobrą decyzję.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Fujifilm

Mówi się, że najlepszy aparat to ten, który mamy przy sobie. Jest w tym trochę prawdy - lepiej fotografować przysłowiowym kalkulatorem, niż nie robić zdjęć w ogóle. Najlepiej jest jednak po prostu mieć dobry i rozsądny cenowo aparat, który spełni nasze potrzeby i który można mieć rzeczywiście zawsze przy sobie. W szczególności w czasie wakacyjnych podróży, kiedy nie tylko zależy nam na wysokiej jakości zdjęć, ale też nie chcemy mieć zbyt ciężkiego bagażu.

Fotografie wykonane takim sprzętem przetrwają próbę czasu i będę świetną pamiątką na długie lata. Poza tym, jakość zdjęć z dobrego aparatu jest dużo lepsza, niż nawet z najlepszego smartfona, co zostanie zauważone nie tylko w Sieci, ale również kiedy zdecydujesz się je później wydrukować i oprawić w ramkę. Jak zatem wybrać najlepszy aparat na wakacje? Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, sprawdź czy aparat, nad którym się zastanawiasz, ma te cechy. Opisujemy je na przykładzie najnowszego dziecka w rodzinie Fujifilm, modelu X-T100.

Gabaryty to podstawa

Jeszcze 10 lat temu decydując się na wyjazd w wakacyjną podróż z aparatem, mieliśmy do wyboru małe, tanie, ale oferujące kiepską jakość zdjęć aparaty kompaktowe lub duże, ciężkie i drogie lustrzanki, które z kolei dawały niezły obrazek. Na szczęście dzisiaj mamy o wiele większy wybór i możliwości. Głównie za sprawą wielu udanych bezlusterkowców, czyli niedużych aparatów z wymienną optyką. Taki aparat to w większości wypadków wręcz wymarzone rozwiązanie dla podróżników. Dlaczego?

Idealny aparat na wakacyjne podróże powinien być nieduży i lekki, zachowując przy tym dobrą ergonomię, jakość obrazu i ciekawe funkcje. Dobrze dobrany bezlusterkowiec idealnie wpasuje się w te wymagania. Niektóre z nich są naprawdę pięknie zaprojektowane, dzięki czemu mogą dobrze wpasować się w styl osoby fotografującej.

Rozsądna cena

Nie jest sztuką wydać na aparat i obiektyw 20 tys. zł i być zadowolonym z jakości uzyskiwanych zdjęć. Sztuką jest znaleźć sprzęt za 2-3 tys. złotych, który spełni nasze oczekiwania i będzie oferować dobrą jakość. W obecnych czasach na szczęście nie jest to aż tak trudne - na rynku można znaleźć udane konstrukcje w rozsądnej cenie.

Solidne wykonanie i prostota obsługi

W czasie wakacyjnych wyjazdów nie chcemy się martwić niską jakością naszego sprzętu. Chcemy też mieć komfort fotografowania, a to zapewni nam dobrze wykonany korpus z rozsądnie zaprojektowaną ergonomią. Warto zwrócić uwagę na to ile pokręteł i tarcz ma aparat, czy ułożono je komfortowo pod dłonią i czy pozwala szybko korygować podstawowe parametry podczas fotografowania. Komfort pracy z pewnością poprawia też wizjer elektroniczny, który wyświetla te wartości, dzięki czemu nie musimy odrywać aparatu od oka za każdym razem, kiedy chcemy zmienić ustawienia.

Idealny kompan wakacyjnych podróży
Fujifilm X-T100 razem z niedużym obiektywem Fujinon XC 15–45 mm f/3.5–5.6 OIS PZ, kosztuje mniej, niż 3000 zł. To piękny bezlusterkowiec, który w zgrabnym korpusie, mieści matrycę APS-C o rozdzielczości 24 megapikseli i 91-punktowy hybrydowy AF oparty na detekcji fazowej, oferując także możliwość nagrywania filmów 4K. Więcej o nim przeczytacie TUTAJ.

Wysoka jakość zdjęć

Wielu fotografów uważa, że jakościowe zdjęcia są w stanie dostarczyć jedynie aparat pełnoklatkowe. Prawda jest jednak taka, że współczesne sensory są na bardzo wysokim poziomie i oczekiwania wielu osób spełnią także mniejsze matryce. Warto też wiedzieć, że do większych sensorów, potrzeba zazwyczaj większych i cięższych obiektywów. O ile w przypadku fotografowaniu w studiu nie jest to dużą przeszkodą, o tyle dodatkowe 1,2 a może nawet 3 kilogramy w bagażu, naprawdę robią różnicę. Idealnym kompromisem pomiędzy wysoką jakością zdjęć, niskimi szumami, dobrą plastyką oraz rozmiarami, są matrycę APS-C. Oferują bardzo dobrą jakość obrazu przy rozsądnych wymiarach obiektywów.

Dotykowy i odchylany w wielu kierunkach ekran

Nie ma dobrego, nowoczesnego aparatu, bez funkcji odchylanego ekranu. Najlepiej, gdyby był to jeszcze ekran dotykowy. To jedna z kluczowych cech przy wyborze idealnego aparatu na wakacje. Odchylany ekran jest niezwykle przydatny, kiedy robimy zdjęcia z nietypowej pozycji, np. wykonując zdjęcia typu flat lay z góry czy pokazując nietypowo perspektywę krajobrazu z poziomu ziemi. Tak naprawdę nawet drobne odchylenie ekranu może być przydatne w wielu sytuacjach. Szukując wymarzonego aparatu na wakacje, warto zwrócić uwagę w jakim stopniu ekran się odchyla, czy ma możliwość odchylenia o 180 stopni tak, aby można było zrobić selfie, widząc podgląd kadru. Nie oszukujmy się - zdjęcia tego typu robi prawie każdy, a tylko niewiele aparatów oferuje tak przydatną funkcję. Przydatną również do kręcenia vlogów.

Jako jeden z nielicznych na rynku, te wszystkie funkcje ma Fujifilm X-T100, oferując 3-calowy, dotykowy i odchylany o 180 stopni ekran, port minijack, ale także wysokiej jakości, 0.39-calowy wizjer elektroniczny OLED o rozdzielczości ok. 2 360 000 punktów i 100-procentowym pokryciu kadru.

A jeśli mówimy o vlogach to nie można zapomnieć o wejściu mikrofonowym. To również rzadkie znalezisko w prostszych modelach, a jego brak niestety może całkowicie przekreślić szanse aparatu na wykorzystanie go, jako narzędzia do kręcenia filmów na YouTube czy Instagram.

Łączność Wi-Fi

Moduł Wi-Fi w aparatach to już standard i to bardzo przydatny! Łączność bezprzewodowa nie tylko pozwoli szybko przesłać zdjęcia pomiędzy aparatem, a smartfonem czy tabletem, ale także może umożliwić zarządzanie aparatem z poziomu telefonu, oznaczanie miejsc z podróży czy późniejsze przesłanie zdjęcia do Internetu, lub bezpośrednio do drukarki - czy to na wkładach natychmiastowych czy normalnych wydrukach.

Cicha migawka

Lustrzanki, a nawet niektóre bezlusterkowce, wydają głośny, nieprzyjemny dźwięk w czasie fotografowania. Czy jest to mechanizm lustra czy głośnej migawki, dźwięk może zwracać niepotrzebną uwagę na fotografa. A tego zazwyczaj chcemy unikać - w szczególności w czasie fotografowania ludzi w podróży.

Przy zakupie aparatu warto zatem zwrócić uwagę, jak głośno pracuje standardowa migawka mechaniczna, a także czy ma funkcję migawki elektronicznej, która nie tylko jest całkowicie bezgłośna, ale też zazwyczaj umożliwia korzystanie z dużo krótszych czasów naświetlania. Przykładowo, Fujifilm X-T100 na migawce elektronicznej oferuje maksymalny czas naświetlania 1/32 000 s. W przyadku migawki mechanicznej jest to 1/4000 s. Możemy więc jeszcze lepiej zamrozić ruch, lub otworzyć szeroko przysłonę w mocnym świetle i cieszyć się ładnym rozmyciem nieostrości.

Małe i dobre obiektywy

Nic nie decyduje o jakości technicznej zdjęć w takim stopniu, jak obiektyw. Nic też tak skutecznie, jak obiektyw nie zamieni zgrabnego aparatu w ciężką kobyłę. Decydując się na zakup aparatu na wakacyjne podróże, warto więc spojrzeć, z jakim obiektywem jest sprzedawany oraz jakie inne konstrukcje będzie można dokupić w przyszłości. Mały i lekki zoom to dobry wybór na początek. Zazwyczaj jest tani, ale oferuje dużą uniwersalność. Później można dokupić inne obiektywy, np. jasne stałki.

Czas pracy na akumulatorze

Przeciętny bezlusterkowiec potrafi wykonać ok. 300 zdjęć na jednym akumulatorze. Nowoczesne konstrukcje oferują wyższą wydajność, zachowując przy tym malutkie rozmiary i wagę akumulatora.

X-T100 potrafi wykonać aż 430 zdjęć, co przy tak małych rozmiarach i wadze, jest bardzo dobrym wynikiem.

Uniwersalność

W tym artykule piszemy o cechach idealnego aparatu na wakacje, ale wydając kilka tysięcy na sprzęt, z pewnością chcielibyśmy z niego korzystać także później. Dobrze wybrany aparat na wakacyjne podróże, sprawdzi się również po powrocie - przy fotografowaniu także tych mniejszych, codziennych wojaży. Bezlusterkowce mają tę przewagę nad kompaktami, że oferują wymienne obiektywy, możemy zatem dostosować możliwości aparatu do swoich potrzeb. Kompakt ma jeden obiektyw, którego nie wymienimy.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Odkryj fotografię przyrody z OM System - takich możliwości nie ma nigdzie indziej
Odkryj fotografię przyrody z OM System - takich możliwości nie ma nigdzie indziej
Kilka tygodni temu OM System zaprezentowało nową filozofię marki, która stawia wszystkie karty na outdoor. I ma ku temu bardzo mocne argumenty. W tym artykule przyglądamy...
11
Obiektywy Viltrox z mocowaniem Sony E, Fujifilm X i Nikon Z - przegląd rynku [Jesień 2023]
Obiektywy Viltrox z mocowaniem Sony E, Fujifilm X i Nikon Z - przegląd rynku [Jesień 2023]
Firma, która zaczynała od adapterów, dziś z rozpędem zdobywa rynek proponując coraz lepsze obiektywy w rozsądnej cenie. Skąd wziął się Viltrox, jaki ma pomysł na dalszy rozwój i jakie modele...
30
Fujifilm GFX – średnioformatowy system nareszcie kompletny?
Fujifilm GFX – średnioformatowy system nareszcie kompletny?
W zaledwie 7 lat od premiery pierwszego modelu Fujifilm GFX to już 6 średnioformatowych korpusów oraz 15 natywnych obiektywów. System domykają właśnie nowy flagowiec GFX100 II i dwa modele...
20
Powiązane artykuły