Wystawa białoruskiej fotografii prasowej w Krakowie

Autor: Marcin Grabowiecki

20 Luty 2015
Artykuł na: 2-3 minuty

Białoruscy fotoreporterzy są podglądaczami, dokumentującymi życie współczesnej Białorusi. Konkurs fotografii prasowej Belarus Press Photo 2014 pozwala zajrzeć w białoruską rzeczywistość przez dziurkę od klucza i przekonać się, że stereotypowa opinia: "tam się nic nie dzieje" nie ma nic wspólnego z prawdą. Kadry z życia codziennego i ważnych dla społeczeństwa wydarzeń odsłaniają dynamiczny i wielowymiarowy portret tego kraju i jego mieszkańców.

Belarus Press Photo to otwarty niezależny konkurs fotografii prasowej na Białorusi. Zdjęcia nominowane są w kilku kategoriach, wzorowanych na konkursie World Press Photo (zdarzenia, życie codzienne, tradycje, sztuka i rozrywka, przyroda, portret, fotografia mobilna, sport). Konkurs jest organizowany od 2009 roku przez białoruskich fotoreporterów przy wsparciu portalu fotograficznego ZNYATA. W ciągu czterech lat stał się znaczącym wydarzeniem w branży mediów i środowisku fotografików na Białorusi.

W składzie jury V edycji konkursu znaleźli się: Wasilij Fiedosienko (Reuters, Białoruś), Maarten Koets (zastępca dyrektora konkursu World Press Photo, Holandia), Jonas Staselis (Klub Fotografii Prasowej, Litwa), Paul Hansen (laureat World Press Photo 2013, Szwecja) Donald Weber (VII Photo Agency, Kanada), Aleksandr Ziemlaniczenko (Associated Press, Rosja), Rafal Milach (Sputnik Photos, Polska).

Do udziału w konkursie dopuszczeni są zarówno dziennikarze profesjonalni, jak i fotoreporterzy poruszający w swoich pracach tematy społeczne. W 2014 roku po raz pierwszy w historii konkursu nie przyznano Grand Prix, choć konkurencja była spora – 93 uczestników nadesłało ponad 2000 prac. Wśród laureatów znaleźli się fotograficy z 11 miast Białorusi (Mińska, Grodna, Dzierżyńska, Krewa, Baranowicz, Żodina, Stołbców, Witebska, Brześcia, Baranowicz i Słucka), pracujący zarówno dla mediów państwowych, jak i niezależnych.

Belarus Press Photo 2014
Termin: do 17 marca 2015

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
ul. Rajska 1
Kraków

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
W poszukiwaniu decydującego momentu - Lucia Mugnolo na wystawie w Szczecinie
W poszukiwaniu decydującego momentu - Lucia Mugnolo na wystawie w Szczecinie
Willa Lentza w Szczecinie zaprasza na wystawę Lucii Mugnolo, która zabiera nas do rodzinnego miasta fotografki. „W poszukiwaniu decydującego momentu” zabiera oglądających na wyprawę...
0
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Bruno Barbey. Zawsze w Ruchu - wystawa kultowego fotografa Magnum w Muzeum Narodowym w Warszawie
Choć w swojej 40-letniej karierze odwiedził 5 kontynentów, dokumentując oblicze wielu konfliktów, stale odrzucał łatkę fotografa wojennego. Zamiast tego najbardziej interesowało go...
15
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
"The blue of the far distance" - wystawa laureatki konkursu Talent Roku 2023 w Galerii Pix.House
Pix.House zaprasza na autorską wystawę Emilii Martin, laureatki tegorocznego konkursu fotografii dokumentalnej Talent Roku 2023. Zdjęcia można oglądać do 14 grudnia.
3
Powiązane artykuły