Fotografie Evy Rubinstein w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie

15 Paź 2008
Kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie wzbogaciła się o fotografie słynnej Evy Rubinstein. Artystka przekazała do Muzeum cykl 52 skomponowanych osobiście odbitek z lat 1967-1990, czyli z całego okresu jej fotograficznej działalności.
Eva Rubinstein oficjalnie kolekcję przekaże w czwartek, 16 października podczas konferencji prasowej. Odbitki na barytowym papierze bromowym ukazują motywy z Anglii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Meksyku, Polski, Portugalii, Rumunii, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Najstarsza fotografia w kolekcji powstała w 1967 roku w Nowym Jorku (Miroir, vitrine), a najnowsza w 1990 w Paryżu (Carousel. Nuit).

fot. Eva Rubinstein

Eva Rubinstein urodziła się w 1933 roku w Buenos Aires. Jest córką słynnego pianisty, Artura Rubinsteina i jego żony, Anieli Młynarskiej Rubinstein. Eva Rubinstein studiowała na Wydziale Teatralnym University of California w Los Angeles oraz kontynuowała naukę tańca, której poświęciła się od piątego roku życia. Występowała na Brodwayu, między innymi w latach 1955-1956 kreowała rolę siostry w adaptacji Dzienników Anny Frank. Fotografować zaczęła dopiero w 1967 roku, po rozwodzie. Na początku wiedzę zdobywała u u Seana Kernana, a potem u takich wybitnych fotografek jak Lisette Model i Diane Arbus oraz fotografików, jak Ken Heyman i Jim Hughes. Obecnie wystawia na całym świecie. Do dzisiaj ma na swoim koncie ponad 100 wystaw indywidualnych i udział w podobnej liczbie prezentacji zbiorowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach renomowanych instytucji na całym świecie, na przykład: Bibliotheque National w Paryżu, The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, The International Center of Photography w Nowym Jorku, Museum Ludwig w Kolonii, Fotografiska Museet w Sztokholmie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Kiyosato Museum of Photographic Art (Japonia) czy Universita degli Studi w Parmie. Teraz do tej listy dołączyło Muzeum Narodowe w Warszawie.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
12
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0