WJF, VOL. 4: "Czego chcą od nas obrazy mody, czyli jak zdjęcia ludzi w ubraniach opisują kulturę”

0
Maciej Luśtyk
19 Listopad 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Organizatorzy cieszącego się dużą popularnością cyklu wydarzeń Wszyscy Jesteśmy Fotografami zapraszają do Warszawy na kolejne spotkanie. Tym razem w roli głównej dziennikarka, Karolina Sulej, która poruszy kwestie z obszaru fotografii mody i jej wpływu na współczesną kulturę. Spotkanie już dzisiaj o 19:00.
Bronisław Malinowski napisał, że poprzez refleksję nad zwyczajami żywieniowymi i życiem seksualnym można badać daną kulturę jako całość. Ubranie oraz związane z nim zachowania i zwyczaje mogą w analogiczny sposób pozwolić na przyjrzenie się kulturze współczesnej. Moda byłaby więc jednym ze sposobów, żeby opowiedzieć sobie o nas samych. Fotografia mody zaś narzędziem do rejestracji, komentowania albo kształtowania tego procesu.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Fotografia mody bowiem to nie tylko zdjęcia szczupłych modelek w kolorowych magazynach, ale też to, co znajduje się w domowych archiwach, bibliotekach, instytucjach państwowych, gdzie modowa treść na pierwszy rzut oka pozostaje niezauważona. Od zdjęć dziewcząt z okupowanej Warszawy, aż po fotografie z Instagrama przedstawiające modeli i modelki, którzy stali się znani z uwagi na defekty swojego ciała - podczas spotkanie będą omawiane te projekty i obrazy, które zadają najtrudniejsze pytania o to, jak patrzy się na wygląd, ubranie i jakie wyciągamy z tego wnioski.

Karolina Sulej to dziennikarka Gazety Wyborczej i doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pracuje nad doktoratem o modzie w czasie II wojny światowej i działa w Zespole do Badań nad Modą. W listopadzie ukazała się jej debiutancka książka non-fiction “Modni. Od Arkadiusa do Zienia“, opowiadająca o modzie polskiej po 1989 roku. Współkuratorka wystawy “Pogranicza mody“ pokazanej podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie oraz była redaktorka naczelna magazynu „Maj“, który ukazał się w czasie tego festiwalu jako “wystawa w papierze“. Wraz z Anną Kałużą i Sylwią Chutnik prowadzi program telewizyjny poświęcony literaturze – „Cappucino z książką“, emitowany przez stację TVP Kultura.Spotkanie z Karoliną Sulej w ramach cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami, VOL. 4 odbędzie się w czwartek, 19 listopada 2015 roku, o godzinie 19:00 w barze Studio w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Więcej informacji znajdziecie na stronie wszyscyjestesmyfotografami.blogspot.com oraz na stronie facebookowej projektu.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dołącz do zespołu Fotopolis!
Dołącz do zespołu Fotopolis!
Interesujesz się fotografią, kręcą cię nowinki sprzętowe, a praca w mediach to twój wymarzony kierunek? Dołącz do naszego zespołu! Aktualnie poszukujemy redaktorów i pracownika działu...
0
0
Zatrzymaj się i zrób zdjęcie. Do wygrania nagrody o wartości 5500 zł
Zatrzymaj się i zrób zdjęcie. Do wygrania nagrody o wartości 5500 zł
Sklep e-oko.pl startuje z kolejnym kreatywnym konkursem fotograficznym. Tym razem chodzi o to, by ze zgiełku dnia codziennego wyłapać kadry, które pozwolą odetchnąć,...
14
2
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Propaganda i manipulacja w fotografii. Kolejne spotkanie WJF już w poniedziałek
Już 18 listopada kolejne spotkanie z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Tym razem poprowadzi je gość zza granicy Kateryna Radchenko, która poruszy temat wizualnej...
3
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)