Branża
Zmowa cenowa sprzedawców dronów? UOKiK rozpoczął postępowanie wyjaśniające
MEDIA LAB to cykliczna seria wystaw, która skupia się na zależności między fotografią, a materiałami wideo. Program bada ich funkcję, kontekst i analizuje wzajemne relacje. Ma też na celu wywołanie dyskusji o obu mediach w kontekście dominującego obecnie przekazu cyfrowego. W ramach MEDIA LAB zostały już pokazane prace Karola Komorowskiego i Alana Warburtona. Teraz przyszła kolej na Mateusza Kiszkę i Urszulę Kozak.
Wystawa “W miejscu” prezentuje dialog dwóch artystów, dla których punktem wyjścia do poszukiwań artystycznych były historia i zmieniająca się funkcja miejsc. Dyplomowy cykl “Martwa Wisła” Mateusza Kiszki opisuje teren sztucznego ramienia Wisły, które w założeniu miało regulować bieg rzeki w czasie powodzi. Fotograf odwiedza opustoszałe wsie rybackie, wraki brytyjskich statków czy popadająca w ruinę Stocznię Gdańską zapisując w kadrach wspomnienie o miejscach, które na przestrzeni lat straciły swoją pierwotną funkcję.
Jak mówi kuratorka wystawy, Agata Ubysz - “Mateusz Kiszka fotografując wspomniane okolice szuka miejsc nie tylko atrakcyjnie wyglądających w kadrze, lecz także takich, które niosą w sobie pewien ciężar historycznych doświadczeń. I to właśnie one połączone z bezruchem wody i degradacją przybrzeżnych terenów powodują, że spokój płynący ze statycznych kadrów powoli rozmywa się, zamienia w poczucie pustki i tęsknoty za utraconymi możliwościami".
Z kolei wideo “Gazownia Miejska Warszawa” autorstwa Urszuli Kozak na nowo interpretuje przestrzeń budynku użytkowego, podkreślając piękno i harmonię monumentalnego wnętrza. W swojej pracy autorka ogranicza się do statycznego kadru, który dokumentuje jej ingerencję w przestrzeń budynku gazowni. Światło kolorowych rac dymnych ożywia wnętrze, które staje się scenerią dla artystycznego performansu.
Mateusz Kiszka jest absolwentem Katedry Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zajmuje się fotografią dokumentalną. Jego prace były pokazywane m.in.: na Fotofestiwalu (Łódź, 2008), w Galerii Sztuki Wozownia (Toruń, 2009) oraz w Zachęcie Sztuki Współczesnej (Szczecin, 2011).
Urszula Kozak ukończyła Liceum Plastyczne im. A. Kenara w Zakopanem. Jest absolwentką Katedry Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Współorganizuje wydarzenia promujące sztukę wideo oraz performans i współpracuje z wydawnictwami muzycznymi. W 2014 roku otrzymała nagrodę Grand Prix w konkursie festiwalowym Inspiracje 2014 (Szczecin) za pracę „Elekrownia Jądrowa Żarnowiec”.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 27 marca 2015 roku o godz. 19:00 w Trafostacji Sztuki przy ul. Świętego Ducha 4 w Szczecinie. Prace będzie można oglądać do 10 maja 2015 r.
Więcej informacji o cyklu MEDIA LAB znajdziemy na stronie trafo.org