Fotografie Evy Rubinstein w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie

15 Paź 2008
Kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie wzbogaciła się o fotografie słynnej Evy Rubinstein. Artystka przekazała do Muzeum cykl 52 skomponowanych osobiście odbitek z lat 1967-1990, czyli z całego okresu jej fotograficznej działalności.
Eva Rubinstein oficjalnie kolekcję przekaże w czwartek, 16 października podczas konferencji prasowej. Odbitki na barytowym papierze bromowym ukazują motywy z Anglii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Meksyku, Polski, Portugalii, Rumunii, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Najstarsza fotografia w kolekcji powstała w 1967 roku w Nowym Jorku (Miroir, vitrine), a najnowsza w 1990 w Paryżu (Carousel. Nuit).

fot. Eva Rubinstein

Eva Rubinstein urodziła się w 1933 roku w Buenos Aires. Jest córką słynnego pianisty, Artura Rubinsteina i jego żony, Anieli Młynarskiej Rubinstein. Eva Rubinstein studiowała na Wydziale Teatralnym University of California w Los Angeles oraz kontynuowała naukę tańca, której poświęciła się od piątego roku życia. Występowała na Brodwayu, między innymi w latach 1955-1956 kreowała rolę siostry w adaptacji Dzienników Anny Frank. Fotografować zaczęła dopiero w 1967 roku, po rozwodzie. Na początku wiedzę zdobywała u u Seana Kernana, a potem u takich wybitnych fotografek jak Lisette Model i Diane Arbus oraz fotografików, jak Ken Heyman i Jim Hughes. Obecnie wystawia na całym świecie. Do dzisiaj ma na swoim koncie ponad 100 wystaw indywidualnych i udział w podobnej liczbie prezentacji zbiorowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach renomowanych instytucji na całym świecie, na przykład: Bibliotheque National w Paryżu, The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, The International Center of Photography w Nowym Jorku, Museum Ludwig w Kolonii, Fotografiska Museet w Sztokholmie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Kiyosato Museum of Photographic Art (Japonia) czy Universita degli Studi w Parmie. Teraz do tej listy dołączyło Muzeum Narodowe w Warszawie.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0