'Sesje prywatne' na Zalamo pomogą Ci zapanować nad zleceniami

Autor: Maciej Luśtyk

27 Październik 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Sesje są nieodłącznym elementem pracy fotografa. W ostatnich latach rośnie popularność sesji rodzinnych, dziecięcych, a także ciążowych. Praca z klientem nie zawsze jest łatwa. Zwlekanie z wyborem, marudzenie o gratisy, prośby o przesłanie nieobrobionych zdjęć i pomyłki przy wyszukiwaniu plików potrafią znacznie utrudnić pracę. Rozwiązanie dla tych problemów oferuje serwis Zalamo.

Zalamo to platforma oferująca kompleksowe narzędzia wspomagające pracę fotografów na etapach organizacji zleceń i pracy z klientem. Wychodząc naprzeciw opisanym wyżej trudnościom, serwis udostępnia także rozwiązania służące zarządzaniu właśnie takimi zleceniami.

W przypadku sesji rodzinnej najwygodniej użyć opcji “Sesja prywatna”, w ramach której otrzymamy funkcje:

 • udostępniania zdjęć
 • przekazywania plików
 • wygodnego systemu prezentacji/wyboru zdjęć
 • sprzedawania plików cyfrowych
 • sprzedawania odbitek
 • sprzedawania akcesoriów
 • inteligentnego eksportu
 • kontroli nad poszczególnymi etapami zlecenia

Chcąc mieć całą sesję w jednym miejscu, dobrze mieć przygotowaną do tego aplikację. W panelu fotografa, będąc na w trybie sesyjnym należy kliknąć “Dodaj sesję”, a potem wybrać czy ma zostać stworzona dla nowego, czy już istniejącego klienta. Uzupełnienie danych ułatwi kontakt na kolejnych etapach współpracy. Później, gdy klient wróci na kolejną sesję, wszystko będziemy mieli już gotowe.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Ustawienia

Kluczem do dobrej organizacji pracy jest odpowiednie dobranie ustawień tak, by jak najlepiej odpowiadały one potrzebom fotografa i zlecenia. Właściwa konfiguracja ułatwi nam też zarabianie. Dlatego też dodawanie sesji, po wyborze klienta, zaczyna się od ustalenia ustawień. Dzięki nim funkcje serwisu można dostosować do własnych potrzeb. Na początku opcje podstawowe:

 • nazwa
 • walutę w jakiej będzie rozliczana sesja
 • język
 • opcje płatności za sesję

Jeśli mamy do czynienia z kolejnym już klientem, możemy też skorzystać ze schematów sesji, czyli zapamiętanych wcześniej ustawień dla danego typu sesji i od razu przejść do wgrywania zdjęć.

Druga część panelu ustawień dotyczy sprzedaży. W końcu każdy fotograf chce na sesji zarobić. Dzięki serwisowi można niezależnie od siebie sprzedawać:

 • pliki cyfrowe
 • odbitki
 • oferowane przez siebie akcesoria i produkty

Dzięki możliwości ustawienia ilości zdjęć dla danego pakietu i cen dla zdjęć wybranych dodatkowo, fotograf otrzymuje prosty i przejrzysty system zarabiania. Klient, wybierając zdjęcia od razu zobaczy co i ile będzie go kosztować. W ten sposób świadomie i w prosty sposób dokona zakupów.

Kolejnym krokiem jest decyzja w kwestii pozostałych ustawień, takich jak:

 • ustawienia schematu pracy, czyli własnych “kroków milowych” obowiązujących w danym typie zlecenia
 • pozwolenie na komentowanie zdjęć
 • pozwolenie klientom na udostępnianie treści na Facebooku
 • pokazywanie sesji na stronie fotografa
 • wygląd znaku wodnego

Elastyczne opcje pozwalają na dostosowanie sesji do własnych zwyczajów, stylu pracy i zapewniają bezpieczeństwo naszym fotografiom. Warto wymienić chociażby możliwość zabezpieczenia zdjęć przed kopiowaniem zdjęcia, lub automatycznego podpisywania naszym nazwiskiem zdjęć udostępnianych na Facebooku.

Ostatnim krokiem regulacji ustawień jest dodanie wiadomości, która trafia do klienta w pierwszym mailu, razem informacjami dostępowymi do zdjęć. Sesja została dodana. Teraz czas na zdjęcia. Co ważne, do edycji ustawień można wrócić w dowolnym momencie zlecenia, również po załadowaniu zdjęć i wysłaniu sesji do Klienta.

Możliwości

Sesje prywatne to przede wszystkim wygodny sposób na udostępnienie zdjęć klientowi i dokonanie przez niego wyboru. Można wgrać zdjęcia przed, lub po retuszu. Możliwe jest też sugerowanie wyboru lub samodzielne wybranie części plików. Decydować możemy zarówno o pojedynczych zdjęciach, jak i o grupach zdjęć.

Potem wystarczy tylko wysłać sesję, by klient mógł dokonać wyboru. To ułatwienie zarówno dla fotografa, jak i klienta, który nie musi nic pobierać, ani szukać. Na podany adres mailowy dostaje po prostu wiadomość z linkiem, którego kliknięcie przenosi go do galerii online.

Klienci, siedząc wygodnie w domu mogą zobaczyć efekty sesji i zdecydować, które zdjęcia kupią. Pakiet był umówiony na 10 zdjęć? Widząc więcej zdjęć, klient zazwyczaj wybiera także kilka ponadprogramowych sztuk i płaci za każde dodatkowe zdjęcie tyle, ile ustali fotograf. Program automatycznie podlicza zamówienie klienta.

Tych wyborów, w przypadku pojedynczej sesji może być nieskończenie wiele. Klient chce część z wybranych zdjęć mieć w BW? To nie problem! Wystarczy użyć zakładki “Dodatkowe selekcje”, importować zdjęcia, a następnie wysłać je do klienta, by ten mógł dokonać wyboru, które ze zdjęć mają zostać obrobione w czerni i bieli.

Często fotografowie słyszą tez pytania o oddawanie nieobrobionego materiału. Utworzenie selekcji i danie klientowi możliwości kupienia konkretnych plików przed obróbką pomaga obu stronom zlecenia być zadowolonym z rozwiązania. Klient dostaje więcej zdjęć, a fotograf więcej zarabia - na zdjęciach, które i tak już ma zrobione.

Poza plikami cyfrowymi, klient może kupić także odbitki, które stają się ozdobą salonów, lub też zostają sprezentowane rodzinie. Zamówione odbitki można przesłać bezpośrednio do jednego z laboratoriów współpracujących z Zalamo. Są to między innymi:

 • Albumy Bodzioch
 • Crystal Albums
 • Cyfrowa Ciemnia
 • DGlab
 • DigitalAlbum
 • Diprint
 • LAB HD
 • Najlepszefoto.pl

Czas jest cenny nie tylko dla klienta, ale także dla fotografa. Jedną z ciekawszych funkcji Zalamo jest szybki i inteligentny eksport. Wyselekcjonowanie plików, czy to do dalszych działań ze zdjęciami czy też do obróbki w Windowsie, Bridge, lub Lightroomie odbywa się za pomocą pojedynczych kliknięć. Ten rodzaj eksportu pozwala na wybranie na przykład wyłącznie plików RAW, gdyż wyszukiwarka sortuje pliki według nazwy, a nie rodzaju, czy rozmiaru pliku. Koniec z wyszukiwaniem numerków i nazw podanych w mailu od Klienta! A zwłaszcza ze zdarzającymi się przy tym pomyłkami.

Klient może też kupić akcesoria, jakie w swojej ofercie posiada fotograf, takie jak ramki, kalendarze i inne produkty powiązane z fotografią. Coś w sam raz przed zbliżającymi się świętami. Co ucieszy kochających Dziadków bardziej od kalendarza ze zdjęciami wnuków? Wystarczy uzupełnić zakładkę “akcesoria” z głównego menu serwisu. Opis produktu można uzupełnić o zdjęcia, dodatkowe informacje i cenę. Tak, by były jak najbardziej atrakcyjne dla klientów.

Duże możliwości manewru przy stosowanych opcjach sprawiają, że Zalamo to narzędzie, z którego warto skorzystać. Zwłaszcza, że rejestracja nie wiąże się z żadnymi kosztami, a czujne wsparcie techniczne pomaga zarówno w przypadku pytań ze strony fotografa, jak i klienta.

Materiał powstał we współpracy z firmą Zalamo

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
„Palermo shooting”. Po złoto Sycylii z Nikonem Z 8
„Palermo shooting”. Po złoto Sycylii z Nikonem Z 8
Nikon Z 8 to reporterska bestia. To możliwości topowego modelu Z 9 zamknięte w mniejszym i poręczniejszym body. Czy to również najlepszy aparat dla wymagającego podróżnika? By się o tym...
46
Asus Zenbook Pro 14 OLED w pracy współczesnego twórcy – opinia Dawida Markoffa
Asus Zenbook Pro 14 OLED w pracy współczesnego twórcy – opinia Dawida Markoffa
Nowy Zenbook to wydajny laptop z 14-calowym ekranem OLED, zaprojektowany z myślą o szybkiej i wygodnej edycji. Jak spisuje się w codziennej zawodowej pracy? Sprawdził to dla nas fotograf...
18
W las się obrócisz. „Eternal U” Huberta Humki, czyli opowieść o dobrej śmierci [RECENZJA]
W las się obrócisz. „Eternal U” Huberta Humki, czyli opowieść o dobrej śmierci [RECENZJA]
Przez trzy tygodnie odwiedzał lasy, w których pod korzeniami śpią zmarli; w każdym miejscu spędzał przynajmniej jeden pełny dzień. Czy „Eternal U” to najbardziej niezwykła książka fotograficzna,...
59
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)