Andel’s Art: “Mamy Czas”

Andel’s Art: “Mamy Czas”
Hotel Andel’s Łódź i firma Warimpex zapraszają na wernisaż zbiorowej wystawy pod tytułem “Mamy Czas”, na której zobaczymy zdjęcia Karoliny Breguły, Moniki Drożyńskiej, Rafała Milacha i Joanny Piotrowskiej. Prezentowane prace stanowią refleksję nad znaczeniem czasu. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 10 września 2015 roku.
Andel’s Art to projekt, w ramach którego w Hotelach Andel’s organizowane są wystawy współczesnych artystów, których prace odznaczają się wysoką wartością artystyczną i intelektualną. Program wystartował 5 lat temu w łódzkim hotelu, a teraz obejmuje także placówki w Krakowie i Berlinie. Wystawy odbywają się w ramach trzech cykli: Andel’s Quarter (wystawy zbiorowe), Andel’s Photo (fotograficzne wystawy indywidualne), Andel’s Presents (indywidualne wystawy artystów z innych dziedzin sztuki).

Wystawa ”Mamy czas” jest refleksją nad znaczeniem czasu. Prezentowane prace w różny sposób odnoszą się do tego pojęcia i korespondują z miejscem ekspozycji - hotelem stworzonym w budynku dawnej fabryki i miastem Łódź. Wystawa składa się z dwóch części: publicznej - umieszczonej w holu oraz prywatnej - prezentowanej w hotelowych apartamentach.

Przestrzeń publiczna:

W tej części wystawy zobaczymy zdjęcia Karoliny Breguły i Rafała Milacha. Jak mówi kuratorka wystawy, Katarzyna Sagatowska, w cyklu fotografii „Historie sztuki” Karoliny Breguły czas nie ma początku ani końca - biegnie chaotycznie, nieoczekiwanie powracając i zataczając pętle. Artystka nawiązuje do dzieł, które wyznaczają punkty na linii czasu historii sztuki XX wieku. Punkty te, zamiast pozostać na coraz odleglejszych stronach podręczników do historii sztuki, przemieszczają się, objawiając się współcześnie jako absurdalne i niepokojące wykwity na codzienności zwykłych bohaterów.
fot. Karolina Breguła
Prace Rafała Milacha z serii „Bardzo piękny projekt” powstały w wyniku podróży artysty do rejonów poprzemysłowych, kojarzonych zwykle z brutalną transformacją i surowością. Milach daje odwiedzanym miejscom możliwość zareklamowania swojego piękna i sukcesów poprzez prezentację zwycięzców lokalnych konkursów - mistrzyni tańca z ogniem, najpiękniejszej myszy, czy mistrza w staniu na rękach ,profesora Jana Ślężyńskiego, który w wieku 80 lat wykonał 201 stójek w 27 minut.
fot. Rafał Milach
Przestrzeń prywatna:

Druga część wystawy prezentuje zdjęcia Moniki Drożyńskiej i Joanny Piotrowskiej. “Połowa całości” Drożyńskiej jest osobistą opowieścią o początku i rozwoju, o zmienności i niezmienności wizerunku w funkcji czasu. To autoportret w procesie składający się z reprodukcji tego samego zdjęcia, które zostało wydrukowane na tkaninach, a następnie sprute przez artystkę na kilkadziesiąt różnych sposobów. Praca z serii „Haft miejski 3” to z kolei instalacja site-specific na jednej z hotelowych firan, wykonana przy użyciu techniki haftu ręcznego. Haftowanie jest dla artystki działaniem politycznym, tak jest i tym razem. Drożyńska przedstawia swoją osobistą refleksję na temat historii fabryki. - mówi kuratorka.
fot. Monika Drożyńska
Joanna Piotrowska poddaje analizie złożoność relacji międzyludzkich, zwłaszcza w rodzinie. W serii czarno-białych fotografii przywołuje przeszłość poprzez rekonstrukcję zdjęć z rodzinnych albumów. Powtórzone pozycje ciał i gesty są niejednoznaczne. Uścisk dłoni może być odbierany zarówno jako wspierający, jak też opresyjny. Zdjęcia są statyczne. Prezentowane postaci zamarły, czas się zatrzymał. Tytułowe „Frowst” oznacza zaduch. Bliskość może prowadzić do duszności. Jak wybrnąć? W kolejnej serii Piotrowska odtwarza pozy zaczerpnięte z technik samoobrony. Widzimy zmaganie, jednak i tu brak jednoznaczności. Nie wiadomo kto się broni, kto atakuje. Ponownie robi się duszno. - dodaje.
fot. Joanna Piotrowska
Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 10 września 2015 roku o godzinie 19:00 w Hotelu Andel’s Łódź, przy ulicy Ogrodowej 17. Zdjęcia będzie można oglądać do 10 października 2015. Na wernisaż wyruszy bezpłatny autokar z Warszawy. Wyjazd odbędzie się o godzinie 16:00 spod warszawskiej Kinoteki. Powrót przewidziany jest na godzinę 21:00. Rezerwacji miejsc można dokonać pod adresem contact@andelsart.com.

Więcej informacji znajdziecie na stronie andelsart.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8