Fotografie Evy Rubinstein w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie

15 Paź 2008
Kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie wzbogaciła się o fotografie słynnej Evy Rubinstein. Artystka przekazała do Muzeum cykl 52 skomponowanych osobiście odbitek z lat 1967-1990, czyli z całego okresu jej fotograficznej działalności.
Eva Rubinstein oficjalnie kolekcję przekaże w czwartek, 16 października podczas konferencji prasowej. Odbitki na barytowym papierze bromowym ukazują motywy z Anglii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Meksyku, Polski, Portugalii, Rumunii, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Najstarsza fotografia w kolekcji powstała w 1967 roku w Nowym Jorku (Miroir, vitrine), a najnowsza w 1990 w Paryżu (Carousel. Nuit).

fot. Eva Rubinstein

Eva Rubinstein urodziła się w 1933 roku w Buenos Aires. Jest córką słynnego pianisty, Artura Rubinsteina i jego żony, Anieli Młynarskiej Rubinstein. Eva Rubinstein studiowała na Wydziale Teatralnym University of California w Los Angeles oraz kontynuowała naukę tańca, której poświęciła się od piątego roku życia. Występowała na Brodwayu, między innymi w latach 1955-1956 kreowała rolę siostry w adaptacji Dzienników Anny Frank. Fotografować zaczęła dopiero w 1967 roku, po rozwodzie. Na początku wiedzę zdobywała u u Seana Kernana, a potem u takich wybitnych fotografek jak Lisette Model i Diane Arbus oraz fotografików, jak Ken Heyman i Jim Hughes. Obecnie wystawia na całym świecie. Do dzisiaj ma na swoim koncie ponad 100 wystaw indywidualnych i udział w podobnej liczbie prezentacji zbiorowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach renomowanych instytucji na całym świecie, na przykład: Bibliotheque National w Paryżu, The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, The International Center of Photography w Nowym Jorku, Museum Ludwig w Kolonii, Fotografiska Museet w Sztokholmie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Kiyosato Museum of Photographic Art (Japonia) czy Universita degli Studi w Parmie. Teraz do tej listy dołączyło Muzeum Narodowe w Warszawie.

Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7