Fotografie Evy Rubinstein w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie

15 Paź 2008
Kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie wzbogaciła się o fotografie słynnej Evy Rubinstein. Artystka przekazała do Muzeum cykl 52 skomponowanych osobiście odbitek z lat 1967-1990, czyli z całego okresu jej fotograficznej działalności.
Eva Rubinstein oficjalnie kolekcję przekaże w czwartek, 16 października podczas konferencji prasowej. Odbitki na barytowym papierze bromowym ukazują motywy z Anglii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Meksyku, Polski, Portugalii, Rumunii, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Najstarsza fotografia w kolekcji powstała w 1967 roku w Nowym Jorku (Miroir, vitrine), a najnowsza w 1990 w Paryżu (Carousel. Nuit).

fot. Eva Rubinstein

Eva Rubinstein urodziła się w 1933 roku w Buenos Aires. Jest córką słynnego pianisty, Artura Rubinsteina i jego żony, Anieli Młynarskiej Rubinstein. Eva Rubinstein studiowała na Wydziale Teatralnym University of California w Los Angeles oraz kontynuowała naukę tańca, której poświęciła się od piątego roku życia. Występowała na Brodwayu, między innymi w latach 1955-1956 kreowała rolę siostry w adaptacji Dzienników Anny Frank. Fotografować zaczęła dopiero w 1967 roku, po rozwodzie. Na początku wiedzę zdobywała u u Seana Kernana, a potem u takich wybitnych fotografek jak Lisette Model i Diane Arbus oraz fotografików, jak Ken Heyman i Jim Hughes. Obecnie wystawia na całym świecie. Do dzisiaj ma na swoim koncie ponad 100 wystaw indywidualnych i udział w podobnej liczbie prezentacji zbiorowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach renomowanych instytucji na całym świecie, na przykład: Bibliotheque National w Paryżu, The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, The International Center of Photography w Nowym Jorku, Museum Ludwig w Kolonii, Fotografiska Museet w Sztokholmie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Kiyosato Museum of Photographic Art (Japonia) czy Universita degli Studi w Parmie. Teraz do tej listy dołączyło Muzeum Narodowe w Warszawie.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8