"7 rooms" Rafała Milacha - recenzja

Autor: Marcin Grabowiecki

2 Grudzień 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Niedawno ukazała się autorska książka Rafała Milacha zatytułowana "7 Rooms". To podsumowanie kilkuletniego projektu poświęconego współczesnej Rosji. Publikacja została wydana przez Kehrer Verlag i jest już dostępna w regularnej sprzedaży.

Nakładem niemieckiego wydawnictwa Kehrer Verlag ukazała się długo wyczekiwana książka Rafała Milacha. Pod tytułem "7 rooms" kryje się opowieść o współczesnej Rosji, którą fotograf rozpoczął sześć lat temu. Pierwszą odsłonę tego projektu mogliśmy oglądać w Yours Gallery w Warszawie. Wtedy cykl prezentowany był pod nazwą "Młoda Rosja". Po pewnym czasie Milach doszedł jednak do wniosku, że najlepszym kluczem do opowiedzenia o współczesnej Rosji będą ludzie, których poznał podczas swoich wielokrotnych podróży. Siedmiu bohaterów pochodzi z trzech miast: Moskwy, Jekaterynburga i Krasnojarska.

Milach podkreślał, że droga, którą przeszedł ze swoimi bohaterami była długa. Na początku młodzi Rosjanie byli jego przewodnikami, dopiero po pewnym czasie stali się bohaterami zdjęć i przyjaciółmi. Fotografowi udało się zbudować z nimi relacje i to wydaje się najważniejszą rzeczą w tym długoterminowym projekcie. Autor znalazł przy tym wizualny klucz do ukazania "szarej" codzienności współczesnej Rosji.

Oglądając zdjęcia i czytając krótkie wypowiedzi bohaterów czytelnik może mieć wrażenie, że "przechodzi" przez tytułowe siedem pokoi. Każdy z nich jest inny, jednak to co łączy tych ludzi to "zwyczajność". Nikt nie jest bohaterem, nie próbuje "zbawiać świata". W przeważającej większości ludzie ci prowadzą w miarę normalny tryb życia, jak na obywateli swojego kraju. Co istotne, łączy ich również wspólne podejście do dziedzictwa ery komunistycznej - pamiętają ją, ale nauczyli się żyć w nowym porządku (każdy na swój sposób). O tym, że ze zmianą systemową nie może poradzić sobie pokolenie ich rodziców znakomicie zaświadczają teksty Swietłany Aleksijewicz. Poruszające fragmenty pochodzą z książki "Urzeczeni śmiercią".

Wydawnictwo jest pięknie zaprojektowane, co jest zasługą Ani Nałęckiej (Tapir Book Design). Czarna okładka publikacji przypomina notes lub kalendarz. Tą koncepcję podkreśla stylizowany na odręczne pismo tytuł i nazwy rozdziałów, które są zarazem imionami bohaterów. Poznajcie życie Gali, Leny, Stasa, Miry, Vasyi oraz pary Sasha i Nastya i zobaczcie jak żyją trzydziestolatkowie we współczesnej Rosji.

Publikację można kupić na stronie: rafalmilach.com/book-support/.

Cena wersji regularnej to 29 euro + koszty wysyłki.

Książka wydana jest w języku angielskim.

"7 Rooms" Rafał Milach
152 Strony
58 kolorowych zdjęć
twarda oprawa
format: 165x203mm

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Tamron 17-50 mm f/4 i 70-180 mm f/2.8 G2 - zestaw idealny?
Tamron 17-50 mm f/4 i 70-180 mm f/2.8 G2 - zestaw idealny?
Czy dwa przystępne cenowo obiektywy o oryginalnych zakresach mogą zastąpić nam klasyczne trio reporterskich zoomów? Najnowsze konstrukcje Tamrona podważają utarte schematy i pokazują,...
8
Anja Niemi: In Character. Przekleństwo perfekcjonizmu [RECENZJA]
Anja Niemi: In Character. Przekleństwo perfekcjonizmu [RECENZJA]
Precyzyjnie budowane napięcie rodem z dreszczowców Hitchcocka, literackie inspiracje i kinowe wizualne tropy. Pierwsza retrospektywna książka Anji Niemi to fantastyczna podróż do świata jej...
7
Kraj w kolorze ziemi. Gruyaert i jego „Morocco” [RECENZJA]
Kraj w kolorze ziemi. Gruyaert i jego „Morocco” [RECENZJA]
Jeżeli o stopniu fascynacji danym miejscem decydowałaby liczba poświęconych mu książek fotograficznych, Harry Gruyaert mógłby śmiało pretendować do tytułu honorowego obywatela Maroka....
18
Powiązane artykuły