Fujifilm Fujinon XF 23 mm f/1.4 R LM WR - opinia Michała Murawskiego

Autor: Redakcja Fotopolis

10 Czerwiec 2022
Artykuł na: 4-5 minut

W kwietniu wystartowaliśmy z konkursem, w ramach którego użytkownicy mogli przetestowany jeden z trzech jasnych obiektywów systemu Fujifilm X. Oto opinia o obiektywie XF 23 mm f/1.4 R LM WR, który Michał Murawski miał okazję sprawdzić w warunkach fotografii koncertowej.

Będąc użytkownikiem obiektywu Fujinon XF 23 mm f/2 R WR, który w połączeniu z korpusem Fujifilm X-S10 odgrywa u mnie rolę poręcznego zestawu backstage’owo-snaphotowego do fotografii koncertowej i ulicznej, chciałem sprawdzić w jakim stopniu, nowa jaśniejsza wersja (Fujinon XF 23 mm f/1.4 R LM WR) może poprawić jakość i i ułatwić pracę w trudnych warunkach oświetleniowych. Na ile pozwoli zejść z wysokich czułości przy zachowaniu odpowiedniej ostrości zdjęć.

Moim głównym środowiskiem pracy są koncerty i festiwale - zarówno przed jak i za sceną - oraz studia nagraniowe. Światło jest tu zazwyczaj nieprzewidywalne, często nieprzyjazne (czerwienie, magenta) lub też po prostu go brak. Obiektyw miałem okazję testować w naturalnych warunkach w trakcie prób przed koncertami stadionowymi Dawida Podsiadło i w trakcie koncertu Voo Voo. W obydwu przypadkach wyzwaniem było światło: oszczędne, nieprzyjemne górne światło hali prób, kontrowe światło koncertowe i zadymienie sceny czy też brak światła za kulisami.

1/180 s, f/2.8, ISO 1600

Przy pierwszych zdjęciach zaskoczyła mnie na plus praca autofokusu. Względem posiadanego modelu 23 mm f/2, subiektywnie oceniam ją jako płynniejszą i celniejszą, szczególnie w ekstremalnych warunkach. W takich warunkach obserwuję też większą skuteczność ostrzenia na oczy,  szczególnie po aktualizacji firmware’u w X-S10.

1/40 s, f/1.4, ISO 3200

1/100 s, f/1.8, ISO 1600

Duży pierścień zmiany ostrości ułatwia ręczne doostrzenie, choć przyznam, że zdarzało mi się przez to czasem przypadkowo nieumyślnie przestawić ostrość. Całkiem nieźle autofokus radził sobie również w trybie śledzenia szybko przemieszczającego się po scenie artysty. Pierścień przysłony działa z kolei z odpowiednio wyczuwalnym klikiem, a wbudowana blokada zapobiega przypadkowemu przełączeniu na tryb auto.

Krótka minimalna odległość ostrzenia pozwala na z kolei na wykonanie całkiem przyjemnych zbliżeń na detale instrumentów. Bokeh rysowany przez obiektyw, subiektywnie odbieram jako bardzo przyjemny, dość naturalny. Winietowanie, które akurat w moim przypadku nie odrywa dużej roli, jest dość wyczuwalne przy wyłączonej korekcji obiektywu, ale całkiem dobrze korygowane po jej włączeniu. Podobnie jest z dystorsją - jest łatwo korygowana przez algorytmy i podobnie mało istotna.

1/100 s, f/1.8, ISO 1250

1/100 s, f/1.6, ISO 640

Jakość wykonania (stosunek metalu do plastiku) oceniam jako typową dla obiektywów seri XF, czyli bardzo dobrą. Uszczelnienia w połączeniu z uszczelnionym body aparatu spokojnie pozwoliłyby na używanie go w trakcie typowego polskiego festiwalu, czyli w ulewie.

Podsumowanie

Podsumowując, ogólna praca z obiektywem Fujinon XF 23 mm f/1.4 R LM WR  jest zdecydowanie przyjemniejsza (zwłaszcza w trudnych warunkach oświetleniowych) niż w przypadku jego mniejszego brata. Oczywiście poświęcamy tutaj poręczność, lekkość i dyskrecję wersji ze światłem f/2, jednak jeśli ktoś nie szuka obiektywu do streetphoto czy na imprezy, nie będzie to sporym problem. Nie bez znaczenia jest jednak cena - nowy XF 23 mm f/1.4 jest blisko dwukrotnie droższy od kompaktowego modelu Fujinon XF 23 mm f/2 R WR.

Plus image
plusy:
  • bardzo ostry
  • celny i szybki autofokus
  • przyjemne bokeh
Minus image
minusy:
  • cena
  • mało dyskretny rozmiar
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Fujifilm Fujinon 33 mm f/1.4 R LM WR - opinia Jakuba Wańczyka
Fujifilm Fujinon 33 mm f/1.4 R LM WR - opinia Jakuba Wańczyka
Fujinon 33 mm f/1.4 R LM WR to druga generacja ekwiwalentu jasnej 50-tki w systemie X. W różnorodnych sytuacjach, w ramach naszego konkursu przetestował go Jakub...
16
Fujifilm Fujinon XF 18 mm f/1.4 R LM WR - opinia Ewy Laskowskiej
Fujifilm Fujinon XF 18 mm f/1.4 R LM WR - opinia Ewy Laskowskiej
W kwietniu wystartowaliśmy z konkursem, w ramach którego użytkownicy mogli przetestowany jeden z trzech jasnych obiektywów systemu Fujifilm X. Oto...
24
Co potrafi Oppo Find X5 Pro? Sprawdziliśmy aparat nowego flagowca
Co potrafi Oppo Find X5 Pro? Sprawdziliśmy aparat nowego flagowca
Oppo Find X5 Pro to pierwszy topowy model chińskiego producenta, który zagościł na polskim rynku. Wyposażony w specjalny układ przetwarzania obrazu i skalibrowany...
19
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)