Zdobyć Księżyc - najciekawsze zdjęcia z programów kosmicznych USA w Domu Spotkań z Historią

2
Redakcja Fotopolis
10 Lipiec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Mija 50 lat od momentu, gdy Neil Armstrong postawił stopę na Srebrnym Globie. Od 20 lipca w Domu Spotkań z Historią będzie można oglądać wystawę „Zdobyć Księżyc”, prezentującą fotograficzną podróż z Ziemi na Księżyc.

Eksplorację kosmosu rozpoczął Związek Radziecki wystrzeliwując w październiku 1957 roku pierwszego sztucznego satelitę Ziemi: Sputnik 1. Wydarzenie to zapoczątkowało także wyścig kosmiczny pomiędzy ówczesnymi mocarstwami zaangażowanymi w zimną wojnę. Wyścig zbrojeń i wpływów. ZSRR przez pierwszy okres było liderem tego wyścigu: wysłali w kosmos pierwszego psa, człowieka, bili rekordy długości lotów, pierwsi zrealizowali spacer kosmiczny. Stany Zjednoczone zostawały w tyle.

W 1961 roku Prezydent John F. Kennedy rzucił wyzwanie Amerykanom: postawić człowieka na Księżycu przed końcem dekady i umożliwić mu powrót na Ziemię. Marzenie JFK zostało spełnione, a na sukces pracowały setki tysięcy ludzi. Wyścig został wygrany 20 lipca 1969 roku.

Jack Schmitt pozujący z flagą, Dolina Taurus-Littrow, 11‒14.12.1972. Fot. Gene Cernan/NASA

- Dla wszystkich urodzonych po 1969 roku „człowiek na Księżycu” to po prostu fakt historyczny i zastany, być może wzniosły, czy jeden z ważniejszych. Dla tych wszystkich, którzy pamiętają te czasy, to wydarzenie, które nie miało sobie równych w historii. Niedowierzanie mieszało się z entuzjazmem, zmagania Armstronga i Aldrina były oglądane na żywo. W Polsce to był środek nocy. Szacuje się, że transmisję z Księżyca oglądało 600 milionów ludzi! Żadne inne wydarzenie wcześniej ani później nie zgromadziło w jednym czasie takiej publiczności, nie połączyło ludzkości - komentuje kuratorka, Joanna Kinowska.

Istnieje przekonanie, że Armstrong i Aldrin zrobili na księżycu tylko kilka zdjęć. Naprawdę jednak podczas misji Apollo 11 powstało ponad tysiąc fotografii. Kilka z nich stało się natychmiast ikonami i przeniknęło do popkultury, a także do naszego życia codziennego.

Gene Cernan i Ron Evans (do góry nogami) podczas misji Apollo 17, 7‒19.12.1972, fot. Harrison “Jack” Schmitt

Joanna Kinowska wybrała ok. 100  zdjęć z Księżyca (z amerykańskich programów Mercury, Gemini i Apollo) oraz portrety astronautów i fotografie dokumentujące przygotowania do misji kosmicznych. Na zdjęciach z archiwów NASA zobaczymy nie tylko samą eksplorację Księżyca, ale też cały proces, który do niej doprowadził. Fotografiom towarzyszyć będą cytaty astronautów, wypowiadane podczas misji i po jej zakończeniu (w tym te najsłynniejsze o małym kroku, czy używany potocznie: „Houston, mamy problem”) oraz ścieżka dźwiękowa ułożona przez Jarka Grzesicę (Warsaw Electronic Festival).

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy „Zdobyć Księżyc” odbędzie się w sobotę, 20 lipca 2019 roku, o godzinie 20:00, w Domu Spotkań z Historią, przy ul. Karowej 20 w Warszawie. Fotografie będzie można oglądać do 6 października. Wstęp wolny.

Buzz Aldrin na powierzchni Księżyca, Morze Spokoju, 20.07.1969. Fot. Neil Armstrong/ NASA

Podczas wernisażu odbędzie się koncert zespołu Warsaw Laptop Orchestra, natomiast dzień później, 21 lipca o godzinie 16:00 odbędzie się oprowadzenie kuratorskie z udziałem Joanny Kinowskiej i dr hab. Grzegorza Brona.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem dsh.waw.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Jesteś kobietą i fotografujesz? Dzięki Female in Focus masz szansę pokazać swoje zdjęcia w Nowym Jorku
Jesteś kobietą i fotografujesz? Dzięki Female in Focus masz szansę pokazać swoje zdjęcia w Nowym...
Female In Focus to konkurs stworzony z myślą o promowaniu fotografii wykonywanej przez kobiety. Zdjęcia 20 najlepszych autorek będą przez miesiąc prezentowane na...
45
1
Iluzoryczna wolność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka. Od 16 stycznia w galerii Pop-up Ogrodowa8
Iluzoryczna wolność Iranu na zdjęciach Patryka Bułhaka. Od 16 stycznia w galerii Pop-up Ogrodowa8
Po wakacyjnym debiucie wystawy “Zamknięte” w Leica 6x7 Gallery, projekt fotografia i podróżnika Patryka Bułhaka trafia do Łodzi. Wernisaż już w czwartek o...
26
0
Poznaliśmy zwycięzców konkursu e-oko.pl. Oto zdjęcia, które wyrwą Was ze zgiełku codzienności
Poznaliśmy zwycięzców konkursu e-oko.pl. Oto zdjęcia, które wyrwą Was ze zgiełku codzienności
Poznaliśmy wyniki kolejnej odsłony konkursu, organizowanego przez sklep fotograficznego e-oko.pl. Tym razem miał on skłonić uczestników do wyrwania się z codziennego...
31
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)