Jak po wojnie kształtowała się polska fotografia? Dowiesz się z książki “Ogólnopolskie Wystawy Fotografiki w Zachęcie 1952-1962”

Autor: Redakcja Fotopolis

22 Maj 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

Jakie zdjęcia cieszyły się po wojnie największa popularnością? Jak pisano o fotografii? Co przykuwało uwagę krytyków? Tego wszystkiego dowiesz się z nowej książki wydanej przez Zachętę.

Książka Weroniki Kobylińskiej-Bunsch to piąta już pozycja z zainicjowanej przez Gabrielę Świtek w 2012 roku serii Archiwum Zachęty, w której publikujemy prace naukowe poświęcone historii wystaw i współczesnej kulturze wizualnej. Książka historyczki sztuki zajmującej się fotografią stanowi syntetyczne opracowanie sześciu Ogólnopolskich Wystaw Fotografiki, które odbyły się w gmachu Zachęty w latach 1952–1962 we współpracy Centralnego Biura Wystaw Artystycznych ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików.

W komisjach kwalifikacyjnych i komitetach organizacyjnych poszczególnych wystaw zasiadały postaci, które silnie naznaczyły tę epokę zarówno swoją twórczością, jak i bezpośrednim zaangażowaniem w kształtowanie życia fotograficznego.

Polska fotografia powojenna w nowym świetle

Analiza corocznych oficjalnych przeglądów pozwala na ukazanie polskiej powojennej fotografii w nowym świetle, wyjaśniając, jakiego rodzaju ikonografia, stylistyka i gatunki cieszyły się w tym szczególnym okresie - obejmującym zarówno socrealistyczny, jak i odwilżowy epizod - największą popularnością.

Z jakim odzewem spotykały się w prasie codziennej i specjalistycznej kolejne wystawy? Jakiego rodzaju zagadnienia szczególnie przykuwały uwagę krytyków: dobór tematu, czy też może jego późniejsze opracowanie? Książka przedstawiająca syntetyczną rekonstrukcję kształtu OWF w Zachęcie jest próbą odpowiedzi na te pytania.

Weronika Kobylińska-Bunsch

Weronika Kobylińska-Bunsch jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i studium Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 2014 roku doktorantka na Wydziale Historycznym UW. Pod opieką prof. Andrzeja Pieńkosa przygotowuje rozprawę doktorską o polskiej przed- i powojennej fotografii awangardowej. Realizowała staże w polskich (Centrum Sztuki Współczesnej, Muzeum Pałac w Wilanowie, Polska Agencja Prasowa) i zagranicznych (Bodemuseum w Berlinie) instytucjach kultury.

Premiera 25 maja

Spotkanie promocyjne połączone z oficjalną premierą książki odbędzie się 24 maja 2019 roku (piątek), o godz. 18:00 w księgarni Zachęty (Plac Małachowskiego 3, Warszawa). Spotkanie poprowadzi dr hab Gabriela Świtek.

Więcej informacji o książce znajdziecie https://zacheta.art.pl/pl/e-sklep/katalog/ogolnopolskie-wystawy-fotografiki-w-zachecie-1952-1962.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"Antologia spojrzeń" Fotograficzną Publikacją Roku 2024
"Antologia spojrzeń" Fotograficzną Publikacją Roku 2024
Podczas wczorajszej inauguracji Fotofestiwalu poznaliśmy zwycięzców konkursu na najlepszą Fotograficzną Publikację Roku. Główną nagrodę otrzymała książka „Antologia spojrzeń”, będąca...
2
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyski Zin Fotograficzny - miniony rok w obiektywie członków TTF
Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na premierę zina, który podsumowuje ostatni rok jego działalności. Publikacja prezentuje zdjęcia 23 członków TTF-u.
6
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Zwyczajne Miasto - Wojciech Wilczyk autorem najnowszej Kolekcji Wrzesińskiej
Kolekcja Wrzesińska to wieloletni projekt fotograficzny, w którego rezultacie powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Autor tegorocznego projektu...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)