Fotograficzny styczeń w DSH. Warsztaty dla dzieci i dorosłych, spotkania i wiele innych

Autor:

10 Styczeń 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Dom Spotkań z Historią zaprasza w styczniu na cykl wydarzeń towarzyszących wystawie „Album rodzinny: SPOJRZENIA.”, w ramach których odbęda się m.in. bezpłatne warsztaty dla dzieci i dorosłych, specjalna akcja Filip Ćwika oraz oprowadzenie kuratorskie.

Na wystawie "Album rodzinny: SPOJRZENIA. Fotografie z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA" prezentowanych jest trzysta XX-wiecznych fotografii wybranych z ogromnego, gromadzonego od lat 80. ubiegłego wieku zbioru archiwalnego. To zdjęcia amatorskie, wykonane w atelier, w domu, plenerze, na wakacjach czy podczas pracy pochodzą z rodzinnych albumów Polaków; powstawały z potrzeby serca, dla zachowania w pamięci ważnych życiowych chwil i zdarzeń.

To także historia XX wieku w pigułce i opowieść o zmieniającym się stuleciu, ważnych zdarzeniach historycznych, które splatają się z naszą codziennością, sposobach spędzania wolnego czasu, zmianach społecznych, politycznych i obyczajowych, a przede wszystkim o relacjach między bliskimi sobie ludźmi.

Aby pogłębić doznania, kuratorki Agnieszka Pajączkowska i Monika Szewczyk-Wittek przygotowały serię wydarzeń towarzyszących - bezpłatnych spotkań i warsztatów, które będą odbywać się od stycznia do marca.

Harmonogram styczniowych wydarzeń:

  •  Album rodzinny – warsztaty dla dorosłych (19 stycznia, godz. 17:30–19:30 oraz 21 stycznia, godz. 16:00–18:00)
    Czym są dla ciebie rodzinne fotografie? Chcesz się im przyjrzeć w kameralnym gronie i podzielić historiami, które się za nimi kryją? Podczas warsztatów uczestnicy będą rozmawiać o zdjęciach i przetwarzać wybrane fotografie w obiekty, które staną się częścią wspólnego „Albumu rodzinnego” – instalacji towarzyszącej wystawie. Prowadzenie: Agnieszka Pajączkowska. Warsztaty zrealizowane na podstawie scenariuszy ze strony www.pomysly.e.org.pl.

  • Fotograficzny detektyw – warsztaty dla dzieci (21 stycznia, godz. 13.00–15.00)
    Odkryj tajemnicę fotografii prezentowanych na wystawie. Zobacz to, co niewidoczne. Zabawa w detektywa dla dzieci i rodziców. Prowadzenie: Monika Szewczyk-Wittek. Warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat wraz z opiekunami.

  • Akcja fotograficzna: ULICÓWKI FILIPA ĆWIKA (22 stycznia, godz. 13.00–16.00)
    Fotograf uliczny, lajkarz to profesja już dziś zapomniana, do lamusa odeszła też takiego rodzaju fotografia. By oddać im hołd, zapraszamy do udziału w akcji fotograficznej Filipa Ćwika, znanego fotografa i fotoreportera, laureata wielu konkursów m.in. World Press Photo, Grand Press Photo. Fotograf będzie portretował ludzi spacerujących po Krakowskim Przedmieściu vis à vis kościoła sióstr Wizytek. Tych, którzy chcieliby się pojawić się na jego fotografiach, zapraszamy na spacer w te okolice!

  • Jak wybierać zdjęcia do albumu rodzinnego –warsztaty dla dorosłych (22 stycznia, godz. 17.00–19.30)
    Dowiedz się, jak stworzyć niebanalną i ciekawą opowieść fotograficzną. Przynieś swoje rodzinne fotografie w formie odbitek lub plików cyfrowych. Prowadzenie: Monika Szewczyk-Wittek. Warsztaty zrealizowane na podstawie scenariuszy ze strony www.pomysly.e.org.pl.

  • Oprowadzanie kuratorskie po wystawie (28 stycznia, godz. 12.00–14.00)
    Agnieszka Pajączkowska i Monika Szewczyk-Wittek zapraszają na oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji.

  • Robimy własny album rodzinny (28 stycznia, godz. 14.30–16.30)
    Wyrusz w niezwykłą podróż w świat rodzinnej j fotografii z kuratorkami wystawy i stwórz z ich pomocą prawdziwy, papierowy album rodzinny. Zapraszamy dzieci w wieku 6–12 lat wraz z opiekunami.

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o kierowanie zapisów pod adres recepcja@dsh.waw.pl. W treści maila należy podać termin warsztatów, imię, nazwisko i numer telefonu. Szczegółowe informacje zostaną przesłane drogą mailową.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem dsh.waw.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia.

(fot. okładkowa: zbiory Tadeusza Kałasy / AHM DSH i OK, źródło: materiały prasowe)

 

 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Nadchodzi 21. Rybnik Foto Festiwal - święto fotografii na Górnym Śląsku
Nadchodzi 21. Rybnik Foto Festiwal - święto fotografii na Górnym Śląsku
Już 20-22 września odbędzie się kolejna edycja weekendowego Rybnik Foto Festivalu. Mimo, że wydarzenie jest krótkie, po brzegi upakowane jest atrakcjami. W programie m.in. 5 wystaw,...
6
Wystartowała jubileuszowa 10. edycja festiwalu fotograficznego "W Ramach Sopotu"
Wystartowała jubileuszowa 10. edycja festiwalu fotograficznego "W Ramach Sopotu"
W programie FFWRS’24 wystawa główna tegorocznych rezydentów, Antoniny Gugały, Jacka Poremby i Sary Ahde, premiery m.in. Szymona Rogińskiego, Emmy Sarpaniemi i Artura Pławskiego oraz...
19
W szwedzkiej stolicy fotografii rusza Landskrona Foto Festival
W szwedzkiej stolicy fotografii rusza Landskrona Foto Festival
Eksploracja współczesnych definicji kobiecości na zdjęciach Emmy Sarpaniemi, pytania o nierówności społeczne u Federico Estola, i refleksja czym jest fotografia w dobie technologii w projektach...
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)