Z punktu A do punktu B - 4 fotograficzne opowieści o Polsce w Starej Galerii ZPAF

0
Redakcja Fotopolis
8 Maj 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Najnowsza wystawa Starej Galerii ZPAF to 4 spojrzenia na Polskę, dla których klamrą jest temat podróży i przemieszczania się. Wernisaż już dziś, o godzinie 19:30.

W większości przypadków twórcy wydają się zawczasu wiedzieć, co zobaczą w obiektywie, co zechcą uwiecznić. W relacjach wielu fotografów często słyszymy wręcz o tworzeniu zawczasu swoistej checklisty obiektów i lokalizacji potrzebnych do zrealizowania projektu. W prezentowanych przez nas cyklach to zogniskowanie na przedmiot nie wydaje się być zbyt precyzyjne. Sądzę, że każdy z nas chciał udokumentować jakąś szerszą prawdę o przestrzeni i czasie, w których żyjemy i codziennie się przemieszczamy. Z racji naszego pochodzenia - padło na Polskę.

Fotograficzna powieść drogi

fot. Zbigniew Tomaszczyk, z cyklu "Niespodziewane Sytuacje"

Ruszając z pewnego punktu A i zmierzając do odleglejszego B wprowadziliśmy się w pewną ciągłość – liniowość – sytuację nietypową dla fotografii, która ma raczej wrodzoną skłonność do wycinkowości, ułamkowości, czasem wręcz redukując przekaz do punctum. Poprzez setki (czasem tysiące!) przebytych kilometrów wzdłuż i po drodze nadaliśmy opisywanej przestrzeni spójność.

Rzeki przestały być zlepkiem podłużnych jeziorek, do których brzegu przybywamy ("808,2 km", Waldemar Śliwczyński; "Dopóki. Wisła", Wojciech Sternak), surrealistyczne blaszane konstrukcje przestały być dziwacznymi efemerydami dopytującymi o swój sens ("Niespodziewane sytuacje", Zbigniew Tomaszczuk), autostrada przestała być zbiorem rozłącznym przystanków i przydrożnych barów ("Jedynka", Maciej Rawluk).

fot. Maciej Rawluk, z cyklu "Jedynka"

fot. Waldemar Śliwczyński, cyklu "808,2 km"

Przywrócenie linearności przedmiotom w erze ich cyfrowej kwantyzacji pozwoliło opowiadać przestrzeni samej o sobie, nawet jeśli przez indywidualny pryzmat każdego z autorów. Niespieszność tych przebytych dróg sprawia również, że czas w nich płynie jakoś inaczej. Polska lat odległych i minionych miesza się z tą najbardziej współczesną.

Cztery prezentowane projekty pokazują Polskę w różnej skali, w różnych powiększeniach. Widzimy to nie tylko po charakterze odbitek, ale też w formach zogniskowania na treści. Skupiają się na lokalnej, dzielnicowej aberracji, przyglądają się dwóm wielkim polskim rzekom oraz na niegdyś naszej najdłuższej trasie północ-południe - starej jedynce. Sądzę, że zaczęliśmy opowiadać o Polsce przez pryzmat podróży, nie zawsze wiedząc co przydarzy się nam po drodze, co pojawi się za kolejnym zakrętem. Ale wiedzieliśmy, że coś tam będzie - choćby po to, by mogło zaistnieć na fotografii.

fot. Wojciech Sternak, z cyklu "Dopóki. Wisła"

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 8 maja 2018 roku, o godzinie 19:30, w Starej Galerii ZPAF, przy pl. Zamkowym 8 w Warszawie. Zdjęcia będzie można oglądać do 25 maja. Wstęp wolny.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem zpaf.pl.

Tekst: Wojciech Sternak

(fot. okładkowa: Wojciech Sternak, z cyklu "Dopóki. Wisła")

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku
Plebiscyt na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2019 roku
Kolejny raz wspólnie z magazynem Digital Camera Polska zapraszamy Was do wzięcia udziału w największym w Polsce plebiscycie fotograficznym, w którym możecie głosować...
22
0
Komora oka - archiwum Marka Piaseckiego okiem Tomasza Szerszenia
Komora oka - archiwum Marka Piaseckiego okiem Tomasza Szerszenia
Archiwum jest miejscem rozmaitych sekretów. Czy nie jest nim również fotograficzna ciemnia albo pracownia fotografa? Było tak z pewnością w przypadku Marka...
14
0
Wyrzucony z filmówki, dziś jeden z najważniejszych polskich operatorów. Zdjęcia Andrzeja Jaroszewicza w Ney Gallery & Prints
Wyrzucony z filmówki, dziś jeden z najważniejszych polskich operatorów. Zdjęcia Andrzeja...
Autor zdjęć do ponad 50 filmów. Ma na swoim koncie liczne produkcje fabularne, a także dokumentalne, seriale, widowiska telewizyjne i prezentacje multimedialne. Całe...
22
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)