Wystawa "Światłoczułe" w Muzeum Narodowym w Warszawie

W dniach 11 września - 15 listopada będziemy mogli oglądać wystawę "Światoczułe. Kolekcje fotografii w Muzeum Narodowym w Warszawie". Jest ona organizowana w 170. rocznicę ogłoszenia wynalazku fotografii. Wernisaż odbędzie się 10 września o godz. 18:00.
Muzeum Narodowe w Warszawie od 11 września do 15 listopada zaprasza na wystawę fotografii zatytułowaną "Światłoczułe", na której można zobaczyć prawie 1 000 zdjęć wybranych z ok. 70 000 zgromadzonych w MNW. Pokazywane są tylko oryginalne fotografie dawnych i współczesnych mistrzów obiektywu, polskich i obcych, m.in.: Ka­rola Beyera, Maksymiliana Fajansa, Walerego Rzewuskiego, Jan Bułhaka, Jerzego Benedykta Dorysa, Jerzego Kosińskiego, Wiesława Prażucha, Edwarda Hartwiga, Evy Rubinstein, Gustava Le Gray\'a, Edouarda Baldusa, Jamesa Robertsona, Nadara.

Muzeum Narodowe w Warszawie posiada bogaty zbiór fotografii polskiej i światowej, na który składają się historyczne kolekcje prywatne, zbiory rodzinne, archiwa instytucji, a także własne zakupy. Zasoby te są stale wzbogacane nie tylko o fotografię dawną, na przykład unikalną kolekcję Janusza Przewłockiego (1937-2007), ale także o dzieła artystów współczesnych.

Spośród blisko 70 000 fotografii przygotowano na wystawę 800 prac. Z jednej strony ilustrują one najciekawsze spuścizny, wśród których znajdują się zbiory zdjęć pisarzy Józefa Ignacego Kraszewskiego i Elizy Orzeszkowej, a także artystów Józefa Brandta i Olgi Niewskiej. Z drugiej strony prezentują dwa wybrane zagadnienia, budzące obecnie największe zainteresowanie, a mianowicie fotograficznej reprodukcji dzieła sztuki oraz fotoreportażu.

Na wystawie będą eksponowane tylko oryginalne pozytywy i negatywy od techniki dagerotypu i ferrotypii, poprzez odbitki na papierze: kalotypie, albuminy i bromy, a także autorskie odbitki, w których artyści zastosowali własne, unikatowe metody tworzenia fotograficznych pozytywów. Prace mistrzów obiektywu z XIX, XX i XXI wieku poprowadzą publiczność przez historię fotograficznego obrazowania oraz podkreślą kulturową rolę kolekcjonerów fotografii, dzięki którym w Muzeum Narodowym w Warszawie istnieje ten bezcenny zbiór. Pozwolą także poznać drogę, jaką w zbiorach muzealnych przeszła nowa dziedzina obrazowania od pozycji dokumentalnego źródła historycznego do autonomicznego dzieła sztuki.


Wystawa przygotowana przez Zbiory Ikonograficzne i Fotograficzne MNW.
Więcej informacji na stronie: swiatloczule.mnw.art.pl

Światoczułe. Kolekcje fotografii w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wernisaż: 10.09, godz. 18.00.
Termin: 11.09-15.11

Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3
Warszawa

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4