100 zdjęć na 100-lecie niepodległości - darmowy album już dostępny do pobrania

100 zdjęć na 100-lecie niepodległości - darmowy album już dostępny do pobrania

Odłóżcie na bok politykę i spójrzcie na historię Polski oczami rodzimych fotografów. Wydany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe album prezentuje 100 wybranych wspólnie z internautami zdjęć, oferujących fantastyczny wgląd w różne aspekty życia w okresie XX-lecia międzywojennego.

Na początku roku Narodowe Archiwum Cyfrowe wystartowało z projektem “100x100”, w ramach którego przez kolejne tygodnie wspólnie z internautami wybierano archiwalne zdjęcia, które jesienią miały zostać opublikowane w formie albumu towarzyszącego obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości.

Album wreszcie ujrzał światło dzienne i jest dostępny do pobrania za darmo ze strony NAC. Album “100x100: Sto zdjęć z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości” podzielono na 10 rozdziałów skupionych m.in. wokół tematów życia codziennego, kultury, przemysły, sportu, polityki, dzieci i nauki. Nie zabrakło więc znanych postaci, jak i migawek z życia ulicy. Mamy też wstęp poświęcony roli jaką medium fotografii odegrało w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Oprócz tego, oczywiście 100 starannie wyselekcjonowanych, fantastycznych zdjęć, które wraz z obszernymi opisami opublikowano na przeszło 200 stronach albumu. Każdemu z rozdziałów towarzyszy wprowadzająca w dany temat, przybliżająca krajobraz historyczny przedmowa. Całość stanowi fantastyczny przekrój przez jeden z najbardziej barwnych okresów w historii Polski.

"To archiwalne fotografie krajobrazów, architektury i rozbudowujących się miast, kadry z życia codziennego Polaków, udokumentowany na kliszach postęp naukowy, rozwój przemysłu, kultury i sportu, a wśród nich polityczne i wojskowe obrazy, które przypominają historię odzyskania niepodległości. Wśród bohaterów są Józef Piłsudski, Maria Skłodowska-Curie, Arkady Fiedler, Hanka Ordonówna, Wojciech Kossak i inni. Zdjęcia są różne, ale zależało nam na tym, aby wszystkie pokazywały radosną stronę odzyskania niepodległości. Chcieliśmy ukazać rzeczy, które były dumą II RP i które mogą sprawić, że my także będziemy dumni z odzyskania niepodległość" - mówią pomysłodawcy projektu.

Album dostępny jest do pobrania w formatach PDF, MOBI i EPUB pod adresem nac.gov.pl. Niestety publikacja nie jest póki co dostępna do kupienia w formie papierowej.

Projekt “100×100” uzyskał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a także Patronat Honorowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Album został wydany dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7