100 zdjęć na 100-lecie niepodległości - darmowy album już dostępny do pobrania

0
Maciej Luśtyk
23 Listopad 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Odłóżcie na bok politykę i spójrzcie na historię Polski oczami rodzimych fotografów. Wydany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe album prezentuje 100 wybranych wspólnie z internautami zdjęć, oferujących fantastyczny wgląd w różne aspekty życia w okresie XX-lecia międzywojennego.

Na początku roku Narodowe Archiwum Cyfrowe wystartowało z projektem “100x100”, w ramach którego przez kolejne tygodnie wspólnie z internautami wybierano archiwalne zdjęcia, które jesienią miały zostać opublikowane w formie albumu towarzyszącego obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości.

Album wreszcie ujrzał światło dzienne i jest dostępny do pobrania za darmo ze strony NAC. Album “100x100: Sto zdjęć z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości” podzielono na 10 rozdziałów skupionych m.in. wokół tematów życia codziennego, kultury, przemysły, sportu, polityki, dzieci i nauki. Nie zabrakło więc znanych postaci, jak i migawek z życia ulicy. Mamy też wstęp poświęcony roli jaką medium fotografii odegrało w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Oprócz tego, oczywiście 100 starannie wyselekcjonowanych, fantastycznych zdjęć, które wraz z obszernymi opisami opublikowano na przeszło 200 stronach albumu. Każdemu z rozdziałów towarzyszy wprowadzająca w dany temat, przybliżająca krajobraz historyczny przedmowa. Całość stanowi fantastyczny przekrój przez jeden z najbardziej barwnych okresów w historii Polski.

"To archiwalne fotografie krajobrazów, architektury i rozbudowujących się miast, kadry z życia codziennego Polaków, udokumentowany na kliszach postęp naukowy, rozwój przemysłu, kultury i sportu, a wśród nich polityczne i wojskowe obrazy, które przypominają historię odzyskania niepodległości. Wśród bohaterów są Józef Piłsudski, Maria Skłodowska-Curie, Arkady Fiedler, Hanka Ordonówna, Wojciech Kossak i inni. Zdjęcia są różne, ale zależało nam na tym, aby wszystkie pokazywały radosną stronę odzyskania niepodległości. Chcieliśmy ukazać rzeczy, które były dumą II RP i które mogą sprawić, że my także będziemy dumni z odzyskania niepodległość" - mówią pomysłodawcy projektu.

Album dostępny jest do pobrania w formatach PDF, MOBI i EPUB pod adresem nac.gov.pl. Niestety publikacja nie jest póki co dostępna do kupienia w formie papierowej.

Projekt “100×100” uzyskał Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a także Patronat Honorowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Album został wydany dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

 

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
Wyjątkowe wydanie Digital Camera Polska już dostępne w sprzedaży
Wyjątkowe wydanie Digital Camera Polska już dostępne w sprzedaży
Nad opracowywaniem tego numeru pomagała legendarna agencja Magnum Photos, a Martin Parr objął stery przy pracy nad treściami. Do tego Mark Power czy Bruce Gilden...
0
0
Chaotyczna polska rzeczywistość w dobie internetu. Czy jesteśmy w stanie zapanować nad zmianami?
Chaotyczna polska rzeczywistość w dobie internetu. Czy jesteśmy w stanie zapanować nad zmianami?
Internet jest dzisiaj czymś zupełnie innym od tego, co wyobrażali sobie jego twórcy. Jak wpłynął na naszą codzienność?...
40
0
Wszystko, co musisz wiedzieć o fotografii ślubnej i eventowej - nowe wydanie specjalne Digital Camera Polska
Wszystko, co musisz wiedzieć o fotografii ślubnej i eventowej - nowe wydanie specjalne Digital...
Fotografia Ślubna i Eventowa to pierwsze tak obszerne wydanie na polskim rynku poświęcone tej tematyce! Publikacja ma charakter poradnikowy i adresowana jest zarówno...
12
4
Powiązane artykuły