Wycinek rzeczywistości - wystawa Damiana Chrobaka w Poznaniu

Autor: Redakcja Fotopolis

3 Lipiec 2023
Artykuł na: 4-5 minut

Pix.House zaprasza na wystawę fotografii ulicznej z Londynu, uchwyconej przez uznanego polskiego fotografa, założyciela kolektywu Un-Posed Damiana Chrobaka. Zdjęcia można oglądać do 31 lipca.

Wystawa Damiana Chrobaka to dokumentalny, osobisty obraz metropolii 12-milionowego miasta. Ten niezwykły zbiór zdjęć przedstawia oryginalne historie codzienności, które rozegrały się na ulicach Londynu. Zamiast skupiać się na typowych turystycznych atrakcjach, Chrobak uchwycił indywidualne momenty, które często umykają zwykłym przechodniom, gdy podążają tempem narzuconym przez miasto. Wycinek rzeczywistości to zatem zbiór migawkowych londyńskich historii wyłowionych z przestrzeni publicznej.

fot. Damian Chrobak

Poprzez wnikliwe spojrzenie na te małe wydarzenia, które rozegrały się na ulicy wielkiego miasta, Damian Chrobak zapisuje przebłyski wielowarstwowej kultury i jej symboli. Zarejestrowane na kolorowym negatywie zdjęcia stanowią niezależny dokument uliczny. Przez z pozoru proste, ale pełne znaczeń historie, autor przedstawia nie tylko zdarzenia, ale również bogactwo subtelnych niuansów, które można odnaleźć w ulicznych scenach.

fot. Damian Chrobak

Kadry prezentowane w ”Wycinku rzeczywistości’ stanowią jedynie niewielką część ogromnego londyńskiego chaosu. To właśnie tam, w tym nieoczywistym otoczeniu, czasami dzieją się najbardziej niezwykłe rzeczy. Fotografie Damiana Chrobaka oscylują pomiędzy powagą a żartem, a czasem nawet balansują na cienkiej linii groteski. Każdy, kto spogląda na te zdjęcia, odbierze je przez pryzmat swoich własnych doświadczeń i wyobraźni, tworząc tym samym kolejny osobisty Wycinek rzeczywistości.

Kurator: Artur Reszko

Kiedy i gdzie?

Wystawę „Wycinek rzeczywistości” można oglądać do 31 lipca w galerii Pix.House, przy ul. Głogowskiej 35 w Poznaniu. Galeria jest czynna w poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. 17.00-20.00.

Sylwetka autora

Damian Chrobak urodził się w 1977 roku w Jastrzębiu Zdroju. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 2010 roku, założyciel Un-Posed - kolektywu fotografii ulicznej. Studiował w Akademii Fotografii w Warszawie; w 2004 r. przeniósł się do Londynu, gdzie ukończył kurs fotografii czarno-białej na University of Arts w Londynie. Obecnie studiuje na Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie- Czechy. Dokumentuje życie ulicy wielkich miastach. Publikował zdjęcia w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Nowej Zelandii, Polsce i innych krajach europejskich. Obecnie fotograf mieszka w Kownie, życie zawodowe prowadzi gdzieś pomiędzy Litwą, Polską; Niemcami, Londynem i czasem Nowym Jorkiem.

Więcej informacji na stronie pix.house.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Pimp My Channel - ruszył konkurs dla internetowych twórców wideo. Do wygrania sprzęt Canon i Zhiyun
Pimp My Channel - ruszył konkurs dla internetowych twórców wideo. Do wygrania sprzęt Canon i Zhiyun
Cyfrowe.pl wraz z marką Canon zapraszają do wzięcia udziału w konkursie Pimp My Channel. Pokaż kulisy swojej pracy i zgarnij sprzęt wideo znanych marek.
0
Sprawdź świąteczne promocje na sprzęt Manfrotto, Lowepro i JOBY
Sprawdź świąteczne promocje na sprzęt Manfrotto, Lowepro i JOBY
Skorzystaj z grudniowych promocji! W atrakcyjnych cenach kupisz statywy Manfrotto, plecaki i torby Lowepro oraz akcesoria JOBY
2
W poszukiwaniu decydującego momentu - Lucia Mugnolo na wystawie w Szczecinie
W poszukiwaniu decydującego momentu - Lucia Mugnolo na wystawie w Szczecinie
Willa Lentza w Szczecinie zaprasza na wystawę Lucii Mugnolo, która zabiera nas do rodzinnego miasta fotografki. „W poszukiwaniu decydującego momentu” zabiera oglądających na wyprawę...
1
Powiązane artykuły