Wystawa "7 pokoi" Rafała Milacha w Zachęcie

Zapraszamy na wystawę "7 pokoi" Rafała Milacha, która jest podsumowaniem kilkuletniego projektu o młodych Rosjanach. Otwarcie w piątek, 24 lutego o godz. 19:00. Prezentowanej do 1 kwietnia 2012 w Zachęcie wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny, w którym znalazły się w m.in. autorskie warsztaty z fotografem (7 marca). Polecamy!
Sasza i Nastia, Nowosybirsk / Rafał Milach z cyklu 7 Rooms, 2004-2010, dzięki uprzejmości artysty

Ostatnie miesiące były dla Rafała Milacha wyjątkowo owocne: wystawa "W samochodzie z R" w Czytelni Sztuki w Gliwicach, premiera dwóch książek - "W samochodzie z R" i "7 rooms". Teraz przyszła kolej na wystawę "7 pokoi" w Zachęcie, której kuratorką jest Joanna Kinowska.

Projekt "7 pokoi", który został niedawno zamknięty książką a teraz wystawą, ma długą historię. Jednym z etapów dochodzenia do tej historii była wystawa "Młoda Rosja", którą mogliście oglądać w nieistniejącej już Yours Gallery w Warszawie w 2007 roku.

W "7 pokojach" Rafał Milach przedstawia historie Rosjan, którzy urodzili się jeszcze w ZSSR, ale w dorosłość wchodzili już w putinowskiej Rosji. Jest to opowieść o zwykłych ludziach, ich przyjaciołach, rodzinach oraz o świecie, w którym żyją. W zdjęciach Milacha nie znajdziemy ani skrajności, ani sensacji. Oglądamy codzienne życie przedstawicieli pokolenia trzydziestolatków, którego fotograf był świadkiem na przestrzeni ostatnich sześciu lat. Przeszedłem trzy fazy znajomości z moimi bohaterami. Najpierw byli przewodnikami po miastach, potem stali się bohaterami moich zdjęć, a na koniec przyjaciółmi, z którymi więcej rozmawiam, niż ich fotografuję - wyjaśnia autor.
Jekaterynburg / Rafał Milach z cyklu 7 Rooms, 2004-2010, dzięki uprzejmości artysty

Na cykl "7 pokoi" składa się sześć historii, których bohaterowie pochodzą z różnych części dawnego Związku Radzieckiego. Gala mieszkała w Jekaterynburgu, jednak wraz z rodziną wyemigrowała do Francji. Korzenie Miry są w Chakasji, urodziła się w Moskwie, ale większą część swojego życia spędziła w Krasnojarsku. Sasza i Nastia z Jekaterynburga żyją we własnym świecie, nie dopasowują się do otaczającej rzeczywistości. Lena to Kazaszka o rosyjskich korzeniach, mieszka w Moskwie i jest immunologiem. Stas - dziennikarz, "prawdziwy syberyjski niedźwiedź" - mieszka z rodziną w Krasnojarsku, lecz dużo podróżuje, pisząc teksty do kampanii wyborczych. Wasia pochodzi ze wsi pod Jekaterynburgiem. Za dnia opiekuje się kilkuletnią córką, nocami zaś - pod pseudonimem Panichida - jest gwiazdą lokalnej sceny drag queen.
Rzeka Jenisej, Krasnojarsk / Rafał Milach z cyklu 7 Rooms, 2004-2010, dzięki uprzejmości artysty

Tytułowy siódmy pokój to przede wszystkim reportaże Swietłany Aleksijewicz, czyli metaforyczny bagaż wspomnień całego pokolenia urodzonego w ZSRR. Może to być również przestrzeń wypełniona przez podwójne życie Wasi albo pokój Saszy i Nastii, którzy tworzą jedną opowieść. Każdej historii poświęcono na wystawie osobne miejsce, gdzie zdjęciom towarzyszą wypowiedzi bohaterów. Wstępem do ekspozycji jest realizacja multimedialna pokazująca wszystkie postaci w ich otoczeniu - w domu, w pracy, na osiedlu czy w mieście.
Wasia, Jekaterynburg / Rafał Milach z cyklu 7 Rooms, 2004-2010, dzięki uprzejmości artysty

Ważnym uzupełnieniem historii przedstawionych przez Milacha są fragmenty książki Aleksijewicz "Urzeczeni śmiercią" (opublikowane w folderze do wystawy). Autorka opowiada prywatne historie ludzi, którzy targnęli się na swoje życie wraz z końcem Związku Radzieckiego. Poszerzenie "7 pokoi" o wątek pamięci i zestawienie historii najnowszej z tą bardzo niedawną pozwala trochę lepiej zrozumieć Rosjan. Rafał Milach po zakończeniu realizacji projektu wspominał: W Rosji jest mnóstwo sprzeczności. Czasem wydawało mi się, że już niektóre rozumiem, ale kolejny wyjazd udowadniał, że jestem w błędzie.

O Rosji Milach opowiada także w rozmowie, którą przeprowadziliśmy z nim w 2010 roku.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniach towarzyszących.

W niedzielę 26 lutego, godz. 12:15 odbędzie się spotkanie z kuratorką Joanną Kinowską na wystawie. Spotkanie w holu głównym. Wstęp w cenie biletu.

W czwartek 1 marca o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z Rafałem Milachem na wystawie. Spotkanie w holu głównym. Wstęp wolny.

W środę 7 marca o godz. 10:00 Rafał Milach poprowadzi autorskie warsztaty w dziesięcioosobowej grupie.
Rekrutacja odbywa się na podstawie przesłanego portfolio - fotografie dokumentalne, do 15 zdjęć (JPG max 2000px na dłuższym boku) - na adres: warsztat@zacheta.art.pl, do dnia 2 marca 2012. Zakwalifikowani uczestnicy otrzymają zadanie przedstawienia stereotypów związanych z Rosją w swoim otoczeniu, sąsiedztwie, miejscowości.
Koszt: 18 zł (bilet na warsztaty); czas trwania: 6 godzin.
Informacje: warsztat@zacheta.art.pl, tel. 22 556 96 96.

Informacje o pozostałych wydarzeniach towarzyszących znajdziecie na stronie: zacheta.art.pl.


Rafał Milach "7 pokoi / 7 Rooms"
Wernisaż: 24.02.2012, godz. 19:00
Termin: 25.02-1.04.2012

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
Warszawa
słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!