'Sesje prywatne' na Zalamo pomogą Ci zapanować nad zleceniami

'Sesje prywatne' na Zalamo pomogą Ci zapanować nad zleceniami
Sesje są nieodłącznym elementem pracy fotografa. W ostatnich latach rośnie popularność sesji rodzinnych, dziecięcych, a także ciążowych. Praca z klientem nie zawsze jest łatwa. Zwlekanie z wyborem, marudzenie o gratisy, prośby o przesłanie nieobrobionych zdjęć i pomyłki przy wyszukiwaniu plików potrafią znacznie utrudnić pracę. Rozwiązanie dla tych problemów oferuje serwis Zalamo.
Zalamo to platforma oferująca kompleksowe narzędzia wspomagające pracę fotografów na etapach organizacji zleceń i pracy z klientem. Wychodząc naprzeciw opisanym wyżej trudnościom, serwis udostępnia także rozwiązania służące zarządzaniu właśnie takimi zleceniami.

W przypadku sesji rodzinnej najwygodniej użyć opcji “Sesja prywatna”, w ramach której otrzymamy funkcje:

 • udostępniania zdjęć
 • przekazywania plików
 • wygodnego systemu prezentacji/wyboru zdjęć
 • sprzedawania plików cyfrowych
 • sprzedawania odbitek
 • sprzedawania akcesoriów
 • inteligentnego eksportu
 • kontroli nad poszczególnymi etapami zlecenia


Chcąc mieć całą sesję w jednym miejscu, dobrze mieć przygotowaną do tego aplikację. W panelu fotografa, będąc na w trybie sesyjnym należy kliknąć “Dodaj sesję”, a potem wybrać czy ma zostać stworzona dla nowego, czy już istniejącego klienta. Uzupełnienie danych ułatwi kontakt na kolejnych etapach współpracy. Później, gdy klient wróci na kolejną sesję, wszystko będziemy mieli już gotowe.
Zobacz wszystkie zdjęcia (2)

Ustawienia


Kluczem do dobrej organizacji pracy jest odpowiednie dobranie ustawień tak, by jak najlepiej odpowiadały one potrzebom fotografa i zlecenia. Właściwa konfiguracja ułatwi nam też zarabianie. Dlatego też dodawanie sesji, po wyborze klienta, zaczyna się od ustalenia ustawień. Dzięki nim funkcje serwisu można dostosować do własnych potrzeb. Na początku opcje podstawowe:

 • nazwa
 • walutę w jakiej będzie rozliczana sesja
 • język
 • opcje płatności za sesję

Jeśli mamy do czynienia z kolejnym już klientem, możemy też skorzystać ze schematów sesji, czyli zapamiętanych wcześniej ustawień dla danego typu sesji i od razu przejść do wgrywania zdjęć.
Panel ustawień sesji
Druga część panelu ustawień dotyczy sprzedaży. W końcu każdy fotograf chce na sesji zarobić. Dzięki serwisowi można niezależnie od siebie sprzedawać:

 • pliki cyfrowe
 • odbitki
 • oferowane przez siebie akcesoria i produkty

Dzięki możliwości ustawienia ilości zdjęć dla danego pakietu i cen dla zdjęć wybranych dodatkowo, fotograf otrzymuje prosty i przejrzysty system zarabiania. Klient, wybierając zdjęcia od razu zobaczy co i ile będzie go kosztować. W ten sposób świadomie i w prosty sposób dokona zakupów.
Panel ustawień sesji
Kolejnym krokiem jest decyzja w kwestii pozostałych ustawień, takich jak:

 • ustawienia schematu pracy, czyli własnych “kroków milowych” obowiązujących w danym typie zlecenia
 • pozwolenie na komentowanie zdjęć
 • pozwolenie klientom na udostępnianie treści na Facebooku
 • pokazywanie sesji na stronie fotografa
 • wygląd znaku wodnego

Elastyczne opcje pozwalają na dostosowanie sesji do własnych zwyczajów, stylu pracy i zapewniają bezpieczeństwo naszym fotografiom. Warto wymienić chociażby możliwość zabezpieczenia zdjęć przed kopiowaniem zdjęcia, lub automatycznego podpisywania naszym nazwiskiem zdjęć udostępnianych na Facebooku.
Panel ustawień sesji
Ostatnim krokiem regulacji ustawień jest dodanie wiadomości, która trafia do klienta w pierwszym mailu, razem informacjami dostępowymi do zdjęć. Sesja została dodana. Teraz czas na zdjęcia. Co ważne, do edycji ustawień można wrócić w dowolnym momencie zlecenia, również po załadowaniu zdjęć i wysłaniu sesji do Klienta.
Panel dodawania zdjęć

Możliwości


Sesje prywatne to przede wszystkim wygodny sposób na udostępnienie zdjęć klientowi i dokonanie przez niego wyboru. Można wgrać zdjęcia przed, lub po retuszu. Możliwe jest też sugerowanie wyboru lub samodzielne wybranie części plików. Decydować możemy zarówno o pojedynczych zdjęciach, jak i o grupach zdjęć.
Dodawanie zdjęć
Potem wystarczy tylko wysłać sesję, by klient mógł dokonać wyboru. To ułatwienie zarówno dla fotografa, jak i klienta, który nie musi nic pobierać, ani szukać. Na podany adres mailowy dostaje po prostu wiadomość z linkiem, którego kliknięcie przenosi go do galerii online.
Klienci, siedząc wygodnie w domu mogą zobaczyć efekty sesji i zdecydować, które zdjęcia kupią. Pakiet był umówiony na 10 zdjęć? Widząc więcej zdjęć, klient zazwyczaj wybiera także kilka ponadprogramowych sztuk i płaci za każde dodatkowe zdjęcie tyle, ile ustali fotograf. Program automatycznie podlicza zamówienie klienta.
Co widzi klient
Tych wyborów, w przypadku pojedynczej sesji może być nieskończenie wiele. Klient chce część z wybranych zdjęć mieć w BW? To nie problem! Wystarczy użyć zakładki “Dodatkowe selekcje”, importować zdjęcia, a następnie wysłać je do klienta, by ten mógł dokonać wyboru, które ze zdjęć mają zostać obrobione w czerni i bieli.

Często fotografowie słyszą tez pytania o oddawanie nieobrobionego materiału. Utworzenie selekcji i danie klientowi możliwości kupienia konkretnych plików przed obróbką pomaga obu stronom zlecenia być zadowolonym z rozwiązania. Klient dostaje więcej zdjęć, a fotograf więcej zarabia - na zdjęciach, które i tak już ma zrobione.
Panel dodatkowej selekcji
Poza plikami cyfrowymi, klient może kupić także odbitki, które stają się ozdobą salonów, lub też zostają sprezentowane rodzinie. Zamówione odbitki można przesłać bezpośrednio do jednego z laboratoriów współpracujących z Zalamo. Są to między innymi:

 • Albumy Bodzioch
 • Crystal Albums
 • Cyfrowa Ciemnia
 • DGlab
 • DigitalAlbum
 • Diprint
 • LAB HD
 • Najlepszefoto.pl

Zamawianie odbitek
Czas jest cenny nie tylko dla klienta, ale także dla fotografa. Jedną z ciekawszych funkcji Zalamo jest szybki i inteligentny eksport. Wyselekcjonowanie plików, czy to do dalszych działań ze zdjęciami czy też do obróbki w Windowsie, Bridge, lub Lightroomie odbywa się za pomocą pojedynczych kliknięć. Ten rodzaj eksportu pozwala na wybranie na przykład wyłącznie plików RAW, gdyż wyszukiwarka sortuje pliki według nazwy, a nie rodzaju, czy rozmiaru pliku. Koniec z wyszukiwaniem numerków i nazw podanych w mailu od Klienta! A zwłaszcza ze zdarzającymi się przy tym pomyłkami.
Panel eksportu
Klient może też kupić akcesoria, jakie w swojej ofercie posiada fotograf, takie jak ramki, kalendarze i inne produkty powiązane z fotografią. Coś w sam raz przed zbliżającymi się świętami. Co ucieszy kochających Dziadków bardziej od kalendarza ze zdjęciami wnuków? Wystarczy uzupełnić zakładkę “akcesoria” z głównego menu serwisu. Opis produktu można uzupełnić o zdjęcia, dodatkowe informacje i cenę. Tak, by były jak najbardziej atrakcyjne dla klientów.

Duże możliwości manewru przy stosowanych opcjach sprawiają, że Zalamo to narzędzie, z którego warto skorzystać. Zwłaszcza, że rejestracja nie wiąże się z żadnymi kosztami, a czujne wsparcie techniczne pomaga zarówno w przypadku pytań ze strony fotografa, jak i klienta.

Materiał powstał we współpracy z firmą Zalamo

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Polacy wśród zwycięzców FEP European Professional Photographer of the Year 2019. Zobacz najlepsze prace
19 Mar 2019
Organizacja FEP od 1999 roku zrzesza i wspiera zawodowych fotografów pracujących na terenie Europy. Od dekady organizuje także konkurs fotograficzny. Miło nam poinformować, że w tym roku na podium stanęli także fotografowie z Polski.
0
“Nie chcę produkować obrazów, które dostaną dużo lajków na Instagramie” - Rozmowa z Rafałem Milachem
15 Mar 2019
O nowych projektach i wielopłaszczyznowych narracjach, w których mierzy się z problemami współczesnego świata, z pierwszym Polakiem zaproszonym do Magnum Photos rozmawia Marcin Grabowiecki.
3
Czym żyje współczesna fotografia artystyczna? Zobaczcie prace finalistów Grand Prix Fotofestiwal 2019
8 Mar 2019
Organizowany już od 10 lat główny konkurs Fotofestiwalu to okazja dla fotografów z całego na zaprezentowanie osobistych, unikalnych projektów. Nic dziwnego, że z roku na rok cieszy się rosnącą popularnością. Zobaczcie projekty tegorocznych finalistów.
0
Poczuj moc głębin na zdjęciach laureatów Underwater Photographer of the Year 2019
7 Mar 2019
Tajemniczość i piękno, ale również moc, siła i żywioł - tak w kilku słowach można opisać zwycięskie fotografie nagrodzone w tegorocznej odsłonie Underwater Photographer of the Year.
0