Wycinek rzeczywistości - wystawa Damiana Chrobaka w Poznaniu

Autor: Redakcja Fotopolis

3 Lipiec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Pix.House zaprasza na wystawę fotografii ulicznej z Londynu, uchwyconej przez uznanego polskiego fotografa, założyciela kolektywu Un-Posed Damiana Chrobaka. Zdjęcia można oglądać do 31 lipca.

Wystawa Damiana Chrobaka to dokumentalny, osobisty obraz metropolii 12-milionowego miasta. Ten niezwykły zbiór zdjęć przedstawia oryginalne historie codzienności, które rozegrały się na ulicach Londynu. Zamiast skupiać się na typowych turystycznych atrakcjach, Chrobak uchwycił indywidualne momenty, które często umykają zwykłym przechodniom, gdy podążają tempem narzuconym przez miasto. Wycinek rzeczywistości to zatem zbiór migawkowych londyńskich historii wyłowionych z przestrzeni publicznej.

fot. Damian Chrobak

Poprzez wnikliwe spojrzenie na te małe wydarzenia, które rozegrały się na ulicy wielkiego miasta, Damian Chrobak zapisuje przebłyski wielowarstwowej kultury i jej symboli. Zarejestrowane na kolorowym negatywie zdjęcia stanowią niezależny dokument uliczny. Przez z pozoru proste, ale pełne znaczeń historie, autor przedstawia nie tylko zdarzenia, ale również bogactwo subtelnych niuansów, które można odnaleźć w ulicznych scenach.

fot. Damian Chrobak

Kadry prezentowane w ”Wycinku rzeczywistości’ stanowią jedynie niewielką część ogromnego londyńskiego chaosu. To właśnie tam, w tym nieoczywistym otoczeniu, czasami dzieją się najbardziej niezwykłe rzeczy. Fotografie Damiana Chrobaka oscylują pomiędzy powagą a żartem, a czasem nawet balansują na cienkiej linii groteski. Każdy, kto spogląda na te zdjęcia, odbierze je przez pryzmat swoich własnych doświadczeń i wyobraźni, tworząc tym samym kolejny osobisty Wycinek rzeczywistości.

Kurator: Artur Reszko

Kiedy i gdzie?

Wystawę „Wycinek rzeczywistości” można oglądać do 31 lipca w galerii Pix.House, przy ul. Głogowskiej 35 w Poznaniu. Galeria jest czynna w poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. 17.00-20.00.

Sylwetka autora

Damian Chrobak urodził się w 1977 roku w Jastrzębiu Zdroju. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 2010 roku, założyciel Un-Posed - kolektywu fotografii ulicznej. Studiował w Akademii Fotografii w Warszawie; w 2004 r. przeniósł się do Londynu, gdzie ukończył kurs fotografii czarno-białej na University of Arts w Londynie. Obecnie studiuje na Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie- Czechy. Dokumentuje życie ulicy wielkich miastach. Publikował zdjęcia w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Nowej Zelandii, Polsce i innych krajach europejskich. Obecnie fotograf mieszka w Kownie, życie zawodowe prowadzi gdzieś pomiędzy Litwą, Polską; Niemcami, Londynem i czasem Nowym Jorkiem.

Więcej informacji na stronie pix.house.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na spotkanie warsztatowe z utytułowanym fotoreporterem Mariuszem Foreckim, na którym opowie jak robić niebanalne zdjęcia i opowiadać historie w formie fotoreportaży....
5
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” to wyjątkowa wystawa nieznanych zdjęć przedwojennego Wrocławia i historycznego sprzętu fotograficznego we wrocławskim Ossolineum. Można na niej nie tylko obejrzeć...
7
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Fotografka i dyrektora artystyczna National Geographic Polska odchodzi od relacjonowania bieżących wydarzeń i prezentuje swoją pierwszą serię artystyczną. Zadra to projekt eksplorujący...
4
Powiązane artykuły