Retrospektywa Edwarda Hartwiga w Radomiu. Odkryto nieznane zdjęcia fotografa

Autor: Redakcja Fotopolis

4 Lipiec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na wystawę twórczości Edwarda Hartwiga. Na ekspozycji zaprezentowany zostanie przekrój siedmiu dekad pracy twórczej jednego z najwybitniejszych polskich fotografów.

Edward Hartwig urodził się w Moskwie w roku 1909, zmarł w 2003 roku w Warszawie. W latach 1932-34 studiował w Graphisches Institut w Wiedniu u znanych fotografów: Rudolfa Koppitza i Hansa Daimlera. W 1930 roku po raz pierwszy zaprezentował swe prace w Lublinie. W 1938 roku pracował jako wolny fotograf. W latach 30. z polskimi piktorialistami brał udział w wystawach w Lublinie i w Warszawie.

Mistrz krajobrazu i eksperymentator

fot. Edward Hartwig

Jako pierwsze w katalogu prezentowane będą prace z okresu piktorialnego, kiedy to Hartwig był pod wpływem swojego idola i mentora Jana Bułhaka. W tym czasie dał się już poznać jako mistrz krajobrazu. Jego prace wypełniały także propagowany przez Jana Bułhaka program „fotografii ojczyźnianej”. Prezentowały swoisty mariaż realizmu z tradycjami piktorializmu.

Od początku swojej twórczości był postrzegany jako artysta nowoczesny, twórczo eksperymentujący z fotograficzną materią, poszukiwał formy oraz sposobów na odrealnienie obrazu, zbliżając medium fotografii do sztuk plastycznych. Wiązało się to najpewniej z jego młodzieńczych zainteresowań malarstwem. Edward Hartwig przez całe życie związany był z fotografią. Początkowo jej formą użytkową (rzemieślniczą), a po ukończeniu studiów artystyczną również eksperymantalną. Był niezwykle pracowity, konsekwentny i odważny w fotograficznych rejestracjach. Podejmował różnorodne tematy. Był pejzażystą, portrecistą, dokumentalistą, fotografem sportowym, fotografował ludzi teatru i sztuki.

Na wystawie po raz pierwszy zobaczymy ostatnie zdjęcia nad którymi pracował Edward Hartwig

fot. Edward Hartwig

„W trakcie prac nad wystawa, dokonaliśmy bardzo ciekawego odkrycia. Jednym z eksponatów prezentowanych na ekspozycji jest aparat, którym fotografował Edward Hartwig. Kamera ta pokazywana była na kilku wystawach jako przedmiot osobisty należący do fotografa. Przez ponad 20 lat od śmierci artysty bezpiecznie przechowywana przez córkę Danutę. Kiedy aparat trafił do muzeum odkryliśmy, że w środku znajduje się film.” - opowiada kurator wystawy Sebastian Klochowicz.

„Po wywołaniu negatywu okazało się, że został na nim uwieczniony sam Edward Hartwig podczas jednej ze swoich ostatnich wystaw około roku 2001 oraz prawdopodobnie jeden z ostatnich motywów fotograficznych nad którymi pracował. Z radością dzielimy się z Państwem tym odkryciem prezentując je na wystawie jako prawdopodobnie ostatnie dzieło fotografa."

Kurator: Sebastian Klochowicz

fot. Edward Hartwig

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Edward Hartwig. Mazowieckie Krajobrazy” odbędzie się 9 lipca 2023 roku, o godz. 15.30 w Spichlerzu z Wilkowa (Muzeum Wsi Radomskiej), przy ul. Szydłowieckiej 30 w Radomiu.

Zdjęcia będzie można oglądać do 2 października.

Więcej informacji na stronie muzeum-radom.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
Godox Show 2024 w Tarnowie - weekendowe spotkanie dla fotografów, filmowców i vlogerów
W najbliższy weekend 27-28 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się Godox Show 2024 - wydarzenie, które zjednoczy entuzjastów vlogowania, gamingu, filmowania oraz fotografii....
4
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
O pięknie życia - fotograficzna podróż do czasów dzieciństwa w Starej Galerii ZPAF
- Wystawa, na którą mam przyjemność Państwa zaprosić, jest zapisem świata widzianego oczami chłopca - mówi Marek Szyryk, którego zdjęcia z przeszłości można oglądać na wystawie w...
5
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Transformacja i uwalnianie - nadchodzi Fotofestiwal 2024
Premiery polskich projektów, zdjęcia międzynarodowych gwiazd fotografii, najciekawsze tematy fotograficzne sezonu i prace młodych twórców - Fotofestiwal ogłosił program blisko...
7
Powiązane artykuły