Jak wybrać odpowiedni sprzęt fotograficzny?

Autor: Redakcja Fotopolis

31 Październik 2023
Artykuł na: 6-9 minut

Zastanawiasz się co kupić, a może już polujesz na wymarzony zestaw do fotografowania? Oto kilka wskazówek na co warto zwrócić uwagę i jak kupować z głową.

Materiał partnera

Fotografia to ta niesamowita rzecz, która pozwala nam zatrzymać chwile i historie w swoim wyjątkowym stylu. W poszukiwaniu idealnego obrazu każdy z nas, bez względu na to, czy jesteśmy zawodowcami czy amatorami, dąży do znalezienia sprzętu, który spełni nasze oczekiwania. To jednak wybór, który potrafi przyprawić o ból głowy, ale nie martw się! Mamy dla ciebie kilka kluczowych wskazówek, które pomogą w podjęciu trudnych decyzji. W końcu czym byłoby życie fotografa bez odpowiednio dobranego obiektywu, na każdy dzień i warunki?

Kryteria doboru aparatu i obiektywu

Cel fotografii

Wszystko zaczyna się od pytania: Do czego będzie używany aparat? Czy jesteś zainteresowany fotografią krajobrazową, portretową, sportową, czy może makro? Wybór aparatu i obiektywu będzie zależał w dużej mierze od rodzaju fotografii, do której zamierzasz go wykorzystywać. W podróży bardziej docenisz lekki korpus, za to w studio będziesz wdzięczny producentom za precyzyjny obiekty stałoogniskowy.

Jakość obrazu

Jakość obrazu zależy od wielu czynników, w tym rozdzielczości, czułości ISO i jakości sensora. Im większa rozdzielczość, tym większa ilość detali na zdjęciach, ale pamiętaj, że większa rozdzielczość będzie wymagać większej ilości miejsca na karcie pamięci i dysku, a samo zgrywanie zdjęć do obróbki może trwać dłużej. Jak zdecydować o tych parametrach? Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego te zdjęcia mają być ostatecznie wykorzystywane. W przypadku publikacji online, czy przy wydruku w niewielkim formacie (np. 20x30cm) w zupełności wystarczy mniejsza rozdzielczość fotografii, a co za tym idzie, mniejsza matryca aparatu (np. matryca cztery- trzecie zamiast pełnej klatki).

Zakres ogniskowych

Obiektyw jest sercem aparatu. Wybierając obiektyw, zwróć uwagę na zakres ogniskowych. Dla portretów świetnie sprawdza się obiektyw o ogniskowej np. 50 mm lub 85mm, podczas gdy do fotografii krajobrazowej przyda się szerokokątny obiektyw z ogniskową poniżej 35mm. W niektórych sytuacjach sprawdzą się także obiektywy ze zmienną ogniskową, np. przy fotografii sportowej. Dla osób kupujących swój pierwszy aparat, producenci często oferują w zestawie najbardziej uniwersalne obiektywy szerokokątne, o zmiennej ogniskowej, np. 18-105 mm.

Przesłona

Przesłona wpływa na ilość światła, które dociera do sensora aparatu. Im mniejsza wartość przesłony (np. f/1.8), tym więcej światła wpada do obiektywu. Jeśli więc planujesz fotografować we wnętrzach, niekoniecznie przy oświetleniu studyjnym, warto wybrać obiektyw z większym otworem przysłony. Natomiast, jeśli Twoim celem jest fotografowanie krajobrazów w dobrych warunkach słonecznych, wystarczy nieco mniejszy otwór przesłony >f/4.

Stabilizacja obrazu

Stabilizacja obrazu pomaga uniknąć rozmazanych zdjęć, zwłaszcza przy dłuższych czasach naświetlania. To niezwykle przydatna funkcja w fotografii sportowej lub przy pracy z teleobiektywami, czy też fotografowaniu nocnego nieba. Oczywiście tutaj pomoże także statyw oraz pilot do aparatu.

Zakupy sprzętu fotograficznego – budżet i dostępność

Wybierając wymarzony sprzęt fotograficzny, często zastanawiamy się nad kosztami. Nowoczesne aparaty i obiektywy mogą być sporym wydatkiem, ale warto wiedzieć, że istnieją sposoby, aby to ułatwić.

CEWE FOTOJOKER to sieć salonów fotograficznych, która oferuje doskonałe rozwiązania dla wszystkich, niezależnie od budżetu. Oto kilka usług, które mogą pomóc w spełnieniu marzeń o nowym sprzęcie:

Oferty na raty

CEWE FOTOJOKER umożliwia zakup sprzętu na raty, zarówno w salonach stacjonarnych, jak i online na www.fotojoker.pl . Dzięki ofertom 20 rat 0%, możesz rozłożyć koszty w czasie.

Leasing dla firm

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i potrzebujesz sprzętu fotograficznego do działalności firmy, CEWE FOTOJOKER oferuje opcję leasingu, przy współpracy z firmą Leaselink. Możesz spłacać swoje urządzenia w dogodny sposób, w 60-ciu ratach.

Ubezpieczenie sprzętu

CEWE FOTOJOKER współpracuje z T.U. Europa, co oznacza, że możesz ubezpieczyć swój sprzęt na wypadek przypadkowych uszkodzeń lub kradzieży z włamaniem, nawet na całym świecie. To poczucie spokoju dla każdego fotografa.

Panel doradczy

B2B CEWE FOTOJOKER oferuje także wsparcie w postaci panelu doradczego B2B, gdzie można uzyskać fachową poradę i indywidualną wycenę sprzętu. Kontakt do Doradców Marek oraz informacje o ogólnej infolinii sprzętowej dostępne są na stronie CEWE FOTOJOKER.

Wybór wymarzonego sprzętu fotograficznego może być skomplikowany, ale z odpowiednią wiedzą staje się znacznie łatwiejszy. Dzięki możliwościom rozłożenia płatności i wsparciu oferowanym przez doradców w salonach CEWE FOTOJOKER, każdy może spełnić swoje marzenia o nowym sprzęcie fotograficznym, bez nadmiernego obciążania budżetu. Pozostaje tylko wybrać właściwe narzędzia do tworzenia swoich fotograficznych dzieł sztuki.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Analizy
Świetne lampy i akcesoria w dobrej cenie - sprawdź z nami ofertę GlareOne
Świetne lampy i akcesoria w dobrej cenie - sprawdź z nami ofertę GlareOne
Marzeniem każdego fotografa i filmowca są trwałe i niedrogie akcesoria oświetleniowe. I wygląda na to, że to marzenie jest w stanie spełnić GlareOne. Przeglądamy ofertę polskiej...
6
Wakacyjny niezbędnik, czyli fotograficzne gadżety na letnie wyjazdy - część 2
Wakacyjny niezbędnik, czyli fotograficzne gadżety na letnie wyjazdy - część 2
Oto 2 część naszej corocznej check-listy sprzętu, dzięki której przywieziesz z wakacyjnych wypraw wspaniałe zdjęcia i odkryjesz nowe możliwości. Bo wypełnione wolnym czasem i wydarzeniami...
17
Nie trać czasu i pieniędzy na kitowy zoom. Oto najlepsze propozycje na pierwszy obiektyw
Nie trać czasu i pieniędzy na kitowy zoom. Oto najlepsze propozycje na pierwszy obiektyw
Kupiłeś aparat i z przerażeniem stwierdzasz, że lepsze zdjęcia nadal robi twój smartfon? Jeśli nadal korzystasz z dołączonego do zestawu zoomu, jak najszybciej wymień go na stałkę i...
22