XXII Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze - najlepsze zdjęcia gór i inspirujące wystawy

Autor: Redakcja Fotopolis

8 Wrzesień 2022
Artykuł na: 6-9 minut

Jeleniogórskie Centrum Kultury zaprasza na XXII Biennale Fotografii Górskiej. W dniach 16-17 września w Jeleniej Górze obejrzymy najlepsze zdjęcia konkursowe, a także weźmiemy udział w ciekawych wystawach i seminariach.

Biennale Fotografii Górskiej to organizowane od 1980 roku wydarzenie w całości poświęcone fotografii gór, którego nieodłącznym elementem jest konkurs fotograficzny. Konkurs adresowany jest do wszystkich fotografujących góry, ich piękno i wszelkie przejawy ludzkiej aktywności na terenach górskich. Skierowany jest zarówno do artystów fotografików, jak i do amatorów fotografii.

Najlepsze zdjęcia XXII Konkursu Biennale Fotografii Górskiej

Jury XXII Konkursu Biennale Fotografii Górskiej po obejrzeniu 441 prac 62 autorów, zakwalifikowało do tegorocznej wystawy 168 prac 59 autorów i przyznało następujące nagrody:

Grand Prix - 6000 zł

fot. Marcin Bawiec, z serii "Pandemic in the Dolomites"

Marcin Bawiec za zestaw 2 fotografii: Pandemic in the Dolomites oraz za 2 fotografie: Blask Dolomitów i na Lodowcu.

I nagroda - 2500 zł

fot. Michał Woźniakowski, z serii "Gładzone liptowskim wiatrem"

Michał Woźniakowski za zestaw 3 fotografii pt. Gładzone liptowskim wiatrem.

II nagroda – 1500 zł

fot. Grzegorz Matoryn, z serii "Formy skalne"

Grzegorz Matoryn za 4 fotografie z cyklu Formy skalne.

Otwarcie wystawy konkursowej i wręczenie nagród laureatom odbędzie się 16 września 2022 r. w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Oprócz tego, w ramach XXII Biennale Fotografii Górskiej odbędzie się także kilka wystaw towarzyszących i seminarium.

Główne wydarzenia towarzyszące

"Wanda Rutkiewicz – Fotografie"

16.09, 12:00

fot. Wanda Rutkiewicz, "K2"

To zestaw autorskich fotografii Wandy Rutkiewicz, jednej z najlepszych himalaistek świata, która jako pierwsza kobieta zdobyła szczyt K2. Była też pierwszą Polką, która stanęła na najwyższym szczycie Ziemi. Autorka książek, filmów dokumentnych i fotografii z górskich wypraw.

Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników: Mount Everest, Nanga Parbat,  K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. Zaginęła w 1992 roku na stoku Kanczadzongi. W trzydziestą rocznice tego zdarzenia Sejm RP ogłosił rok 2022 rokiem Wandy Rutkiewicz.

„Atelier Pod Śnieżką” - fotografie powstałe podczas tegorocznego pleneru w schronisku Dom Śląski

16.09, godz. 12:00

U podnóża Śnieżki, na wysokości ok. 1400 m n.p.m., w okolicy obecnego schroniska „Dom Śląski” i przy nieistniejącym już schronisku Obří bouda (dawniej Riesenbaude) istniały dwa atelier fotograficzne należące do Adolfa Hartmanna i Fritza Goebla. Pierwsze założone zostało w latach 90. XIX wieku, gdzie Hartmann bez względu na pogodę fotografował w nim turystów na tle Śnieżki namalowanej na płótnie. Na początku XX wieku, tuż obok drugie atelier otworzył Fritz Goebel, który z kolei fotografował turystów najczęściej na tle prawdziwej Śnieżki. Oba atelier działały do lat 40. XX wieku.

Niewiele informacji możemy dziś znaleźć o właścicielach tych atelier. Dokumenty z archiwum w Karpaczu z czasów przed II wojną światową uległy zniszczeniu lub ich los jest nieznany. Czy Adolf Hartmann był synem malarza i fotografa i czy zanim założył filię swojego atelier pod Śnieżką prowadził zakład i sklep fotograficzny Großschönau w Saksonii, czy też pochodził z Dessau, gdzie działalność prowadził fotograf o tym samym imieniu i nazwisku?

Na przełomie XIX i XX wieku w Berlinie na ul. Schumannstrasse 14a zakład prowadził Fritz Goebel. Czy to ten sam fotograf, który kilkanaście lat później otworzył zakład pod Śnieżką? Te fakty trudno dziś ustalić - to historia do odkrycia. Ale po obu tych fotografach pozostało sporo fotografii. A na nich ciekawy ślad epoki - turyści wyglądający bardzo elegancko mimo górskiej wędrówki, pozujący uważnie i bez pośpiechu, z dużą świadomością utrwalanej chwili. Czas, który dawno przeminął.

Dziś wracamy do tej historii. Fotografie turystów na tle Śnieżki wykonali po ponad osiemdziesięciu latach po zakończeniu funkcjonowania dawnych atelier, dokładnie w ich miejscu, zawodowi fotografowie z Polski i z Czech w ramach pleneru „Atelier pod Śnieżką” organizowanego przez Jeleniogórskie Centrum Kultury. Powstało ponad dwieście fotografii, na których utrwalono kilkuset współczesnych wędrowców. W strojach jakże odmiennych niż kiedyś, często z trudem przystających choćby na ułamek chwili do fotografii pamiątkowej - jakby z mniejszą wiarą w jej moc niż kiedyś.

Pozostałe wydarzenia towarzyszące:

16.09

 • 14.00 „W górach” - Wystawa zmarłego w ubiegłym roku Wacława Narkiewicza (Galeria Pod Brązowym Jeleniem, Jeleniogórskie Centrum Kultury)
 • 16.00 „Wędrówki i inspiracje”, Jiří Bruník - jeden z najważniejszych fotografów czeskich Karkonoszy (Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze)
 • 18.00 „Górskie pejzaże”, Przemysław Kruk (Galeria Korytarz w Jeleniogórskim Centrum Kultury)

17.09

 • 17.00 „W górach liczy się tylko człowiek”, Rafał Fronia (Pałac w Bukowcu)
 • 10.00-15.00 Seminarium poświęcone fotografii górskiej w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze

Program seminarium:

 • 10.00 Janusz Moniatowicz - Fotografowie czeskich Karkonoszy
 • 11.00 Joanna Mielech - Wacław Narkiewicz i jeleniogórskie środowisko fotograficzne lat 70 i 80. XX wieku
 • 12.00-14.00 Wspomnienie o Wandzie Rutkiewicz - spotkanie w którym udział wezmą: Aleksander Lwow, Kazimierz Pichlak, Aleksandra Stelmach

fot. Przemysław Kruk

Kiedy i gdzie?

XXII Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze odbędzie się w dniach 16-17 września 2022 roku. Główne wystawy będzie można oglądać w Muzeum Karkonoskim, przy ul. Matejki 28.

Ekspozycje będą otwarte do 16 października 2022 roku.

Organizatorem XXII Biennale Fotografii Górskiej  jest Jeleniogórskie Centrum Kultury.

Czeskim partnerem projektu jest Karkonoski Park Narodowy z siedzibą we Vrchlabi.

Partnerzy XXII Biennale Fotografii Górskiej:

 • Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
 • Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze
 • Karkonoski Park Narodowy w Jeleniej Górze
 • Pałac Bukowiec

Więcej informacji znajdziecie na stronach biennalefotografiigorskiej.blogspot.com i jck.pl.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
Darmowe warsztaty z Mariuszem Foreckim w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na spotkanie warsztatowe z utytułowanym fotoreporterem Mariuszem Foreckim, na którym opowie jak robić niebanalne zdjęcia i opowiadać historie w formie fotoreportaży....
5
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” - powrót do przeszłości przedwojennego Wrocławia
„Czas pochwycony” to wyjątkowa wystawa nieznanych zdjęć przedwojennego Wrocławia i historycznego sprzętu fotograficznego we wrocławskim Ossolineum. Można na niej nie tylko obejrzeć...
7
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Zadra - premierowa wystawa Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej
Fotografka i dyrektora artystyczna National Geographic Polska odchodzi od relacjonowania bieżących wydarzeń i prezentuje swoją pierwszą serię artystyczną. Zadra to projekt eksplorujący...
4
Powiązane artykuły