Artyści Galerii 65 w Królikarni

0

Autor: Marta Sinior

21 Maj 2007
Artykuł na: 9-16 minut
W najbliższą środę, 23 maja 2007 roku w warszawskiej Kuchni Królikarni odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy fotografii "W.W.D.M.K.T.S.A.W.J.P.T.N.". Na ekspozycję składają się prace artystów galerii 65: Tomka Niewiadomskiego, Artura Wesołowskiego, Wojtka Wieteski, Jacka Poremby i Tomka Sikory oraz światowej sławy fotografika Davida Michaela Kennediego. Fotografie na wystawie zostaną zaprezentowane w oryginalny i niekonwencjonalny sposób - na cyfrowych ramkach fotograficznych firmy Philips.

Fotografie będą prezentowane na cyfrowych ramkach firmy Philips - 7 i 9 calowych panelach LCD o wysokiej rozdzielczości 130 dpi, które pozwalają uzyskać efekt zdjęcia wywołanego w sposób tradycyjny. Ramki umożliwiają wyświetlanie zarówno jednej fotografii, jak i całej prezentacji zdjęć. W czasach, gdy zaledwie 20% zdjęć jest drukowanych, a jedynie najlepsze oprawiane, cyfrowa ramka Philips pozwala w prosty i funkcjonalny sposób wyświetlać nawet do 50 zdjęć. Produkt jest dostępny zarówno ze stylową, drewnianą jak i nowoczesną, designerską szklaną obudową.

Spotkaniu tradycyjnej fotografii artystycznej z nowoczesną techniką towarzyszyć będzie skomponowana przez Adama Wardina ilustracja muzyczna. Jak mówi sam autor, będzie to dźwiękowa opowieść o przeszłości, pamięci, wspomnieniach, oraz o tym, jak kształtują one naszą teraźniejszość...a także przyszłość. Adam Wardin pod różnymi pseudonimami współpracował m.in. z Buldogiem, Sidneyem Polakiem, Kasią Stankiewicz, Liroyem, Kayah, Tomkiem Niewiadomskim, Ice-T, The Protection (California), Smartin Project (Toronto), DJ Tsuyoshi (Tokyo), oraz TPC (London).

fot. David Michael Kennedy

Dużą atrakcją wystawy będzie prezentacja najnowszych prac Davida Michaela Kennediego. Artysta przedstawi w Królikarni m.in. fotografie z cyklu On the road. Projekt tworzą zdjęcia powstałe podczas podróży autora po Ameryce. Kennedy sprzedał swój dom, kupił ciężarówkę z 1960 roku i wyruszył w drogę fotografując krajobrazy i ludzi. Początkowo podróż miała trwać rok, jednak gdy artysta uznał, że tworzy właśnie dzieło swego życia, postanowił się nie zatrzymywać. Zafascynowany kontynentem amerykańskim Kennedy, zaprezentuje również swoje prace przedstawiające tradycyjnych indiańskich tancerzy z wiosek Północnego Meksyku, a także portrety zrobione podczas święta Halloween.

Wcześniej David Michael Kennedy odnosił sukcesy w reklamie, fotografii publicystycznej oraz modzie. Na swoim koncie ma ponad 200 albumów. Swoje fotografie publikował w takich czasopismach jak: Rolling Stone, Spin, Newsweek, Tirme, Elle i Omni. W obiektywie jego aparatu stanęli m.in. Bob Dylan, Issac Stern, Iggy Pop, Debbie Harry i Bruce Springsteen.

Strona internetowa Davida Michaela Kennediego

Artur Wesołowski

Artur Wesołowski urodził się w 1970 roku w Świnoujściu. Uważany jest za jednego z najważniejszych młodych fotografików w Polsce. Na stałe współpracuje z magazynami A4, Elle, Glamour, Marie Claire, Pani, Twój Styl, Uroda, Viva. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in.: Fotografie w czasach zgiełku - indywidualna wystawa z cyklu Ogrody w 2002 roku w Warszawie i Hansgrohe w CSW w Warszawie w 2005 roku oraz Znalezione. Zagubione prezentowanej w tym roku w Galerii 65. W 2003 roku jego twórczości poświęcony był numer magazynu "Między Nami Café".

Na wystawie W.W.D.M.K.T.S.A.W.J.P.T.N. zaprezentuje cykl fotograficzny zatytułowanyTo nie jest moja córka.

fot. Jacek Poremba

Jacek Poremba urodził się w 1966 roku. Zawodowo fotografią zajmuje się od 1990 roku. Jego fotografie były wielokrotnie nagradzane, m.in otrzymał wyróżnienie w konkursie Nikona, Japonia (1993), drugą nagrodę w konkursie Polaroida (USA, 1998), drugą nagrodę w konkursie POLAROIDA oraz Złote Orły w konkursie reklamy za katalogi Joasi Klimas (1999). Na codzień prowadzi zajęcia z portretu i fotografii mody na Akademii Fotografii. Poremba jest również autorem okładek płyt największych polskich gwiazd muzyki pop takich jak: Kayah, Anna Maria Jopek czy Kora. Reprezentowany jest przez Talents Agency.

Na ekspozycja w Królikarni zaprezentuje cykl Sudan, a także fotografie z jego innych projektów podróżniczych: Kreta, Polska, Senegal. Na wystawie pojawią się także jego zdjęcia z cyklu Emotion One, fotogramy teatralne oraz portrety m. in. Jana Englerta, Kasi Stankiewicz i Kuby Wojewódzkiego.

Strona internetowa Jacka Poremby

Wojtek Wieteska studiował historię sztuki na Sorbonie oraz na Uniwersytecie Warszawskim. Później podjął naukę na wydziale operatorskim w łódzkiej Filmówce. W 1993 rozpoczął współpracę z największymi agencjami reklamowymi w Polsce. Jest jednym z najbardziej znanych polskich fotografów wyrosłych z europejskiej szkoły fotografii reporterskiej. Autor licznych projektów artystycznych powstałych podczas jego pobytów na całym świecie. Do najważniejszych cykli zalicza się N.Y.C.# 02, Tokyo, Far West oraz Rzeczywistość.

Zapytany o to co pokaże, powiedział: Swój pokaz trzymam w ścisłej tajemnicy do momentu projekcji.

Strona internetowa Wojtka Wieteski

Tomek Niewiadomski urodzony w 1974 roku jest najmłodszym z fotografów Galerii 65. Fotografii uczył się u Davida Michela Kennedy'ego i Paula Aresu. Absolwent School of Fine Arts-Photography w Sydney oraz warsztatów fotograficznych - Advanced Studio Light w pracowni Davida Arky'ego w Nowym Jorku.

Podczas wystawy zaprezentuje cykle zdjęć pod tytułem Krótkie Historie powstałe podczas pobytu artysty w Nowym Jorku i licznych podróży do Japonii, Chin oraz Indii.

Strona internetowa Tomka Niewiadomskiego

Tomek Sikora urodził się w 1948 roku w Warszawie. Fotografuje od 16. roku życia. Po 10. latach pracy jako fotoreporter tygodnika "Perspektywy" zaczął realizować własne projekty. Jest jednym z najwybitniejszych polskich fotografów. Pracuje dla czołowych agencji reklamowych Australii, USA, Nowej Zelandii, Belgii oraz Polski. Swoje prace zaprezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych.W 2001 roku - wraz z Andrzejem Świetlikiem - stworzył Galerię Bezdomną, promującą w wielu krajach fotografię niezależną i amatorską. W 2004 roku Sikora rozpoczął współpracę z Galerią Sztuk Pięknych vV. Poza tym, Tomek Sikora jest autorem 26 niezależnych wydawnictw fotograficznych oraz ponad 50 wystaw indywidualnych na całym świecie.

fot. Tomek Sikora

Zapraszając na wystawę powiedział: Bywają projekty ważne, nad którymi pracuje się niejednokrotnie całe lata. I chociaż marzą przecież o szerokim gronie odbiorców, bardzo często istnieją w minimalnym obiegu. Ta właśnie wystawa, dzięki najnowszej technologii, da im nie tylko szanse zaistnienia w galerii, ale skonfrontuje je z różnorodnym spojrzeniem na świat pozostałych pięciu autorów.

Artysta w ramach wystawy przedstawi m.in. projekt Lalka-alum, dokumentujący jego wędrówkę po Polsce z Marzeną Mysłek oraz impresje z Maroka, Nowego Yorku i paryskiego metra.

Wystawa W.W.D.M.K.T.S.A.W.J.P.T.N

24 maja - 17 czerwca 2007

Kuchnia Królikarnia
ul. Puławska 113 a
Godziny otwarcia wystawy: wtorek, środa, czwartek, niedziela 10-16, piątek - sobota 10 - 20

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Konkurs im. Krzysztofa Millera 2020 - nabór zgłoszeń jeszcze tylko do środy
Konkurs im. Krzysztofa Millera 2020 - nabór zgłoszeń jeszcze tylko do środy
Gazeta Wyborcza rozpoczyna 3. edycję Konkursu im. Krzysztofa Millera, nagradzającego najlepsze zdjęcia reportażowe ostatniego roku. Zgłoszenia można nadsyłać do 21...
41
1
Rusza wystawa Helmuta Newtona w Toruniu. To ponad 200 zdjęć mistrza
Rusza wystawa Helmuta Newtona w Toruniu. To ponad 200 zdjęć mistrza
Podczas 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE w Toruniu zorganizowana zostanie wystawa zdjęć "Helmut Newton: Lubię silne kobiety". Oprócz wystawy będą też spotkania i...
840
0
Gudzowaty, Prażmowski, Krassowski, Zbierski, Lazar i inni. Ruszył Opolski Festiwal Fotografii 2020
Gudzowaty, Prażmowski, Krassowski, Zbierski, Lazar i inni. Ruszył Opolski Festiwal Fotografii 2020
15 wystaw z czego aż 12 indywidualnych. Mimo pandemii organizatorom OFF udało się stworzyć jedno z najciekawszych tegorocznych wydarzeń fotograficznych. Wystawy...
75
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (8)