Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Prace Tadeusza Sumińskiego w Galerii Asymetria

0

Autor: Marcin Grabowiecki

25 Marzec 2010
Artykuł na: 6-9 minut
Fundacja Archeologia Fotografii zaprasza na wystawę prac Tadeusza Sumińskiego. W Galerii Asymetria zobaczymy reporterskie prace, które wykonał pracując dla miesięcznika "Polska". Wiodącym tematem jego twórczości z tamtego okresu jest przemysł, który staje się dla fotografa inspiracją do formalnych poszukiwań. Wernisaż w czwartek, 1 kwietnia o godz. 19:00.
Tadeusz Sumiński, Młyn w Szymanowie, 1964

Fundacja Archeologia Fotografii oraz Galeria Asymetria zapraszają na wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Sumińskiego, który odbędzie się w czwartek, 1 kwietnia o godz. 19:00. W warszawskiej Galerii zobaczymy fotografie zakładów przemysłowych, które zostaną zaprezentowane pod tytułem "Fabryka i forma".

Byłem fotoreporterem, a nawet fotografem mody, ale w mojej działalności fotograficznej jedynym konsekwentnym zjawiskiem jest wierność ulubionemu tematowi, jakim jest krajobraz - tak pisał kilka lat temu w swoim credo twórczym Tadeusz Sumiński.

Fotograf dość wcześnie kierując swoje upodobanie w stronę fotografii pejzażowej, zdawał się nie przywiązywać dużej wagi do zdjęć powstałych w okresie swojej działalności reporterskiej, którą szczególnie intensywnie uprawiał na początku lat 60-tych. Zdjęcia z tamtego okresu, odnalezione w ogromnym archiwum fotografa, stanowią niezwykle ciekawy i zaskakujący kontrast w stosunku do jego znanej i prezentowanej na wystawach twórczości krajobrazowej. Pokaz w Galerii Asymetria ma na celu prezentację tego zapomnianego materiału - pisze kuratorka wystawy - Marta Przybyło-Ibadullajev.

Tadeusz Sumiński, Fabryka M5 we Wrocławiu, 1962

Tadeusz Sumiński (1924-2009) Pochodził z ziemiańskiej rodziny o tradycjach patriotycznych. Walczył w powstaniu warszawskim (pseudonim "Leszczyc") w szeregach batalionu "Zośka" (został uhonorowany Krzyżem Walecznych). Był inicjatorem i edytorem wielokrotnie wznawianych Pamiętników żołnierzy batalionu Zośka.

Z wykształcenia ekonomista. W czasie studiów aresztowany i osadzony w więzieniu za rzekomą działalność przeciw ustrojowi. Nie mogąc znaleźć w latach 50-tych pracy w zawodzie zajął się zarobkowo fotografią. U początku swojej fotograficznej drogi Sumiński m.in. pracował jako laborant w Centralnej Agencji Fotograficznej, był fotografem w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, a na początku lat 60-tych etatowym reporterem w miesięczniku "Polska" (sekcja afrykańsko-azjatycka).

Honorowy członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Prezentował swoje prace na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jako fotograf znany jest przede wszystkim ze swojej twórczości pejzażowej (w tym fotografii nieba), o klasycznej formule nawiązującej do estetyki bułhakowskiej. Konwencję tę jednak świadomie przełamywał - czego wyrazem była wystawa "Anatomia Krajobrazu" w Małej Galerii ZPAF - CSW w 1985 roku.

Tadeusz SumińskiFabryka i forma. Fotografie zakładów przemysłowych

Wernisaż: 1.04, godz. 19:00
Termin: 2.04-15.04.2010
Finisaż: 14.05, godz. 18:00-21:00

Galeria Asymetria
ul. Nowogrodzka 18a m 8a (4 piętro)
Warszawa

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Wyjątkowa promocja w sieci CEWE Fotojoker. W dniach 22-24 stycznia wszystkie 7 generacji najlepszego kieszonkowego aparatu kompaktowego kupicie aż 400 zł taniej. W...
35
0
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
W ostatnim roku protestowali niemal wszyscy - kobiety, środowisko LGBT, przedsiębiorcy, związkowcy, rolnicy i wielu innych. Galeria Promocyjna i Staromiejski Dom...
37
0
Kup obiektyw Sony i odbierz do 2000 zł rabatu na kolejny
Kup obiektyw Sony i odbierz do 2000 zł rabatu na kolejny
Właśnie wystartowała kolejna świetna oferta Sony. Tym razem ucieszą się ci, którzy planowali rozbudować arsenał o nowe obiektywy. Do końca stycznia, kupując dowolny...
21
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)