Tomasz Wiech i Paweł Żukowski “Polska”

Tomasz Wiech i Paweł Żukowski “Polska”
Trafostacja Sztuki w Szczecinie zaprasza na wernisaż kolejnej wystawy z cyklu MEDIA LAB. Ekspozycja “Polska” zestawia ze sobą zdjęcia Tomasza Wiecha z filmem Pawła Żukowskiego. Prezentowane prace, choć różne pod względem formalnym, w oryginalny sposób opisują polską rzeczywistość. Wernisaż odbędzie się w piątek, 28 sierpnia o godzinie 19:00.
MEDIA LAB to cykliczna seria wystaw, która skupia się na zależności między fotografią, a materiałami wideo. Program bada ich funkcję, kontekst i analizuje wzajemne relacje. Ma też na celu wywołanie dyskusji o obu mediach w kontekście dominującego obecnie przekazu cyfrowego. Czwarta edycja pokazuje zdjęcia Tomasza Wiecha i film Pawła Żukowskiego.

Dokumentalista Tomasz Wiech tworzy swoje fotografie w oparciu o bliską mu rzeczywistość. Inspiracje czerpie z miejsc, w których mieszka i żyje. Pasjonat podróży, kilka lat temu zaczął szukać absurdów w polskiej przestrzeni. Efektem jego poszukiwań był wydany w 2012 roku album zatytułowany “Polska. W poszukiwaniu diamentów”. Na wystawie pokazanych zostanie kilka cykli fotografii Tomasza Wiecha, które składają się na próbę zmierzenia się artysty z wizją własnego kraju.

Jak mówi kuratorka wystawy, Agata Ubysz - Banalne ujęcia chmur mieszają się z wystudiowanymi pejzażami, dokumentacją wydeptanych miejsc pielgrzymów czy powiększonymi fragmentami bilboardów reklamujących powstające osiedla. Z całości wyłania się osobista opowieść o Polsce, w której widzowie mogą znaleźć własne punkty odniesienia.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)
Wideo “Polska” Pawła Żukowskiego jest dokumentacją performansu, który odbył się w 2012 roku. Grupa ubranych na biało, brodatych mężczyzn chaotycznie wykrzykuje słowo ”Polska”. Inspiracją do pracy było sportowe wydarzenie Euro 2012, a praca pomyślana została jako przerywnik dla reklam na telebimach w strefie kibica. Pozornie zabawna forma ma zwracać uwagę na nadużywanie i dewaluację pojęć takich jak “honor”, “patriotyzm” czy “ojczyzna”.
Kadr z filmu
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 28 sierpnia 2015 roku o godzinie 19:00 w Trafostacji Sztuki, przy ul. Świętego Ducha 4 w Szczecinie. Podczas wernisażu odtworzony zostanie performans Pawła Żukowskiego. Wystawę będzie można oglądać do 25 października 2015 roku.

Sylwetki autorów:

Tomasz Wiech (ur. 1979), z wykształcenia politolog. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowe- go (2010) oraz Narodowego Centrum Kultury (Młoda Polska, 2011). W latach 2004-2010 związany z Gazetą Wyborczą. Laureat nagrody w konkursie World Press Photo 2009. Jego materiał o współczesnej Polsce znalazł się w finale konkursu Leica Oscar Barnack Award 2011 oraz Magnum Expression Award 2011. Jego zdjęcia pokazywane były na licznych wystawach Polsce i za granicą.

Paweł Żukowski - (ur. 1979), artysta, kurator, manager kultury. Przed rozpoczęciem studiów pracował jako fotoedytor w wysokonakładowych kolorowych magazynach. Absolwent wydziału fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Oprócz fotografii działa na polu wielu technikach obrazowania, takich jak malarstwo, performans czy wideo.

Więcej informacji znajdziecie na stronie trafo.org.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
1
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4