Temat miesiąca

Fotografia portretowa

Ogniskowa a perspektywa. Zobacz, jak dobór obiektywu wpływa na wygląd zdjęcia

18
Maciej Luśtyk
25 Marzec 2018
Artykuł na: minutę

O tym, że poszczególne ogniskowe różnie wpływają na perspektywę i odwzorowanie obiektów na zdjęciach wie większość doświadczonych fotografów. Poznanie tego zagadnienia jest jednak wyjątkowo istotne dla początkujących, którzy próbują swoich sił w portrecie.

Jaki obiektyw najlepiej sprawdzi się w fotografii portretowej? Ilu fotografów, tyle opinii. Większość portrecistów wybiera jednak szkła o ogniskowych mieszczących się w zakresie 70-135 mm. Powód jest prosty - w tym zakresie nie uświadczymy przesadnych zniekształceń, jakie obserwujemy w przypadku fotografowania szkłami szerokokątnymi, ani charakterystycznej dla teleobiektywów kompresji perspektywy, która sprawia, że fotografowana osoba wydaje się o dobrych kilka kilogramów cięższa, niż jest w rzeczywistości.

Jak jednak wygląda to w praktyce? Aby pomóc Wam w wyborze właściwego obiektywu do określonych celów, przygotowaliśmy zestawienia, na których możecie zobaczyć te same kadry wykonane przy użyciu 8 różnych ogniskowych - od szerokiego kąta, aż po tele.

Obiektywy, z których korzystaliśmy:

 

Nie oznacza to jednak, że w przypadku fotografii portretowej powinniśmy zupełnie wykluczyć dłuższe ogniskowe. Mogą sprawdzić się one bardzo dobrze jeśli będziemy chcieli zawrzeć w kadrze nieco więcej informacji - na przykład całą sylwetkę wraz z otoczeniem.

W tym wypadku ogniskowa będzie miała wpływ głównie na relację między fotografowanym obiektem, a drugim planem, choć tu także dostrzeżemy zniekształcenia proporcji sylwetki. W rzeczywistości wszystko zależy bowiem od odległości w jakiej znajdujemy się od fotografowanej osoby - konkretne ogniskowe tylko ją wymuszają (z szerokim kątem musimy podejść bliżej, teleobiektywem zaś będziemy fotografować z daleka). Używając obiektywów szerokokątnych będziemy więc w stanie zawrzeć w kadrze najwięcej kontekstu, natomiast teleobiektywami uchwycimy zaledwie wycinek tła. W przypadku jasnych obiektywów pozwoli to jednak lepiej odseparować obydwa plany.

 

 

Dobór odpowiedniego obiektywu będzie więc zależeć od założeń sesji. W przypadku ciasnych portretów sprawdzą się szkła średniego zasięgu, w portrecie środowiskowym, gdzie oprócz modela staramy się uchwycić także jego otoczenia wybór padnie prawdopodobnie na szkła szerokokątne. Długie ogniskowe sprawdza się natomiast wszędzie tam, gdzie zależy nam na odseparowaniu pierwszego i drugiego planu.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)