Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

W drodze do cudu gospodarczego - Norymberga na fotografiach z lat 1945-1960 w Muzeum Narodowym w Gdańsku

0

Autor: Redakcja Fotopolis

10 Maj 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Gdańska Galeria Fotografii zaprasza na wystawę fotograficzną dokumentującą powojenną odbudowę miasta, które na stałe zapisało się w historii świata. Wernisaż już w piątek, 11 maja.

Na wystawie „W drodze do cudu gospodarczego – Norymberga na fotografiach z lat 1945–1960” zostaną zaprezentowane fotografie z norymberskiego Archiwum Miejskiego. Po raz pierwszy wystawa została udostępniona publiczności Niemiec w 2017 roku w Dworze Rzemieślników (Handwerkerhof) w Norymberdze. Eksponowane fotografie dokumentują pierwsze dekady powojennej historii tego miasta, słynnego przed II wojną światową ze świetnie zachowanej średniowiecznej zabudowy, z tworzących tu i mieszkających artystów: Albrechta Dürera i Wita Stwosza.

To właśnie tutaj w latach 1945–1949 odbyły się najważniejsze procesy zbrodniarzy wojennych. Norymberga, podobnie jak Gdańsk, została w 1945 roku zniszczona w 90 procentach. Stare miasto z mieszczańskimi domami, alejkami, kościołami i placami zmieniło się w gruz. Połowa populacji miasta nie miała już dachu nad głową.

fot. ze zbiorów Archiwum Miejskiego w Norymberdze

Krótko po zakończeniu wojny podjęto inicjatywy zmierzające do wydźwignięcia miasta z ruin, między innymi w ramach konkursu architektonicznego dotyczącego odbudowy starego miasta (1947) oraz Niemieckiej Wystawy Budowlanej (1949). To wtedy powstał pierwszy szkic odbudowy, który łączył wcześniejszy, historyczny charakter miasta z wymogami nowoczesnej aglomeracji. W ten sposób z jednej strony zrekonstruowano zamek cesarski (symbol Norymbergii) oraz mury obronne wokół starego miasta, a z drugiej - zaprojektowano budynki w duchu nowoczesnej architektury, takie jak Bawarski Bank Państwowy na placu św. Wawrzyńca czy wieżowiec biurowy na placu Plärrer.

fot. ze zbiorów Archiwum Miejskiego w Norymberdze

Fotografie zgromadzone na wystawie pokazują nie tylko spotkanie tradycji z nowoczesnością, ale również oddają nastrój, jaki ogarnął ludzi w drodze do odnowy gospodarczej, do nowej świetności miasta w latach 1945–1960. Na 50 czarno-białych i barwnych fotografiach widzimy, jak wyglądało przywracanie normalności w codziennym życiu miasta, oglądamy powstające place zabaw czy ślizgawki z bawiącymi się dziećmi, ulice powoli zapełniające się pojazdami, nowoczesne modernistyczne budynki w miejscu tych, których zrekonstruować się nie udało, wreszcie odbudowane zabytki.

Zespół tych zdjęć powstawał sukcesywnie na zlecenie referatu budownictwa miasta Norymberga, który od roku 1890 konsekwentnie dokumentował postęp inwestycji budowlanych i życie miejskie. Do zbiorów Archiwum Miejskiego fotografie trafiły w roku 1993.

fot. ze zbiorów Archiwum Miejskiego w Norymberdze

Kiedy i gdzie?

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 11 maja 2018 roku, o godzinie 18:00 w Gdańskiej Galerii Fotografii Muzeum Narodowe w Gdańsku (Zielona Brama), przy ul. Długi Targ 24. Zdjęcia będzie można oglądać do 8 lipca, od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-17:00.

Więcej informacji o wystawie znajdziecie pod adresem mng.gda.pl.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Tylko w ten weekend wszystkie kompakty z serii Sony RX100 kupisz 400 zł taniej
Wyjątkowa promocja w sieci CEWE Fotojoker. W dniach 22-24 stycznia wszystkie 7 generacji najlepszego kieszonkowego aparatu kompaktowego kupicie aż 400 zł taniej. W...
45
0
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
Rok na protestach - zdjęcia fotoreporterów na ulicach Warszawy
W ostatnim roku protestowali niemal wszyscy - kobiety, środowisko LGBT, przedsiębiorcy, związkowcy, rolnicy i wielu innych. Galeria Promocyjna i Staromiejski Dom...
37
0
Kup obiektyw Sony i odbierz do 2000 zł rabatu na kolejny
Kup obiektyw Sony i odbierz do 2000 zł rabatu na kolejny
Właśnie wystartowała kolejna świetna oferta Sony. Tym razem ucieszą się ci, którzy planowali rozbudować arsenał o nowe obiektywy. Do końca stycznia, kupując dowolny...
28
0
Powiązane artykuły