Rób jeszcze lepsze zdjęcia w podróży

Autor: Redakcja Fotopolis

26 Lipiec 2023
Artykuł na: 23-28 minut

Jak z wakacyjnych wojaży przywieźć zdjęcia pełne słońca? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów!

Fotografia podróżnicza to niezwykle różnorodny gatunek, a tematem zdjęć może być niemal wszystko, co napotykasz na swojej drodze – od krajobrazów i miejskich pejzaży, po uliczne portrety przedstawiające lokalne społeczności. Jeśli wybierasz się w dalszą podróż, możesz nawet fotografować rodzimą przyrodę, typową dla danego regionu. Niezależnie od tego, czy planujesz odbyć kilkumiesięczną wyprawę do odległych zakątków globu, czy po prostu spędzić długi weekend w jednej z europejskich stolic, z pewnością będziesz chciał zabrać ze sobą aparat, aby utrwalić fantastyczne wspomnienia.

Napięta agenda sprawia, że zazwyczaj nie mamy jednak możliwości, by w dane miejsce wracać wielokrotnie lub czekać na najlepsze światło. Warto więc wiedzieć, jak wycisnąć – bez względu na warunki – z danej lokalizacji jak najwięcej oraz być zawsze przygotowanym, by nie przegapić wyjątkowych momentów. Dlatego w tym tekście dzielimy się z Wami najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi fotografii podróżniczej i radami, które warto poznać, zanim wyruszycie w podróż.

1. Spakuj się na lekko, aby podróżować wygodnie

Kompletowanie zestawu na wyjazd niemal zawsze oznacza trudne wybory, a także pewne kompromisy. Nieważne, czy interesują Cię krajobrazy, portret, czy wideo – pakując się, najpewniej staniesz przed dylematem, co zabrać, a co zostawić. Może zamiast szerokiej stałki do pejzaży i ciężkiego teleobiektywu do podglądania dzikiej przyrody jesteś w stanie ograniczyć się jedynie do uniwersalnego zooma oraz jednej lekkiej i jasnej stałki, która przyda się, gdy światła będzie już mniej? Pamiętajcie też, że często to właśnie ograniczenia wyzwalają w nas najwięcej kreatywności – zmuszają do myślenia i bardziej starannego komponowania ujęć.

Również wybierając nowy korpus, zwróćcie uwagę na jego wymiary i wagę. Dziś nawet najmniejsze amatorskie modele zaskakują specyfikacją, a do tego oferują wiele udogodnień, jak odchylany dotykowy ekran czy funkcja SnapBridge, która łączy aparat z naszym smartfonem i automatycznie wysyła każde zdjęcie w mniejszej – idealnej do social mediów – rozdzielczości.

Dobra rada
Dbaj o zapas energii

Najnowsze bezlusterkowce, takie jak Nikon Z 5, pozwalają już na szybkie ładowanie przez złącze USB-C, nawet z powerbanka, ale i tak warto mieć przy sobie co najmniej jedną zapasową baterię. Fotografowanie w trybie zdjęć seryjnych oraz filmowanie szybko drenują akumulator, a nie ma chyba nic gorszego niż czerwona ikonka alarmu, która zapala się, gdy Ty dopiero się rozkręcasz. Jeśli wybierasz się w zimne rejony dalekiej północy, trzymaj zapasowe baterie blisko ciała, np. w wewnętrznej kieszeni kurtki.

Podróżowanie na lekko brzmi jak banał, ale to naprawdę najlepsza rada, jakiej można udzielić każdemu początkującemu odkrywcy. Dźwiganie plecaka pełnego sprzętu potrafi skutecznie zniechęcić i uprzykrzyć fotografowanie, które powinno być przecież wyzwalające i niczym nieskrępowane. Oprócz sprzętu warto pamiętać również o akcesoriach i przydatnych „apkach”!

Twój sprzęt: kompaktowe body
Nikon Z 50

Ten niewielki bezlusterkowiec oferuje w zasadzie wszystko, czego możesz potrzebować w podróży. Lekki, ale wytrzymały, magnezowy korpus skrywa nowoczesny 21-milionowy sensor DX typu BSI, który działa w szerokim zakresie czułości sięgającym ISO 204 800 i zapisuje aż do 11 kl./s w trybie seryjnym. Ponadto filmuje w 4K z prędkością 30 kl./s bez cropa (120 kl./s w Full HD), a wygodne kadrowanie ułatwia duży, 3,2-calowy i odchylany ekran LCD. Ważną zaletą jest też 209-polowy, hybrydowy AF z bardzo przydatnym systemem śledzenia oka.
Nikon Z 5

Amatorska pełna klatka? Nie do końca! Nikon Z 5 to już całkiem poważny zawodnik. Choć jest wyraźnie tańszy, wiele podzespołów oraz rozwiązań ergonomicznych dzieli z modelami z wyższej półki. Uszczelniony, wykonany z magnezu i poliwęglanu korpus oferuje wygodny, głęboki uchwyt i rekordowy w tej klasie sprzętu wizjer 3,6 Mp. Do tego dwa sloty kart pamięci, joystick wyboru punktu AF i bateria wydajniejsza nawet niż w Z 6. Najważniejsze jednak jest to, że za obrazowanie odpowiada duża, pełno-klatkowa matryca 24 Mp z systemem stabilizacji (wydajność 5 EV) i procesorem EXPEED 6. Do tego 273 punkty detekcji fazy, śledzenie oka i wideo 4K.
Twój sprzęt: przydatne akcesoria
Uniwersalne obiektywy

Wybierz uniwersalny obiektyw, taki jak 24–200 mm, który pokryje szeroki zakres ogniskowych (od szerokiego kąta po długie tele) i pozwoli realizować szeroki wachlarz tematów od krajobrazu po zdjęcia dzikiej przyrody. Kolejnym krokiem może być jasna stałka, np. 40 mm f/2, która sprawdzi się zarówno w ulicznym reportażu, jak i portrecie.
Wygodny plecak

Na rynku nie brakuje dziś plecaków typu 50/50, które zapewniają bezpieczne i wygodne przenoszenie sprzętu, pozostawiając nadal wiele miejsca na rzeczy osobiste, dodatkowe akcesoria czy kurtkę przeciwdeszczową.
Filtry optyczne

Zaopatrz się w polaryzator, aby wzmocnić kontrast i likwidować odbicia, oraz filtr szary, by stosować długie czasy otwarcia migawki. Wkręcane filtry pomogą zaoszczędzić miejsce w torbie, ale kwadratowe gwarantują większą kontrolę nad efektami.
Pojemny powerbank

Zapas prądu to w podróży podstawa. Zaopatrz się więc w model o pojemności co najmniej 10 000 mAh, którym naładujesz nie tylko swój telefon, lecz także aparat. Na rynku są modele jeszcze pojemniejsze, ale będą też znacznie cięższe.
Kompaktowy statyw

Statyw podróżny może być naprawdę mały. Modele z odwracaną kolumną lub nogami składanymi w odwrotną stronę potrafią mierzyć w pozycji transportowej nie więcej niż butelka wody 1,5 l. Ważą przy tym często nawet mniej.

2. O czym pamiętać, szykując się na fotograficzną wyprawę

Ułóż plan podróży

Brak planu to planowanie porażki, więc miej pewność, że odrobiłeś pracę domową. Nie jest to najprzyjemniejsza część podróżowania, ale planowanie z wyprzedzeniem jest niezbędne, aby nie dać się zaskoczyć i przywieźć z podróży jak najlepsze zdjęcia.

 • Zaplanuj trasę. Rezerwując loty i przejazdy z dużym wyprzedzeniem, możesz z reguły zaoszczędzić sporo pieniędzy. Zapoznaj się z przewodnikami turystycznymi, aby znaleźć miejsca, które chcesz sfotografować, ułóż je w kolejności i trzymaj się harmonogramu.
 • Pamiętaj o wizach. Sprawdź, czy tam, gdzie się wybierasz, wymagana jest wiza. Wniosek można zazwyczaj złożyć online lub pocztą do odpowiedniej ambasady.
 • Weź pod uwagę porę roku. Loty poza sezonem turystycznym są często tańsze, ale miejsce może być przez to mniej atrakcyjne. Weź również pod uwagę pory deszczowe i suche podczas odwiedzania miejsc takich jak Azja i Australia.

Punkty obowiązkowe

Atrakcje turystyczne cieszą się tak dużym zainteresowaniem nie bez powodu – często są po prostu niesamowicie piękne. Świątynie i inne miejsca kultu zasługują na poświęcenie im czasu, ale trzeba zadbać o to, by ujęcia się wyróżniały.

 • Patrz inaczej. Słynne świątynie są oklepanym tematem. Poszukaj więc unikalnych kątów i kompozycji, użyj niestandardowego obiektywu, zejdź z aparatem nisko lub znajdź sposób na fotografowanie z góry.
 • Wysoki kontrast. Świątynie wyglądają najlepiej, gdy ożywia je światło. Wczesny poranek i późne popołudnie to najbardziej odpowiednie pory na fotografowanie, ponieważ niskie słońce tworzy przyjemne cienie, które pomagają wyeksponować szczegóły. Unikaj bezpośredniego słońca nad głową w południe.
 • Używaj statywu. Oczywiście, jeśli warunki na to pozwalają. Statyw pomoże w komponowaniu ujęć, wyeliminuje drgania aparatu, a także umożliwi korzystanie z długich czasów naświetlania, by „usunąć” turystów z kadru.

Fotografuj lokalną przyrodę

Portrety zwierząt urozmaicają podróżnicze portfolio. Gdy podczas podróży wybierzesz się na łono natury, natkniesz się na rodzimą dziką przyrodę. Jeśli masz długi zoom lub możliwość podejścia wystarczająco blisko, możesz zrobić wspaniałe portrety zwierząt.

 • Używaj obiektywu wygodnego w podróży. Jeżeli masz miejsce w plecaku, Twoim obiektywem do fotografowania dzikiej przyrody jest zoom, którego zakres kończy się na co najmniej 200 mm. Nie musi to być profesjonalny model o jasności f/2,8 – nieco ciemniejszy będzie lżejszy i znacznie tańszy.
 • Wypełnij kadr. Niektóre zwierzęta nie są płochliwe. W ich przypadku najlepiej jest pozostać nieruchomo i pozwolić im, aby podeszły tak blisko, jak chcą. Nowoczesne aparaty zapewniają mnóstwo pikseli, więc zawsze możesz zdjęcie trochę przyciąć, jeśli temat nie wypełnia kadru.
 • Skup się na oczach. Podobnie jak w przypadku każdego portretu, najważniejsze jest skupienie się na oku znajdującym się najbliżej aparatu. Postaraj się też zniżyć do wysokości modela, by portret był bardziej intymny, i otwórz maksymalnie przysłonę, a rozmyjesz tło.

Kolekcjonuj faktury

Zwracaj uwagę na wzory i szczegóły. Rozległe widoki mogą być niesamowite, ale nie trać z oczu szczegółów, które dobrze dopełnią historię.

 • Zapakuj obiektyw makro… Obiektyw makro o współczynniku odwzorowania 1:1, taki jak 90 mm lub 105 mm, jest idealny do fotografowania szczegółów z bliska, a także sprawdza się jako doskonały obiektyw portretowy i krótki teleobiektyw do dzikiej przyrody i owadów.
 • …lub model, który ostrzy z bliska. Jeżeli nie chcesz jeszcze inwestować w specjali-styczną optykę, wybierz model, który pozwoli Ci podejść bliżej. Nikkor Z 70–180 mm f/2,8 ustawia ostrość już od 27 cm przy minimalnej ogniskowej (70 mm) oraz 0,85 m przy ogniskowej 180 mm.
 • Mieszaj ekspozycje. Tekstury same w sobie będą często świetnymi zdjęciami, ale warto wykorzystać je również do kreatywnych eksperymentów. Aparaty Nikon pozwalają na tworzenie podwójnych ekspozycji już z poziomu aparatu. Możesz więc twórczo połączyć je z portretem lub krajobrazem.

3. Używaj mowy ciała i uprzejmych gestów, aby przełamać barierę językową i uzyskać zgodę na robienie zdjęć

Portretowanie w podróży napotkanych osób to zawsze ekscytujące doświadczenie. Bariera językowa jest mniejszą przeszkodą, niż mogłoby się wydawać. Z reguły ludzie są przyjaźni i gościnni względem podróżników, ale jeśli chcesz się poczuć bezpieczniej w kontakcie z nieznajomymi, możesz wybrać się na zdjęcia z przyjacielem. Aby przełamać lody, grzecznie się uśmiechnij i pokaż aparat, który jest już gotowy do zrobienia zdjęcia, co pozwoli uniknąć długich i niezręcznych przerw na gorączkowe konfigurowania ustawień.

Warto korzystać z nieco szerszej, ale jasnej stałki, by móc stworzyć zarówno ciasny, jak i bardziej środowiskowy portret w naturalnym otoczeniu. Ogniskowe z zakresu 35–50 mm sprawdzają się idealnie. Podchodząc do ludzi z lokalnej społeczności, okaż zainteresowanie. Kiedy fotografujesz kupców, porozmawiaj najpierw chwilę, możesz też kupić jakiś drobny przedmiot. To wprawi ich w dobry nastrój i z pewnością pomoże w uzyskaniu zgody na zdjęcie. Możesz pokazać też swoje zdjęcia w social mediach, by wiedzieli, że jesteś fotografem i nie masz złych intencji.

Twój sprzęt
Nikkor Z 40 mm f/2

Jednym z najtańszych i najbardziej uniwersalnych w podróży obiektywów jest klasyczna stałka o ogniskowej 40 mm. Jeśli używasz aparatu z matrycą APS-C (DX), ten krótki standard będzie odpowiednikiem 60 mm i pozwoli kadrować nawet ciaśniejsze portrety.

4. Uchwyć koloryt lokalnych świąt

Coroczne lokalne festiwale to często bardzo barwne wydarzenia, podczas których tysiące ludzi gromadzi się, aby świętować. Zanim wyruszysz w podróż, sprawdź, kiedy i gdzie się odbywają. Zaplanuj wyjazd pod ich kątem lub tak ułóż harmonogram miejsc, które planujesz odwiedzić, abyś był w odpowiednim miejscu i we właściwym czasie.

Lokalne święta pozwalają tworzyć niesamowite, pełne akcji ujęcia, więc nie warto ich przegapić. Zdjęcie powyżej powstało w Hanoi podczas Tet, obchodów Księżycowego Nowego Roku. O to, gdzie i kiedy najlepiej ustawić się ze swoim statywem, zawsze warto zapytać lokalnych mieszkańców. Przydatnych informacji mogą dostarczyć również dobre przewodniki turystyczne oraz profesjonalne blogi. Ustal, jak przebiega i co jest ważne w danym wydarzeniu, niezależnie od tego, czy jest to ślub, impreza uliczna, czy ceremonia religijna. Charakterystyczne momenty i szczegóły będą miały kluczowe znaczenie w odbiorze fotografii.

Festiwale mają zwykle szybkie tempo, więc pamiętaj o korzystaniu z ciągłego autofokusa, a nawet śledzenia twarzy lub oczu, robieniu szybkich zdjęć seryjnych, aby dać sobie większą szansę na uchwycenie odpowiedniego momentu. Włącz stabilizację obrazu, a następnie zwiększ czułość ISO, by uzyskać krótki czas otwarcia migawki w celu zamrożenia akcji (lub celowo fotografuj z dłuższym czasem otwarcia migawki dla podkreślenia ruchu).

Twój sprzęt
Idealna optyka

Na festiwalach dzieje się tak wiele, że możesz nie mieć czasu na zmianę obiektywu. Dlatego warto używać modeli zmiennoogniskowych, takich jak 28–75 mm czy 24–120 mm.

5. Wyjdź po zmroku i odkryj fotograficzny potencjał tętniącej życiem metropolii

Trudno przebić doznania towarzyszące odkrywaniu nowego miejsca i uwiecznianiu zgiełku wielkiego miasta. Wiele metropolii – sennych w ciągu dnia – ożywa po zmroku, kiedy otwierają się nocne targi, a restauracje wypełniają turystami. Dobrym pomysłem jest wyjście z drugą osobą, nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, lecz także dlatego, że może to być po prostu miło spędzony czas. Zwracaj uwagę na z pozoru zwykłe chwile czy zadumanych mieszkańców, wracających do domów po ciężkim dniu pracy.

Wyjdź na zdjęcia zaraz po deszczu. Mokre ulice tworzą efektowne odbicia i potęgują jeszcze feerię barw tworzoną przez światła miasta. Wypatruj przy tym przechodniów z parasolami, którzy dodatkowo wzbogacą kadr o element ludzki. Wykorzystaj odbicia oraz neony i światła miasta, aby dodać kontrast do scen ulicznych. Najnowsze aparaty oferują przydatną stabilizację matrycy i pozwalają rejestrować doskonałej jakości obraz nawet przy wysokich wartościach ISO. Sprawia to, że tworzenie nocnych zdjęć ulicznych jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Twój sprzęt
Nikkor Z 26 mm f/2.8

To wyjątkowo kompaktowy obiektyw typu „naleśnik”, który z niewielkim body Nikon Z stanowi wyjątkowo zgrany duet. Ogniskowa 26 mm pozwala rejestrować szersze plany i dynamiczne ujęcia z kontekstem, a jasność f/2,8 przyda się, gdy w otoczeniu światła jest już mniej.

7 pomysłów na kolejną miejską fotowyprawę

Duże miasta przyciągają fotografów nie bez powodu. Są pełne interesujących pejzaży, niesamowitej architektury i tętniących życiem ulic. Oto siedem pomysłów, które warto wypróbować, aby urozmaicić swoje zdjęcia.

1. Nocne światła. Wydłużenie czasu otwarcia migawki to świetny sposób na dodanie dramatycznego ruchu do scen miejskich. Poruszające się samochody, tramwaje i pociągi można zamienić w fantastyczne rozmycie. Z nowoczesnym aparatem, by fotografować takie sceny z ręki, wystarczająca może być stabilizacja, ale lepsze rezultaty zapewni statyw. Zacznij od czasu migawki rzędu 1/2 s.

2. Panoramuj. Panoramowanie polega na podążaniu za poruszającym się obiektem, takim jak ta autoriksza, w trakcie trwania ekspozycji, aby poruszający się obiekt był ostry, ale tło było wyraźnie rozmyte. Użyj trybu priorytetu migawki (S) i zacznij od około 1/50 s. Wykonaj zdjęcie testowe i w razie potrzeby dostosuj czas otwarcia migawki.

3. Widok z okna. Kiedy lecisz samolotem, zawsze warto zająć miejsce przy oknie. Widoki mogą być niesamowite. Wyczyść okno najlepiej, jak potrafisz, i owiń kurtką lub swetrem aparat, aby zmniejszyć odblaski w oknie od świateł na pokładzie. Zwiększ ISO i fotografuj z krótkim czasem otwarcia migawki.

4. Idź za liniami. Zwróć uwagę na linie prowadzące w scenerii miejskiej, takie jak ta ścieżka rowerowa i drogi powyżej, które przyciągają wzrok do serca miasta. Wykorzystaj linie pomocnicze zasady trójpodziału (3x3) dostępne w wizjerze lub na wyświetlaczu, by dokładnie wykadrować.

5. Zwiększ dynamikę. Obraz HDR (High Dynamic Range) pokazuje więcej szczegółów w ciemnych partiach obrazu. Użyj trybu HDR już w aparacie lub, jeśli chcesz zachować większą kontrolę nad efektem, wykonaj kilka ekspozycji (0 EV, -2EV i +2EV) i połącz je przy użyciu programu graficznego.

 

6. Szukaj luster. Ciekawym projektem jest poszukiwanie interesujących odbić. Użyj ogniskowych 200 mm lub 300 mm. Szukaj abstrakcyjnych szczegółów, bawiąc się światłem, cieniem i geometrycznymi wzorami.

7. Na ostro. Systemy stabilizacji obrazu są coraz lepsze, ale jeśli masz trudność z uzyskaniem ostrego zdjęcia z ręki, poszukaj elementów małej architektury, które pomogą Ci ustabilizować korpus. Przytknij aparat do latarni lub postaw go na murku i aktywuj 2-sekundowy samowyzwalacz.

6. Rób zdjęcia jak pocztówki

Perfekcyjne zdjęcia w folderze biura podróży lub na stronie internetowej mogą sprawić, że wybierzesz tę, a nie inną destynację na wyjazd. Ale jak uchwycić samemu takie krajobrazy i przywieźć równie dobre zdjęcia z podróży? Kluczem do sukcesu jest odpowiednie rozpoznanie. Zdobądź dobre przewodniki turystyczne, takie jak Lonely Planet, które mogą Ci dostarczyć więcej informacji, szczegółowych wskazówek i map, a także podpowiedzieć, gdzie znaleźć mniej znane miejsca, nieodwiedzane masowo przez turystów.

Oprócz znalezienia konkretnych lokalizacji musisz też skupić się na technicznych aspektach fotografowania. Warto przyłożyć się do kompozycji, szukać ciekawych kątów lub sposobów kadrowania i wykazać się kreatywnością. Przeglądaj zdjęcia w mediach społecznościowych, dzięki czemu łatwiej będzie Ci wyjść poza utarte schematy.

Twój sprzęt
Nikkor Z 400 mm f/4.5 VR S

Użyj długiej ogniskowej, by wykorzystać efekt kompresji perspektywy, który sprawia, że odległe plany zdają się być znacznie bliżej siebie. Zastosowanie obiektywu 400 mm pozwoliło zamknąć w ciasnym kadrze łodzie, wzgórza i wielką ognistą kulę zachodzącego słońca.

Nie spóźnij się

Zapamiętaj motto „lepiej być godzinę wcześniej niż minutę za późno”. Ta zasada nieraz sprawdzi się podczas odwiedzania popularnych miejsc w trakcie podróży. Przykładem może być świątyni Angkor Wat w Kambodży o wschodzie słońca. Każdego dnia miejsce to jest oblegane przez fotografów z całego świata, którzy próbują uchwycić kultowe lustrzane odbicie w stawie przed świątynią. Warto odwiedzić świątynię w ciągu dnia dzień wcześniej i na spokojnie przyjrzeć się krajobrazowi, by dokładnie określić, gdzie najlepiej ustawić rano statyw. Umów się z lokalnym kierowcą, aby odebrał Cię następnego ranka, dzięki czemu dotrzesz na miejsce z dużym wyprzedzeniem, by zająć dobre miejsce na długo przed pojawieniem się hord turystów.

Spróbuj dynamicznych rozmyć

Jeśli podróżujesz samochodem, pociągiem lub autobusem, na pewno będziesz mijać ciekawe miejsca, ale nie zawsze będziesz mieć możliwość zatrzymania się. Nadal jednak możesz robić dobre zdjęcia krajobrazów, patrząc przez okno. Jeśli użyjesz nieco dłuższego czasu otwarcia migawki, pierwszy plan stanie się rozmyty, podczas gdy tło – takie jak góry na tym zdjęciu – pozostanie idealnie ostre. Jest to technika warta wypróbowania!

Panorama

Zdjęcie panoramiczne, idealne do pokazania rozległej sceny, nie musi być długie i wąskie. Ten obraz wulkanu Taal na Filipinach to w rzeczywistości czteroczęściowa panorama wykonana obiektywem 20 mm – nawet tak szeroki kąt nie był wystarczający, aby zmieścić całą scenę. Kluczem jest upewnienie się, że ujęcia pokrywają się w co najmniej 30%, a także zablokowanie ostrości i ustawień ekspozycji, aby były spójne.

Naturalne ramki

Poszukaj naturalnego obramowania głównego tematu. Mogą to być gałęzie, które domkną górną część kadru, jednak nie ograniczaj się tylko do drzew. Kadruj miejskie krajobrazy z wykorzystaniem balustrad lub latarni, a nadmorskie ujęcia – z wewnątrz jaskini lub z wykorzystaniem klifów i kamieni. Jeśli jesteś na kempingu, możesz użyć wejścia do namiotu, aby podkreślić outdoorowy klimat.

Partnerem publikacji jest firma Nikon. Artykuł pochodzi z najnowszego wydania magazynu Digital Camera Polska (DCP 2/2023)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak dobrać kabel HDMI do filmowania i streamingu?
Jak wybrać kabel HDMI, żeby nie mieć problemów na planie i uzyskać optymalną jakość? W tym poradniku przyglądamy się odpowiednim kablom do filmowania na przykładzie oferty marki...
17
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Jak zrobić oryginalne zdjęcie na walentynki? Zapytaliśmy ChatGPT
Nadal myślisz, że najlepszym pomysłem na walentynkowe zdjęcie jest serce narysowane na zaparowanej szybie? Zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sztuczna inteligencja.
4
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Oświetlenie filmowe w fotografii portretowej - GlareOne LED 300 BiColor D w praktyce
Filmowo-fotograficzny świat nie mógłby istnieć bez światła. W tym artykule fotograf Piotr Werner na przykładzie lamp GlareOne 300 BiColor D pokazuje trzy filmowe ustawienia...
16