Stan wojenny na fotografiach Chrisa Niedenthala

Z okazji zbliżającej się 25. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Muzeum Ziemi Lubuskiej zorganizowało wystawę fotografii cenionego dokumentalisty Chrisa Niedenthala. Na ekspozycji zaprezentowanych będzie kilkadziesiąt fotografii, które powstały między 13 grudnia 1981 a 22 lipca 1983 roku, w tym również jedno z najsłynniejszych zdjęć artysty "Czas Apokalipsy".
Skomentuj Kopiuj link
Posłuchaj
00:00
koksownik, fot. Chris Niedenthal

Chris Niedenthal urodził się w Londynie, a od ponad 30 lat pracuje i mieszka w Polsce. Współpracował z najbardziej prestiżowymi czasopismami takimi jak: Newsweek, Time, Fortune, Forbes, Der Spiegel, Stern czy Geo. Międzynarodową sławę przyniosły mu fotografie dokumentujące tak życie codzienne, jak i przemiany polityczne w Polsce oraz w pozostałych krajach dawnego bloku wschodniego. Zdjęcie Jana Pawła II, które znalazło się na okładce Newsweeka w 1979, fotografie dokumentujące strajki w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, zdjęcia Lecha Wałęsy, aksamitnej rewolucji i Vaclava Havla, portret Janosa Kadara na okładce Time'a, za który autor otrzymał w 1986 roku nagrodę World Press Photo, czy upadek muru w Berlinie - to tylko kilka fotografii, które stały się symbolami epoki.

W czasie stanu wojennego Chris Niedenthal był stałym fotoreporterem Newsweeka.

Wystawa Stan wojenny autorstwa Chrisa Niedenthala zostanie otwarta w środę, 13 grudnia 2006 roku o godzinie 17 w gmachu Muzeum Ziemi Lubuskiej (al. Niepodległości 15) w Zielonej Górze. Ekspozycję będzie można oglądać do 25 lutego 2007.

Komentarze
Przeczytaj także
Zobacz więcej z tagiem: fotografia dokumentalna
logo logo
Magazyny
Zamów