Czy droższym sprzętem zrobisz lepsze zdjęcia? To porównanie rozwieje wątpliwości

Autor: Maciej Luśtyk

8 Czerwiec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Choć wszyscy setki razy słyszeliśmy, że to fotograf, a nie aparat odpowiada za wygląd zdjęcia, wielu osobom trudno oprzeć się pogoni za coraz doskonalszym sprzętem. Czy lepsze aparaty i szkła uczynią nas więc lepszymi fotografami? Ten test rozwieje te wątpliwości.

Wielu z Was zapewne nie raz spotkało się z takim widokiem: stereotypowy turysta fotografujący przysłowiowe “kwiatki” najnowszą profesjonalną lustrzanką i obiektywem za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście w niektórych takich przypadkach, to zapewne zawodowi fotografowie, którzy z braku alternatywy na wycieczkę zabrali używany przez siebie na co dzień sprzęt. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że w wielu sytuacjach mamy po prostu do czynienia z zamożnymi amatorami przeświadczonymi o tym, że lepszy sprzęt uczyni z nich lepszych fotografów.

 

Czy w takim przeświadczeniu jest choć trochę prawdy? Z tym tematem zmierzyli się fotografowie z youtubowego kanału Mango Street, którzy na organizowaną przez siebie sesję zaprosili przyjaciela, który oprócz tego, że umie obsługiwać aparat, z fotografią ma niewiele wspólnego. Do fotografowania wręczyli mu wart około 20 tys. złotych zestaw w postaci aparatu Canon EOS 5D Mark IV i obiektywu EF 35 mm f/1.4. Sami zaś fotografowali leciwymi już amatorskimi modelami Canon EOS 600D i EOS 1200D z obiektywami EF 40 mm f/2.8 i  EF 18-55 mm f/3.5-5.6 (obiektyw kitowy). Warto nadmienić że wartość każdego z amatorskich zestawów oscylowała w granicy 2-2,5 tys. złotych.

Kto zrobił lepsze zdjęcia? Po raz kolejny okazuje się, że to nie sprzęt, a umiejętności jego wykorzystania i kreatywność odpowiadają za udane zdjęcia. I choć zawodowym fotografom zarzucić można chociażby średnio udaną postprodukcję (a może jej brak?), jest to dobry przykład na to, że zanim postanowimy wydawać całoroczne oszczędności na nowy aparat czy obiektyw, warto upewnić się, że jesteśmy w stanie wyciągnąć maksimum możliwości z tego, który aktualnie posiadamy.

Więcej ciekawych filmów znajdziecie na kanale Mango Street w serwisie Youtube.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Monitor w studio? Obowiązkowo! Sprawdźcie dlaczego i jaki wybrać
Monitor w studio? Obowiązkowo! Sprawdźcie dlaczego i jaki wybrać
Tethering w studio fotograficznym wraz z podglądem zdjęć na monitorze to nie tylko ogromna wygoda i pełna kontrola nad efektami sesji. Zalet takiego stylu pracy jest więcej...
18
Zaufaj systemowi, czyli dlaczego warto wejść do świata błysku Quadralite Navigator?
Zaufaj systemowi, czyli dlaczego warto wejść do świata błysku Quadralite Navigator?
Przekonaj się, jak duże możliwości kryją się za bezprzewodowym sterowaniem i wyzwalaniem błysku, gdy zarówno lampy, jak i nadajnik należą do jednego spójnego systemu Quadralite Navigator.
28
Który X jest dla Ciebie? Przegląd bezlusterkowców Fujifilm z matrycą APS-C
Który X jest dla Ciebie? Przegląd bezlusterkowców Fujifilm z matrycą APS-C
Świetna stylistyka i bogate możliwości to cechy, które łączą wszystkie konstrukcje Fujifilm z rodziny X. A co je różni? I który model wybrać? Tego dowiecie z naszego przewodnika!
38
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)