'Sesje prywatne' na Zalamo pomogą Ci zapanować nad zleceniami

Autor: Maciej Luśtyk

27 Październik 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Sesje są nieodłącznym elementem pracy fotografa. W ostatnich latach rośnie popularność sesji rodzinnych, dziecięcych, a także ciążowych. Praca z klientem nie zawsze jest łatwa. Zwlekanie z wyborem, marudzenie o gratisy, prośby o przesłanie nieobrobionych zdjęć i pomyłki przy wyszukiwaniu plików potrafią znacznie utrudnić pracę. Rozwiązanie dla tych problemów oferuje serwis Zalamo.

Zalamo to platforma oferująca kompleksowe narzędzia wspomagające pracę fotografów na etapach organizacji zleceń i pracy z klientem. Wychodząc naprzeciw opisanym wyżej trudnościom, serwis udostępnia także rozwiązania służące zarządzaniu właśnie takimi zleceniami.

W przypadku sesji rodzinnej najwygodniej użyć opcji “Sesja prywatna”, w ramach której otrzymamy funkcje:

 • udostępniania zdjęć
 • przekazywania plików
 • wygodnego systemu prezentacji/wyboru zdjęć
 • sprzedawania plików cyfrowych
 • sprzedawania odbitek
 • sprzedawania akcesoriów
 • inteligentnego eksportu
 • kontroli nad poszczególnymi etapami zlecenia

Chcąc mieć całą sesję w jednym miejscu, dobrze mieć przygotowaną do tego aplikację. W panelu fotografa, będąc na w trybie sesyjnym należy kliknąć “Dodaj sesję”, a potem wybrać czy ma zostać stworzona dla nowego, czy już istniejącego klienta. Uzupełnienie danych ułatwi kontakt na kolejnych etapach współpracy. Później, gdy klient wróci na kolejną sesję, wszystko będziemy mieli już gotowe.

Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Ustawienia

Kluczem do dobrej organizacji pracy jest odpowiednie dobranie ustawień tak, by jak najlepiej odpowiadały one potrzebom fotografa i zlecenia. Właściwa konfiguracja ułatwi nam też zarabianie. Dlatego też dodawanie sesji, po wyborze klienta, zaczyna się od ustalenia ustawień. Dzięki nim funkcje serwisu można dostosować do własnych potrzeb. Na początku opcje podstawowe:

 • nazwa
 • walutę w jakiej będzie rozliczana sesja
 • język
 • opcje płatności za sesję

Jeśli mamy do czynienia z kolejnym już klientem, możemy też skorzystać ze schematów sesji, czyli zapamiętanych wcześniej ustawień dla danego typu sesji i od razu przejść do wgrywania zdjęć.

Druga część panelu ustawień dotyczy sprzedaży. W końcu każdy fotograf chce na sesji zarobić. Dzięki serwisowi można niezależnie od siebie sprzedawać:

 • pliki cyfrowe
 • odbitki
 • oferowane przez siebie akcesoria i produkty

Dzięki możliwości ustawienia ilości zdjęć dla danego pakietu i cen dla zdjęć wybranych dodatkowo, fotograf otrzymuje prosty i przejrzysty system zarabiania. Klient, wybierając zdjęcia od razu zobaczy co i ile będzie go kosztować. W ten sposób świadomie i w prosty sposób dokona zakupów.

Kolejnym krokiem jest decyzja w kwestii pozostałych ustawień, takich jak:

 • ustawienia schematu pracy, czyli własnych “kroków milowych” obowiązujących w danym typie zlecenia
 • pozwolenie na komentowanie zdjęć
 • pozwolenie klientom na udostępnianie treści na Facebooku
 • pokazywanie sesji na stronie fotografa
 • wygląd znaku wodnego

Elastyczne opcje pozwalają na dostosowanie sesji do własnych zwyczajów, stylu pracy i zapewniają bezpieczeństwo naszym fotografiom. Warto wymienić chociażby możliwość zabezpieczenia zdjęć przed kopiowaniem zdjęcia, lub automatycznego podpisywania naszym nazwiskiem zdjęć udostępnianych na Facebooku.

Ostatnim krokiem regulacji ustawień jest dodanie wiadomości, która trafia do klienta w pierwszym mailu, razem informacjami dostępowymi do zdjęć. Sesja została dodana. Teraz czas na zdjęcia. Co ważne, do edycji ustawień można wrócić w dowolnym momencie zlecenia, również po załadowaniu zdjęć i wysłaniu sesji do Klienta.

Możliwości

Sesje prywatne to przede wszystkim wygodny sposób na udostępnienie zdjęć klientowi i dokonanie przez niego wyboru. Można wgrać zdjęcia przed, lub po retuszu. Możliwe jest też sugerowanie wyboru lub samodzielne wybranie części plików. Decydować możemy zarówno o pojedynczych zdjęciach, jak i o grupach zdjęć.

Potem wystarczy tylko wysłać sesję, by klient mógł dokonać wyboru. To ułatwienie zarówno dla fotografa, jak i klienta, który nie musi nic pobierać, ani szukać. Na podany adres mailowy dostaje po prostu wiadomość z linkiem, którego kliknięcie przenosi go do galerii online.

Klienci, siedząc wygodnie w domu mogą zobaczyć efekty sesji i zdecydować, które zdjęcia kupią. Pakiet był umówiony na 10 zdjęć? Widząc więcej zdjęć, klient zazwyczaj wybiera także kilka ponadprogramowych sztuk i płaci za każde dodatkowe zdjęcie tyle, ile ustali fotograf. Program automatycznie podlicza zamówienie klienta.

Tych wyborów, w przypadku pojedynczej sesji może być nieskończenie wiele. Klient chce część z wybranych zdjęć mieć w BW? To nie problem! Wystarczy użyć zakładki “Dodatkowe selekcje”, importować zdjęcia, a następnie wysłać je do klienta, by ten mógł dokonać wyboru, które ze zdjęć mają zostać obrobione w czerni i bieli.

Często fotografowie słyszą tez pytania o oddawanie nieobrobionego materiału. Utworzenie selekcji i danie klientowi możliwości kupienia konkretnych plików przed obróbką pomaga obu stronom zlecenia być zadowolonym z rozwiązania. Klient dostaje więcej zdjęć, a fotograf więcej zarabia - na zdjęciach, które i tak już ma zrobione.

Poza plikami cyfrowymi, klient może kupić także odbitki, które stają się ozdobą salonów, lub też zostają sprezentowane rodzinie. Zamówione odbitki można przesłać bezpośrednio do jednego z laboratoriów współpracujących z Zalamo. Są to między innymi:

 • Albumy Bodzioch
 • Crystal Albums
 • Cyfrowa Ciemnia
 • DGlab
 • DigitalAlbum
 • Diprint
 • LAB HD
 • Najlepszefoto.pl

Czas jest cenny nie tylko dla klienta, ale także dla fotografa. Jedną z ciekawszych funkcji Zalamo jest szybki i inteligentny eksport. Wyselekcjonowanie plików, czy to do dalszych działań ze zdjęciami czy też do obróbki w Windowsie, Bridge, lub Lightroomie odbywa się za pomocą pojedynczych kliknięć. Ten rodzaj eksportu pozwala na wybranie na przykład wyłącznie plików RAW, gdyż wyszukiwarka sortuje pliki według nazwy, a nie rodzaju, czy rozmiaru pliku. Koniec z wyszukiwaniem numerków i nazw podanych w mailu od Klienta! A zwłaszcza ze zdarzającymi się przy tym pomyłkami.

Klient może też kupić akcesoria, jakie w swojej ofercie posiada fotograf, takie jak ramki, kalendarze i inne produkty powiązane z fotografią. Coś w sam raz przed zbliżającymi się świętami. Co ucieszy kochających Dziadków bardziej od kalendarza ze zdjęciami wnuków? Wystarczy uzupełnić zakładkę “akcesoria” z głównego menu serwisu. Opis produktu można uzupełnić o zdjęcia, dodatkowe informacje i cenę. Tak, by były jak najbardziej atrakcyjne dla klientów.

Duże możliwości manewru przy stosowanych opcjach sprawiają, że Zalamo to narzędzie, z którego warto skorzystać. Zwłaszcza, że rejestracja nie wiąże się z żadnymi kosztami, a czujne wsparcie techniczne pomaga zarówno w przypadku pytań ze strony fotografa, jak i klienta.

Materiał powstał we współpracy z firmą Zalamo

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Reno12 Pro 5G – co potrafi pierwszy „OPPO AI Phone”?
Reno12 Pro 5G – co potrafi pierwszy „OPPO AI Phone”?
OPPO Reno to linia modeli stylowych i niedrogich, ale technicznie zaawansowanych. To seria, która jako pierwsza otrzymuje nowe rozwiązania debiutujące we flagowcach, a mocną stroną jest zawsze...
5
Podróż z Fujifilm GFX to droga w jedną stronę. Subiektywny test praktyczny
Podróż z Fujifilm GFX to droga w jedną stronę. Subiektywny test praktyczny
GFX to nie była miłość od pierwszego wrażenia. To relacja, której dałem drugą szansę. Wygląda na to że zarówno ja, jako fotograf, i GFX jako system, musieliśmy do tego nieco dojrzeć.
23
Martin Parr: Fashion Faux Parr - szpieg w krainie próżności [RECENZJA]
Martin Parr: Fashion Faux Parr - szpieg w krainie próżności [RECENZJA]
Niektóre zdjęcia przedstawiają profesjonalne modelki. Inne to przypadkowe postacie, wyłowione w ulicznym castingu. Czasem trudno odróżnić jedne od drugich... W pierwszej „modowej” książce Parra...
23
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)