100 zdjęć na 100-lecie niepodległości - darmowy album już dostępny do pobrania

100 zdjęć na 100-lecie niepodległości - darmowy album już dostępny do pobrania

Odłóżcie na bok politykę i spójrzcie na historię Polski oczami rodzimych fotografów. Wydany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe album prezentuje 100 wybranych wspólnie z internautami zdjęć, oferujących fantastyczny wgląd w różne aspekty życia w okresie XX-lecia międzywojennego.

Na początku roku Narodowe Archiwum Cyfrowe wystartowało z projektem “100x100”, w ramach którego przez kolejne tygodnie wspólnie z internautami wybierano archiwalne zdjęcia, które jesienią miały zostać opublikowane w formie albumu towarzyszącego obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości.

Album wreszcie ujrzał światło dzienne i jest dostępny do pobrania za darmo ze strony NAC. Album “100x100: Sto zdjęć z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości” podzielono na 10 rozdziałów skupionych m.in. wokół tematów życia codziennego, kultury, przemysły, sportu, polityki, dzieci i nauki. Nie zabrakło więc znanych postaci, jak i migawek z życia ulicy. Mamy też wstęp poświęcony roli jaką medium fotografii odegrało w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Oprócz tego, oczywiście 100 starannie wyselekcjonowanych, fantastycznych zdjęć, które wraz z obszernymi opisami opublikowano na przeszło 200 stronach albumu. Każdemu z rozdziałów towarzyszy wprowadzająca w dany temat, przybliżająca krajobraz historyczny przedmowa. Całość stanowi fantastyczny przekrój przez jeden z najbardziej barwnych okresów w historii Polski.

"To archiwalne fotografie krajobrazów, architektury i rozbudowujących się miast, kadry z życia codziennego Polaków, udokumentowany na kliszach postęp naukowy, rozwój przemysłu, kultury i sportu, a wśród nich polityczne i wojskowe obrazy, które przypominają historię odzyskania niepodległości. Wśród bohaterów są Józef Piłsudski, Maria Skłodowska-Curie, Arkady Fiedler, Hanka Ordonówna, Wojciech Kossak i inni. Zdjęcia są różne, ale zależało nam na tym, aby wszystkie pokazywały radosną stronę odzyskania niepodległości. Chcieliśmy ukazać rzeczy, które były dumą II RP i które mogą sprawić, że my także będziemy dumni z odzyskania niepodległość" - mówią pomysłodawcy projektu.

Album dostępny jest do pobrania w formatach PDF, MOBI i EPUB pod adresem nac.gov.pl. Niestety publikacja nie jest póki co dostępna do kupienia w formie papierowej.

Projekt “100×100” uzyskał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a także Patronat Honorowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Album został wydany dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8