Poznaliśmy finalistów Tychy Press Photo 2019

0

Autor: Michał Chrzanowski

27 Luty 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Za nami już 19. edycja Tychy Press Photo - imprezy inspirowanej słynnym World Press Photo. Laureatów konkursu poznamy 9 marca, ale już teraz organizatorzy podali nazwiska wszystkich finalistów.

Początkowo konkurs Tychy Press Photo miał charakter corocznego przeglądu, który odbywał się w Teatrze Małym. W pierwszych latach brali w nim udział wyłącznie fotoreporterzy związani z mediami. Jednak obecnie do konkursu mogą się zgłaszać osoby mieszkające lub pracujące w minionym roku w Tychach. Akceptowane są dowolne fotografie, mieszczące się w pojęciu fotografii prasowej. Osoby niezwiązane z Tychami (czyli mieszkające lub pracujące w innym miejscu) też mogą brać udział, ale w tym przypadku zgłaszane do konkursu fotografie muszą być wykonane na terenie Tychów.

fot. Agnieszka Seidel-Kożuch „Mali Mistrzowie Śląska“

fot. Dorota Rewers

Inspiracji można szukać wszędzie

W tegorocznej edycji konkursu organizatorzy otrzymali 441 zdjęć, od 41 fotografów. Na wystawę pokonkursową wybrano 88 zdjęć, autorstwa 25 osób. Fotografów wyłoniło jury w składzie: Beata Mendrek (ZPAF Okręg Śląski), Rafał Klimkiewicz (szef agencji Edytor.net) i Dominik Gajda (pomysłodawca i współorganizator TPP). Pula nagród to 3000 złotych i funduje je Teatr Mały. Jury wybrało laureatów w trzech kategoriach: najlepszy fotoreportaż, najlepsze zdjęcie i najlepsze zdjęcie (fotoreportaż) wykonane w Tychach.

Finalistami Tych Press Photo 2019 zostali: Bożena Chlebicka, Włodzimierz Chrzanowski, Jerzy Czapnik, Łukasz Erkier, Łukasz Furczyk, Krzysztof Jankowiak, Artur Jastrzębski, Ireneusz Kaźmierczak, Miłosz Kopiś, Aleksander Krzystyniak, Grzegorz Krzysztofik, Jacek Krzyżowski, Dariusz Kuźma, Agnieszka Łukaszewska-Wilczek, Marta Nowakowicz-Jankowiak, Paulina Oleśkiewicz, Paweł Pełka, Kamil Peszat, Piotr Podsiadły, Marta Poloczek, Izabela Ptak-Marczewska, Agnieszka Repeć, Dorota Rewers, Agnieszka Seidel-Kożuch, Tomasz Ziobro.

fot. Jacek Krzyżowski

fot. Marta Poloczek

- Codziennie, przed naszymi oczami przewijają się setki obrazów. Co chwilę. Wszystko jest obrazem, który do nas krzyczy lub szepcze, w zależności od sytuacji, treści czy naszej uważności. Patrzymy na świat i czytamy go. Wizualne komunikaty stały się wiodącymi, szybkimi przekazami nie tylko zewnętrzności, ale także niejednokrotnie stanów wewnętrznych, emocji, uczuć, przeżyć.  Patrzymy i rejestrujemy. Czasem tylko na chwilę, żeby za moment zapomnieć, a czasem po to by zapamiętać. Często fotografujemy nie zastanawiając się, czy ta fotografia będzie nam do czegoś potrzebna, czy uda nam się ją opublikować, wystawić, sprzedać. Czasem robimy te fotografie dla siebie, z potrzeby chwili, zapisu rzeczywistości, notatki z codzienności. Nagrodzone i wyróżnione fotografie w tegorocznym konkursie ukazują, że szukać można wszędzie tam, gdzie jest człowiek, gdzie dochodzi do spotkania i reakcji zarówno na trudne i poważne jak i na zwykłe, codzienne sytuacje. Inspiracji można szukać wszędzie, ważne, aby to robić szczerze - komentuje Beata Mendrek, przewodnicząca jury.

fot. Grzegorz Krzysztofik „Trzeci Dzwonek“

fot. Dariusz Kuźma

Marek Lapis gościem specjalnym Tychy Press Photo

Tradycją jest, że Tychy Press Photo to także gość specjalny. W poprzednich edycjach gośćmi byli m.in. Chris Niedenthal i Andrzej Grygiel (laureaci World Press Photo) oraz Mariusz Forecki, Arkadiusz Ławrywianiec, Arkadiusz Gola i Bartek Barczyk. Natomiast tegorocznym gościem specjalnym zaproszonym przez organizatorów TPP jest Marek Lapis.  Zajmuje się on fotografią dokumentalną, reportażem i szeroko pojętą fotografią społeczną. Fotografuje środowiska niszowe, wyalienowane z ogólnie pojmowanego społeczeństwa. W fotografii interesuje go przede wszystkim człowiek i jego emocje.

Marek Lapis jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE, laureatem m.in. International Photography Awards, Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto, Leica Street Photo i Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wykładał fotografię w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa oraz w Wielkopolskiej Szkole Fotografii. Był etatowym fotoreporterem tygodnika WPROST, jego zdjęcia ukazywały się też między innymi w „Polityce”, „Newsweeku” i „Przekroju” oraz mediach zagranicznych: „Time”, „Focus” czy „The Sunday Telegraph”. Od 2000 roku współpracuje z agencją Forum.

fot. Marek Lapis „Biało-Czerwona”

fot. Marek Lapis „Biało-Czerwona”

Podczas Tychy Press Photo poznamy jego książkę fotograficzną „Biało-Czerwona”, która ukaże się 5 marca, a w Tychach odbędzie się jej śląska premiera. Wystawa o tym samym tytule jest efektem wieloletniego projektu, opisującego wizualnie jak w świadomości społeczeństwa, w czasach burzliwych współczesnych przemian społecznych, politycznych i kulturalnych funkcjonują barwy biała i czerwona.

- To długoterminowy temat, zjechałem Polskę wzdłuż i wszerz, a szczególnie Wielkopolskę. Odwiedziłem wiele miejsc po raz pierwszy dzięki temu projektowi. Poznałem setki historii prawdziwych bohaterów naszych czasów i byłem świadkiem sytuacji, których nigdy bym się nie spodziewał - tak o swoim projekcie mówi Lapis.

fot. Marek Lapis „Biało-Czerwona”

fot. Marek Lapis „Biało-Czerwona”

Gdzie i kiedy?

Wyniki konkursu fotograficznego Tychy Press Photo 2019 poznamy już w sobotę, 9 marca o godz. 17:00, podczas uroczystej gali. Wtedy także otwarte zostaną 2 wystawy: pokonkursowa na parterze Pasażu Kultury Andromeda i „Biało-Czerwona” Marka Lapisa w Miejskiej Galerii Sztuki „Obok”. Odbędą się także pokazy zdjęć (slide show): Marka Lapisa, Beaty Mendrek oraz laureatów poprzedniej edycji TPP, Magdaleny Boruckiej i Artura Jastrzębskiego. Po więcej informacji odsyłamy na stronę Tychy Press Photo.

zdjęcie główne: fot. Tomasz Ziobro „Wesołych Świąt“

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Powraca Nikon Photo Contest. Do wygrania aparaty i 500 tys. jenów
Rusza kolejna edycja prestiżowego, organizowanego co dwa lata konkursu Nikon Photo Contest (2020-2021). Tematy przewodnie nadchodzącej edycji to łączność i...
0
0
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
Helmut Newton na ulicach Berlina – plenerowa wystawa na 100 urodziny mistrza prowokacji
31 października, w dniu urodzin fotografa, Fundacja Helmuta Newtona otworzy największą jak do tej pory plenerową wystawę, prezentującą przegląd jego...
2
0
Wykorzystaj w pełni potencjał swojego aparatu. Startują dni otwarte dla uczestników Klubu Sony
Wykorzystaj w pełni potencjał swojego aparatu. Startują dni otwarte dla uczestników Klubu Sony
Sony Centre rozpoczyna Dni Otwarte dla Uczestników Klubu Sony, którzy chcieliby lepiej poznać możliwości swojego aparatu.
12
0
Powiązane artykuły