Startuje Opolski Festiwal Fotografii 2021 - polska fotografia w najlepszym wydaniu

Autor: Redakcja Fotopolis

5 Październik 2021
Artykuł na: 4-5 minut

Co roku w październiku Opole na moment staje się stolicą polskiej fotografii. Najciekawsze współczesne projekty rodzimych fotografów będzie można oglądać już od piątku 8.10.2021. W programie także warsztaty, spotkania i przegląd photobooków.

Opolski Festiwal Fotografii to wyjątkowe wydarzenie skupione w całości na rodzimej fotografii. W tym roku organizatorzy zaplanowali ogromny program - łącznie odbędzie się 19 wernisaży i aż 7 spotkań autorskich, a cały festiwal trwa niemal dwa miesiące.

W pierwszych dniach festiwalu będzie można zobaczyć 15 wystaw fotograficznych i spotkać najbardziej znane nazwiska polskiej fotografii. Fundacja 2.8, organizator festiwalu, serdecznie zaprasza w piątek, 8 października do Miejskiej Biblioteki Publicznej na uroczyste otwarcie wydarzenia.

fot. Chris Niedenthal, Styczeń, 2020

Opolski Festiwal Fotografii 2021 - co zobaczymy w weekend otwarcia?

Podczas otwarcia festiwalu OFF 2021 będziemy mogli zobaczyć wystawy:

Piątek, 08.10.2021

Katarzyny Mirczak „Tło”, o bliskim Opolszczyźnie temacie - zderzeniu kulturowym, do którego doszło na tak zwanych ziemiach odzyskanych przyłączonych do Polski po drugiej wojnie światowej. Wystawę Piotra Chrobaka o Izraelu, o podróży która się odbyła i o tej którą Piotr odbył jedynie w wirtualnym świecie.

Maciej Stanik, fotoreporter odwiedzający z aparatem miejsca konfliktu zebrał w jedną prezentację bardzo poruszające zdjęcia dzieci, które swoje najmłodsze lata spędzają w czasie i miejscu, które nie ma nic wspólnego z naszym wyobrażeniem dzieciństwa. Bardzo zróżnicowane zdjęcia będzie można zobaczyć na wystawie konkursu fotografii ulicznej Fujifilm Moment Street Photo Awards 2020.

fot. Maciej Stanik

Doroczną kolekcję książek przygotowała jako kurator Katarzyna Sagatowska. W tym roku pod hasłem „Źródło” prezentuje wybór książek fotograficznych z Polski i ze świata, w których twórczynie i twórcy podejmują wątki dotyczące rodziny. Artyści występują tu w różnych rolach – dzieci, rodziców. Opowiadają o przeszłości, teraźniejszości, spoglądają w przyszłość. Dokumentują, sięgają po archiwa, kreują historie. Czasem dzielą się z widzami swoją intymnością, innym razem chłodno analizują zasady wychowania i panujące schematy.

Tego samego wieczoru odbędzie się spotkania z Katarzyną Sagatowską, a następnie z Chrisem Niedenthalem – legendą polskiego fotoreportażu - który swoją wystawę otworzy następnego dnia w sobotę.

Sobota, 09.10.2021

Z kolei w sobotę organizatorzy zapraszają już na godzinę 16:00 do Galerii Muzeum Śląska Opolskiego (potocznie zwanej Cybisa) przy ul. Ozimskiej, gdzie swoje wystawy otworzy Patryk Bułhak i Paweł Żak. Następnie przeniesiemy się do głównego budynku Muzeum Śląska Opolskiego przy kościele „na górce”, a tam otwarcie wystaw, wspomnianego wcześniej Chrisa Niedenthala, Jakuba Kamińskiego, Anny Hartman-Ksycińskiej, kolekcji Festiwalu „W ramach Sopotu” i wystawy nagrodzonego w konkursie „Pokaż się” Michała Konrada. Po wernisażach głos zabiorą autorzy i kuratorzy wystaw otwieranych w sobotę.

fot. Zuzanna Szarek

Kiedy i gdzie?

Oficjalne otwarcie Opolskiego Festiwalu Fotografii nastąpi w piątek, 8 października 2021 roku, o godz. 17:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Minorytów 4 w Opolu.

Udział we wszystkich wydarzeniach festiwalowych jest bezpłatny.

Cały program festiwalu dostępny jest na stronie offoto.pl.

(fot. okładkowa: Michał Konrad, laureat konkursu "Pokaż się")

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Ada Zielińska, „Frutti di Mare” - nowa wystawa w Muzeum Współczesnym Wrocław
Ada Zielińska, „Frutti di Mare” - nowa wystawa w Muzeum Współczesnym Wrocław
MWW startuje z nową wystawą jednej z najciekawszych fotografek młodego pokolenia. „Frutti di Mare” będzie można oglądać aż przez 3 miesiące. Otwarcie 9...
0
Rusza Leica Street Photo 2021 - do wygrania Leica Q2
Rusza Leica Street Photo 2021 - do wygrania Leica Q2
Startuje kolejna edycja konkursu fotografii ulicznej Leica Street Photo.Konkurs jest otwarty dla wszystkich fotografek i fotografów...
23
Rolke, Niedenthal, Sikora, Świetlik, Grzybowska - Warszawa oczami wybitnych fotografów
Rolke, Niedenthal, Sikora, Świetlik, Grzybowska - Warszawa oczami wybitnych fotografów
Wystawa „Moje Miasto” to wyjątkowa okazja na zobaczenie stolicy przez obiektyw 5 znanych, reprezentujących różne nurty polskich fotografów. Część prac przygotowana...
3
Powiązane artykuły