Tomasz Wiech i Paweł Żukowski “Polska”

0
Maciej Luśtyk
14 Sierpień 2015
Artykuł na: 4-5 minut
Trafostacja Sztuki w Szczecinie zaprasza na wernisaż kolejnej wystawy z cyklu MEDIA LAB. Ekspozycja “Polska” zestawia ze sobą zdjęcia Tomasza Wiecha z filmem Pawła Żukowskiego. Prezentowane prace, choć różne pod względem formalnym, w oryginalny sposób opisują polską rzeczywistość. Wernisaż odbędzie się w piątek, 28 sierpnia o godzinie 19:00.
MEDIA LAB to cykliczna seria wystaw, która skupia się na zależności między fotografią, a materiałami wideo. Program bada ich funkcję, kontekst i analizuje wzajemne relacje. Ma też na celu wywołanie dyskusji o obu mediach w kontekście dominującego obecnie przekazu cyfrowego. Czwarta edycja pokazuje zdjęcia Tomasza Wiecha i film Pawła Żukowskiego.

Dokumentalista Tomasz Wiech tworzy swoje fotografie w oparciu o bliską mu rzeczywistość. Inspiracje czerpie z miejsc, w których mieszka i żyje. Pasjonat podróży, kilka lat temu zaczął szukać absurdów w polskiej przestrzeni. Efektem jego poszukiwań był wydany w 2012 roku album zatytułowany “Polska. W poszukiwaniu diamentów”. Na wystawie pokazanych zostanie kilka cykli fotografii Tomasza Wiecha, które składają się na próbę zmierzenia się artysty z wizją własnego kraju.

Jak mówi kuratorka wystawy, Agata Ubysz - Banalne ujęcia chmur mieszają się z wystudiowanymi pejzażami, dokumentacją wydeptanych miejsc pielgrzymów czy powiększonymi fragmentami bilboardów reklamujących powstające osiedla. Z całości wyłania się osobista opowieść o Polsce, w której widzowie mogą znaleźć własne punkty odniesienia.
Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Wideo “Polska” Pawła Żukowskiego jest dokumentacją performansu, który odbył się w 2012 roku. Grupa ubranych na biało, brodatych mężczyzn chaotycznie wykrzykuje słowo ”Polska”. Inspiracją do pracy było sportowe wydarzenie Euro 2012, a praca pomyślana została jako przerywnik dla reklam na telebimach w strefie kibica. Pozornie zabawna forma ma zwracać uwagę na nadużywanie i dewaluację pojęć takich jak “honor”, “patriotyzm” czy “ojczyzna”.
Zobacz wszystkie zdjęcia (1)

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 28 sierpnia 2015 roku o godzinie 19:00 w Trafostacji Sztuki, przy ul. Świętego Ducha 4 w Szczecinie. Podczas wernisażu odtworzony zostanie performans Pawła Żukowskiego. Wystawę będzie można oglądać do 25 października 2015 roku.

Sylwetki autorów:

Tomasz Wiech (ur. 1979), z wykształcenia politolog. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowe- go (2010) oraz Narodowego Centrum Kultury (Młoda Polska, 2011). W latach 2004-2010 związany z Gazetą Wyborczą. Laureat nagrody w konkursie World Press Photo 2009. Jego materiał o współczesnej Polsce znalazł się w finale konkursu Leica Oscar Barnack Award 2011 oraz Magnum Expression Award 2011. Jego zdjęcia pokazywane były na licznych wystawach Polsce i za granicą.

Paweł Żukowski - (ur. 1979), artysta, kurator, manager kultury. Przed rozpoczęciem studiów pracował jako fotoedytor w wysokonakładowych kolorowych magazynach. Absolwent wydziału fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Oprócz fotografii działa na polu wielu technikach obrazowania, takich jak malarstwo, performans czy wideo.

Więcej informacji znajdziecie na stronie trafo.org.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Zimowy cashback Sony - aparaty i obiektywy taniej do 2000 zł
Rusza najnowsza promocja cashback na aparaty Sony. Do 2 lutego można uzyskać zwrot części pieniędzy wydanych na poszczególne korpusy, obiektywy i zestawy sprzętu....
4
0
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Artysta w fazie tworzenia – wystawa zdjęć Mikołaja Smoczyńskiego w MOCAK-u
Malarz, rysownik, performer, tworzył też obiekty i instalacje, fotografując wykreowaną przez siebie rzeczywistość. W 10. rocznicę śmierci Mikołaja Smoczyńskiego będziemy mieli możliwość...
0
0
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Rusza zimowy cashback Fujifilm - można oszczędzić nawet 1720 zł
Jesień i początek zimy będzie doskonałym czasem na zakup aparatów i obiektywów Fujifilm. W ramach najnowszej promocji cashback możemy otrzymać zwrot części pieniędzy wydanych na aparat.  W akcji...
4
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)