Nowa formuła Tychy Press Photo. “Od lat większość uczestników nie ma nic wspólnego z mediami”

0
Redakcja Fotopolis
27 Grudzień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Nadchodzi kolejna edycja konkursu Tychy Press Photo, a wraz z nią zmiana tematyki z fotografii prasowej na dokumentalną. Zgłoszenia można nadsyłać do 17 stycznia.

Tychy Press Photo to niszowy, ale nie dający o sobie zapomnieć konkurs fotograficzny, który organizowany jest już od przeszło 20 lat. Wraz z nadchodzącą edycją organizatorzy zapowiadają zmiany, które są wyrazem ewolucji, jaką przez lata przeszła ta inicjatywa. Przede wszystkim w temacie konkursu fotografię prasową zastępuje fotografia dokumentalna. Poza tym impreza będzie miała teraz formę dwudniowego Festiwalu Fotografii Dokumentalnej Tychy Press Photo (7-8 marca 2020 r. w Pasażu Kultury Andromeda i Miejskiej Galerii Sztuki Obok).

- Od wielu lat większość osób biorących udział w konkursie nie ma nic wspólnego z mediami, a ich zdjęcia można określić jako dokumentalne. Pojęcie to nie ma zresztą jednej, prostej definicji, podobnie jak fotografia prasowa. Próby zaszufladkowania nie są łatwe, podziały płynne i sporne wśród samych fotografów. Przyglądanie się otaczającej nas rzeczywistości będzie pewnym wyznacznikiem odróżniającym dokument od innych rodzajów fotografii - wyjaśnia Marcin Zimnal, współorganizator imprezy.

Ogólne zasady bez zmian

fot. Grzegorz Krzysztofik, laureat Tychy Press Photo 2019

Podstawowe zasady konkursu pozostają takie same jak wcześniej: mogą w nim wziąć udział osoby fotografujące, mieszkające lub pracujące w 2019 roku w Tychach, a także osoby niezwiązane z Tychami, ale w tym przypadku zgłaszane do konkursu fotografie muszą być wykonane na terenie Tychów.

Nie trzeba być zawodowym fotografem ani publikować w mediach. Na konkurs można zgłaszać zdjęcia pojedyncze lub fotoreportaże, liczące do 8 ujęć. Każdy uczestnik może zgłosić łącznie do 20 zdjęć. Wszystkie zdjęcia muszą być co do zasady wykonane w 2019 roku. Po raz pierwszy nie trzeba nagrywać wersji elektronicznych zdjęć na płytę lub inny nośnik, będzie można wygodnie przesłać pliki przez bezpłatny serwis WeTransfer.

Jurorzy przyznają nagrody w trzech kategoriach: najlepsza fotografia, najlepszy fotoreportaż i najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach. Nagrody pieniężne funduje Teatr Mały, który jest głównym organizatorem 20. edycji imprezy. W puli znajdują się w sumie 3000 zł.

fot. Tomasz Ziobro, laureat Tychy Press Photo 2019

Jak aplikować?

Prace można nadsyłać, lub składać wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia w Miejskiej Galerii Sztuki Obok w Tychach (pl. Baczyńskiego 2, 43-100 Tychy). Minimalny format odbitek to 20 x 30 cm (max 30 x 45 cm). Zdjęcia należy wysłać także w formie cyfrowej na adres kontakt@tychypressphoto.pl - w tym wypadku organizatorzy zachęcają do skorzystania z usługi WeTransfer.

Zgłoszenia można nadsyłać do 17 stycznia 2020 roku.

Wyniki i wystawa pokonkursowa

Wystawa pokonkursowa w Pasażu Kultury Andromeda zostanie otwarta w sobotę, 7 marca 2020 r., wtedy też poznamy oficjalne wyniki konkursu.

Więcej informacji na temat nadchodzącej edycji Tychy Press Photo znajdziecie pod adresem tychypressphoto.pl.

(fot. okładkowa: Agnieszka Łukaszewska-Wilczek, lauerat Tychy Press Photo 2019)

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jesteś kobietą i fotografujesz? Dzięki Female in Focus masz szansę pokazać swoje zdjęcia w Nowym Jorku
Jesteś kobietą i fotografujesz? Dzięki Female in Focus masz szansę pokazać swoje zdjęcia w Nowym...
Female In Focus to konkurs stworzony z myślą o promowaniu fotografii wykonywanej przez kobiety. Zdjęcia 20 najlepszych autorek będą przez miesiąc prezentowane na...
48
1
Iluzoryczna wolność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka. Od 16 stycznia w galerii Pop-up Ogrodowa8
Iluzoryczna wolność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka. Od 16 stycznia w galerii Pop-up Ogrodowa8
Po wakacyjnym debiucie wystawy “Zamknięte” w Leica 6x7 Gallery, projekt fotografia i podróżnika Patryka Bułhaka trafia do Łodzi. Wernisaż już w czwartek o...
28
0
Poznaliśmy zwycięzców konkursu e-oko.pl. Oto zdjęcia, które wyrwą Was ze zgiełku codzienności
Poznaliśmy zwycięzców konkursu e-oko.pl. Oto zdjęcia, które wyrwą Was ze zgiełku codzienności
Poznaliśmy wyniki kolejnej odsłony konkursu, organizowanego przez sklep fotograficznego e-oko.pl. Tym razem miał on skłonić uczestników do wyrwania się z codziennego...
31
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)